Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

mie-mi plac aproape toate "porcariile", in afara de sorici si sangerete; imi plac, in ordine, lebarul, jumarile, caltabosul, toba (dar sa n-aiba multe zgarciuri). bine, caltabosul ala ardelenesc - ca parca cel moldovenesc se fierbe si il mananci cald, cah! nu mi-a placut nici mirosul, am refuzat sa gust.

 

si daca urechile de porc is categorie separata, nici  alea nu-mi plac [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eu am reînceput sa fac cozonac după ce mi-am luat mașina de pâine. Pe care o folosesc doar Pt frământat și dospit :). Și pâinea iese mai buna dacă o coc in cuptor și nu in mașina. La frământat cu mâna, nu mi-au ieșit niciodată cozonacii. In schimb, cu mașina de frământat și dospit n-am dar greș niciodată. Fleur, o recomand ca următoare investiție :).

 

Am mașină de pâine, iese excelentă pâinea în ea, dar cozonacul nu mi-a ieșit niciodată în mașină, nu a crescut, a rămas "chitan" cum se zice în Moldova.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu le tinea in bucatarie, ca acolo era cald de la atata gatit (si caldura suplimentara sa creasca cozonacii [:)] ); le tinea pe dulapurile din camere, unde era mai racoare (cam cum e la mine acum, cu caloriferele abia calai [:-)))] )

 

Nu am dulapuri in camere :)). Avem o camera garderob unde avem hainele. Silvia are un dulap la ea in camera, atât. In living am biblioteca, am lucruri pe ea, tot felul de obiecte suvenir și fotografii.

Dar: odată ca e cald, la noi e peste tot la fel, am mai scris ca avem sistem de ventilație in toată casa, e temperatura constanta (cam) peste tot (in bai e mai cald ca avem incalzire in podea).
Poate s-ar răcori in fosta camera a Dianei dacă as Închide un calorifer și as deschide ușor geamul. Dar se răcește in casa :). 

 

Mama le ținea in living, pe biblioteca :). In dormitoare nu putea, ca mirosea a prăjituri. :) 

 

Asa ca, la mine tot in garaj cred ca e cel mai bine. :) Mașinile nu stau in garaj, deci nu e pericol sa miroase a altceva. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am mașină de pâine, iese excelentă pâinea în ea, dar cozonacul nu mi-a ieșit niciodată în mașină, nu a crescut, a rămas "chitan" cum se zice în Moldova.

 

poate fi reteta de vina (prea multa grasime, prea mult zahar), sau drojdia. Da-i inainte un start cu un strop de miere (zahar) si apa calda, sa vezi cum creste. Si lasa sa creasca nu dupa timp, ci dupa volum. Nu are ce sa nu iasa asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neațaaaa!

Eu vă țin la curent cu soarele meu.

Azi nu s-a mai arătat în toată splendoarea, a trimis o geană de lumină de după munți, apoi s-a instalat în spatele norilor. M-am delectat privind un cer incandescent. Păcat că nu am tehnologia adecvată care să redea imaginea în adevărata splendoare. Dar, nah, de poze nu scăpați :)))

post-109349-0-72952400-1608622904_thumb.jpg

post-109349-0-38481300-1608622928_thumb.jpg

post-109349-0-13011100-1608622939_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

deschid lista de primit urari [:-)))] primul sosit primeste un tort virtual. nu am gasit tortul asa ca las ce am gasit [papica]

astazi implinesc 38 de ani. am inceput sa primesc telefoane de cand am deschis ochii. cred ca pandemia asata ne-a facut mai atenti la cei din jur...eu nu am pe fb data de nastere asa ca e cu atat mai surprinzator.

am primit deja si cadouri. astazi sper sa ajunga si cadoul domnului sot. nu e surpriza, eu am ales-o asa ca vine la mine la birou. e o vestuta de blana foarte frumoasa.

C m-a cam suparat de dimineata, dupa ce mi-a spus la multi ani si-a amintit brusc ca nu si-a facut tema la mate. dar, uina peste alta e o zi frumoasa!

 

 

Craciunul noi il sarbatorim pe 25. asa a fost din copilarie. pe 24 mergeam cu colindul, impodobeam bradul si ne culcam linistiti. pe 24 dimineata mama facea foicele (sunt niste foi coapte pe plita si umplute cu miere si nuca) si fierbea grau. se dadea de pomana pentru morti. nu aveam cum sa sarbatorim in ajun pentru ca e post. seara ai mei mergeau la biserica. 

dimineata gaseam cadourile sub brad. si incepea sarbatoarea si mesele festive.

acasa la mine si acum e la fel. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, dar eu framant inainte sa il bag la frigider. Ce zici tu despre "moale" este autoliza :) :) Un aluat daca e doar lasat in banii lui, se molesete...dar el trebuie si "shaped"...impaturit sa aiba tinuta. Sint niste pasi acolo care trebuie urmati. Nu merge direct din frigider in cuptor!

 

Și eu frământ înainte, dar numai cât să se amestece bine ingredientele. În rețeta video după care am lucrat, se frământă foarte puțin înainte și apoi e operațiunea aceea de împăturire de după, dar și aceea se face de câteva ori, nu multe. Aluatul de pâine a ieșit foarte bine, doar la coacere am avut o problemă, însă nici nu am recipientele potrivite, în rețeta cu pricina erau folosite niște vase ca de tuci cu pereți groși și capac și temperaturi foarte mari în cuptor, trebuia încins foarte bine vasul acela înainte de a pune pâinea la copt, îmi era greu să manevrez vasul greu și fierbinte etc. Ca să se coacă bine în interior preferam să fac pâinicile mai mici.

 

Însă la cozonac, din cauza greutății umpluturii, structura aluatului nu a rezistat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...