Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

IN landul NRW, la doua saptamini dupa incperea scolii, incidenta a ajuns deja la 122!!!

 

Sa nu uitam ca suntem in august-inca!!!!

 

Am auzit ca vom avea incidenta de pina la 600 in iarna.Sper ca acum ca se termina vacantele scolare/concediile, vor fi mai multi care se vaccineaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

122 de cazuri la mia de locuitori? la 10.000? la 100.000? sau ce reprezinta acele cifre 122, 600? La mie e prea mult, e cumva la 100.000?

 

De unde se stie ca la iarna va fi de 600? Ca mai sunt 3-4 luni pana atunci? Se cunoaste deja graficul?!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

122 de cazuri la mia de locuitori? la 10.000? la 100.000? sau ce reprezinta acele cifre 122, 600? La mie e prea mult, e cumva la 100.000?

 

De unde se stie ca la iarna va fi de 600? Ca mai sunt 3-4 luni pana atunci? Se cunoaste deja graficul?!

La noi incidenta se calculeaza la 100000 de locuitori!!

 

Eu sper sa nu adevereasca chestia cu incidenta de 600(un virusolog a spus), am inteles chiar ca vor sa scoata informatia asta cu incidenta, relevant sa fie doar cazurile de la terapie intensiva.Insa nu stiu exact ce inseamna asta...

 

Lockdown-ul nu va mai aparea in program, cel putin astea sunt informatiile actuale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prin informatii panicarde, eu le vad si pe astea care spun dinainte ce rata va fi peste 3-4 luni, cati vor fi la ATI, cand morti vor fi samd. Adica ceva ce nu stii sigur ca se va intampla, dar hai sa speriem lumea... De unde stii in avans ca vei ajunge la 600/100000 (6 cazuri la mie)? Ei trebuie sa se axeze pe masuri si pe facilitatea masurilor care pot asigura distantarea fizica si reducerea incidentei, pe romandari, nu sa ma alarmeze ca aoleu, vezi ca in decembrie vor fi X cazuri/zi, Y morti/ zi...

 

Si la noi se spunea toamna trecuta ca de sarbatori vom avea 20-25.000 cazuri/ zi si sute de morti zilnic. Si in final acest lucru nu s-a adeverit, nr maxim de cazuri aici la noi a fost de 12.000 parca, dupa care a inceput scaderea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, sunt proiectii statistice care ajuta autoritatile sa ia masurile necesare din timp. Pentru ca nu ar fi deloc ok daca si cei responsabili ar astepta sa vada "ce se intampla" si nu ar actiona sa previna cat se poate, sa fie pregatiti. Probabil ca aceste informatii nu ar trebui sa ajunga neaparat la publicul larg. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da sa fie pregatiti, sunt deacord, cu pusca la picior, cum se spune.

Dar mai tacut, asa.

Fara aparitii in presa si la TV. Ar trebuie sa fie informatii de uz intern, scenarii in cadrul DSU, ce facem la X cazuri, ce facem la Y cazuri in spitale, ce facem cu Z cazuri la ATI.

Dar atat, nu stiu de ce rasufla in presa astfel de informatii. Pt ca astia abia asteapta, imbraca aceste informatii in titluri "pompoase" pt audienta: Dezastru: Arafat zice ca vom avea 30000 de cazuri pe zi in decembrie, senzational: vom avea mii de morti si tot asa..

 

Pe de alta parte, cand ma mai uitam, vedeam o gramada de medici la emisiunile TV. Parca nu e chiar ok, ca si ei scapa tot felul de informatii, ar trebui sa apara comunicate pe un singur canal, in functie de evenimentele care apar (in mod real, realizabile, nu proiectii de genul ce s-ar intampla daca).

 

Cam asta mi se pare anormal si in alte tari cred ca e diminuat acest gen de stire. Doar astia de la noi sunt mai cu mot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da sa fie pregatiti, sunt deacord, cu pusca la picior, cum se spune.

Dar mai tacut, asa.

Fara aparitii in presa si la TV. Ar trebuie sa fie informatii de uz intern, scenarii in cadrul DSU, ce facem la X cazuri, ce facem la Y cazuri in spitale, ce facem cu Z cazuri la ATI.

Dar atat, nu stiu de ce rasufla in presa astfel de informatii. Pt ca astia abia asteapta, imbraca aceste informatii in titluri "pompoase" pt audienta: Dezastru: Arafat zice ca vom avea 30000 de cazuri pe zi in decembrie, senzational: vom avea mii de morti si tot asa..

 

Pe de alta parte, cand ma mai uitam, vedeam o gramada de medici la emisiunile TV. Parca nu e chiar ok, ca si ei scapa tot felul de informatii, ar trebui sa apara comunicate pe un singur canal, in functie de evenimentele care apar (in mod real, realizabile, nu proiectii de genul ce s-ar intampla daca).

 

Cam asta mi se pare anormal si in alte tari cred ca e diminuat acest gen de stire. Doar astia de la noi sunt mai cu mot.

Inca odata si fara s-o iei personal...de ce te uiti daca iti fac rau toate informatiile astea?

 

Te uiti odata pe zi sau citesti on line stirile zilei respective si gata.Pe mine ma intereseaza cit este rata incidentei, pentru ca in functie de ea-cel putin pina acum, s-au luat tot felul de masuri legate de lockdown.

 

Nu ma uit toata ziua la stiri, nu urmaresc tv-uri de scandal, nu ma intereseaza posturi ce aduc tot felul de conspirtionisti ca invitati...stiri oficiale date de tv-ul german.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma uit toata ziua, dar inevitabil vad aceste titluri pe net, pe facebook, la tv, daca Doamne fereste il deschid sa vad vreun film, ceva. In situatii din astea vad titlul.

Si pe posturi zise mai serioase gen DIgi24, nu RomaniaTV sau Antena3, alea sunt groaznice, am renuntat demult la ele. Sau mai citesc uneori pe net, tot digi, adevarul, hotnews.

Pe FB mi-a aparut si un site sporsorizat cu un titlul in care nu stiu ce medic scria ca de acum orice raceala banala=covid delta (si pus cu titlu "senzational"). Am dezactivat-o, normal, dar mi-a intepat putin ochii :)))))

 

Dar tot nu mi se pare normal, ca la urechile publicului larg sa ajunga informatii de genul cate cazuri vor fi in decembrie, cati morti in ianuarie 2022, cati la ati peste nu stiu cat timp, doar asa, de a ingrozi lumea. Mai ales ca nu toate se adeveresc. Indiferent de cate ori ma uit eu la stiri. Oricum, trebuie sa le citesc acum, ca incepe scoala si trebuie sa aflu daca trimit copiii sau nu :))) 

Inca odata si fara s-o iei personal...de ce te uiti daca iti fac rau toate informatiile astea?

 

Te uiti odata pe zi sau citesti on line stirile zilei respective si gata.Pe mine ma intereseaza cit este rata incidentei, pentru ca in functie de ea-cel putin pina acum, s-au luat tot felul de masuri legate de lockdown.

 

Nu ma uit toata ziua la stiri, nu urmaresc tv-uri de scandal, nu ma intereseaza posturi ce aduc tot felul de conspirtionisti ca invitati...stiri oficiale date de tv-ul german.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...