Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu ovocite donate - sfaturi, recomandari etc.


AD2000

Recommended Posts

Buna dragilor,

Va rog sa ma ajutati cu cateva recomandari de clinici din Bucuresti care fac astfel de proceduri medicale, care ar fi etapele acestui proces si orice altceva ar trebui sa stiu inainte de a incepe. M-ar ajuta cateva sfaturi/indrumari din partea celor care au trecut/trec prin aceasta procedura.

Va multumesc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna

Sunt in plina desfasurare a procedurii la Wellborn Bucuresti, cu ovocite de la Ovobank Spania.

Initial am primit un acord de la Agentia de Transplant si apoi am achizitionat ovocitele ( totul intermediat de clinica ).

Am realizat investigatiile premergatoare si urmeaza procedura in sine.

Este o lista lunga de analize, investigatii , controale, in mare parte cele necesare pentru orice procedura FIV.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Eu am facut un transfer la alta clinica din Cehia cu embrion rezultat din ovule donate, am ales donatoarea si donator ales de noi, deci nu chiar cu embrion donat...dar nu a rezultat o sarcina, nu stiu motivul, inainte de transfer embrionul a fost f ok, endometrul a fost f ok, dar nu am avut noroc...probabil au fost mai multi factori care au influentat negativ . 

Referitor la Reprofit, stiu ca acolo este coordonatoare Cristina Capra care este f ok, poti dialoga usor cu ea si pe WhatsApp, este amabila, daca vrei sa iei legatura cu ea si nu ai datele ei ti le pot da. 

La mine, dupa transfer , care a durat foarte putin, am stat 10 minute si gata...poti pleca, mi s-a parut cam "pe fuga" dar era si perioada de pandemie, sau poate asa se procedeaza la ei tot timpul....echipa profesionista, foarte dragute, amabile... Mi s-a recomandat sa incep injectii cu Prolutex si sa iau Utrogestan. 

Dupa transfer am sperat sa fie ok, sa rezulte o sarcina ok, dar nu a fost sa fie.... din cate am citit, sansele sa se prinda de la primul transfer sunt ca la loterie, poate da....poate nu. 

Sper sa aveti mai mult noroc...bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

La noi a treia incercare cu embrion rezultat din donatori a fost cu noroc (in Cehia). Inainte de al treilea transfer am facut analiza Endometrio (cu cele 3 variante Emma,Era si Alice) din care a reiesit ca nu era nici o problema de infectie,sau altceva, si endometrul era receptiv si  dupa rezultat mi s-a spus cu cate ore inainte de transfer sa pun Arefamul(utrogestanul). Analiza Endometrio a fost recoltata la o clinica din Bucuresti si trimisa in alta parte. Dar, pentru mine, faptul ca a rezultat sarcina, a meritat efortul financiar, neavand nici o explicatie concreta de ce nu s-a "prins" la primele 2 incercari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...