Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Da, și la noi cei nevaccinați sunt infectați. Pe mine doar ma surprinde (neplăcut) situația Israelului. E un paradox. 

In Israel:

 

"COVID cases have risen steadily since mid-July in Israel. The government says that's mainly among unvaccinated children, but there are some breakthrough infections as well. 

Israel's health ministry has cited studies that suggest the level of protection from vaccines drops over time, especially against the delta variant." 

 

"In any case, as it stands, data suggests that even if there are breakthrough cases among fully vaccinated Israelis, their infections are less severe than among those who have had no jabs at all. 

Taking a sample from August 16, 2021:

  • 154.7 severely ill patients in Israel were unvaccinated.
  • 48.4 severely ill patients were partially vaccinated
  • And 19.8 severely ill patients were fully vaccinated"

Mai pe larg aici:

https://www.dw.com/en/covid-why-are-infections-rising-in-israel/a-58887131

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Michelle, cred ca confunzi lucrurile :). Diana avea anticorpi naturali, a avut covid foarte devreme in Ianuarie 2020 când încă nu se știa de el. A avut anticorpi timp de 9 luni după care au încăput sa scadă. A primit prima doza de vaccin in Iulie, in Septembrie primește a doua. La noi in laborator testam deocamdată numai anticorpi după boala. Nu după vaccin.

da,așa e… acum mi am amintit acum ca a făcut boala,  nu vaccin. 
cand a primit doza nu mai avea anticorpi? 
Și in general cat timp are lumea anticorpi după boala? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, citesc ca 60% sunt vaccinați, e totuși puțin Pt a obține imunitate in masa. 

 

Nu înțeleg totuși statistica de mai sus. De ce sunt număr de pacienți cu virgula? 

Pentru ca s-a facut numai pe "Taking a sample from August 16, 2021" 

E o formula care calculeaza, parca se foloseste "stratified sampling". 

 

Editat: Ca nu e buna formula. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ultima data când i-am făcut Dianei anticorpii, a fost in septembrie anul trecut. Încă avea, era la 9 luni după boala dar erau in scădere din Iulie. In Septembrie erau aproape de limita de jos, de la care imunitatea e îndoielnică. 
 

Studiile spun ca între 4-6 luni are lumea anticorpi după boala, de asta sunt țări cu restricții Pt carantina, dar sunt excluși cei care pot dovedi ca au avut boala in ultimele 6 luni sau cei vaccinați. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, citesc ca 60% sunt vaccinați, e totuși puțin Pt a obține imunitate in masa. 

 

Si eu am zis ca tu ai date recente, eventual despre cei infectati.

 

Ultimele date despre cei infectati sunt destul de clare, sigur ca vorbesc din ce citesc, dat majoritar, cei infectati sunt cei nevaccinati.

 

Atunci intreb inca odata, de ce e vaccinul ineficient?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...