Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simptomele sint FOARTE diverse, nu poti spune  ca numai tusea e Covid sau febra mare, etc. Singurele simptome sigure sint pierderea gustului sau a mirosului. Si oare or fi valabile si pt varianta Delta sau numai pt tulpina originala?

 

Soacra-mea a avut diaree, fara febra sau tuse. Nici prin cap nu i-ar fi trecut sa se testeze daca nu erau alti bolnavi, cu alte simptome, in familie. Eu am tusit foarte putin, am fost putin deranjata la stomac (dar cu un colon ca al meu sint adesea deranjata) si fara febra. Fiica-mea si-a pierdut mirosul si n-a mai avut altceva. Sotul meu a tusit foarte mult si mult timp.Una din cumnate si sotul ei n-au avut absolut nici un simptom, dar cum lucreaza la o casa de batrini, i-au testat la serviciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce scriu ziarele, site-ul NHS zice ca simptomele principale sint febra, tuse și pierdere miros/gust.post-16401-0-59996700-1630756779_thumb.jpeg

 

Eu personal nu as tine un copil in ultimul an de liceu acasă numai ca ii curg mucii! Și nici nu l-as lua in vacanța in timpul școlii. Dar astea-s eu, nu trebuie sa avem cu toții aceleași priorități.

 

Michelle nu se poate sa nu fie teste rapide si la voi, întreabă la farmacie. Eu am gratis dacă doresc si de la job, plus ca am comandat de la NHS dar am înțeles că or sa fie pe bani din toamna. Însă nu or sa fie scumpe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția, aici ultimul an de școala nu mai e important . Zarurile au fost aruncate… iar anul trecut care era cel mai important a fost un dezastru. 
Se aplica la facultate in funcție de notele  9-11 și clasele luate in 12. Nu se mai ia in considerare nici Testele SAT…

Cei de la scoala au recomandat sa stea acasă daca au simptome. 
Miercuri de ex lui William i a curs nasul ca la robinet… imi spunea ca abia putea sa tina masca pe fata și isi șteargă nasul. A schimbat câteva măști ca ii curgea nasul prin ele. 
Plus aerul e f poluat . Aici nu au clasele intr-o clădire… pt fiecare clasa se muta dintr-o clădire in alta și de mâncat, mănâncă pe afara . 

cat despre excursie, sigur ca l-as fi luat de la scoala sa lipsească 4 zile…  lectiile, temele se pot face și online . Profesorii lipsesc cu zilele de la  scoala , au înlocuitori care nu fac nimic cu ei, le pun filme sau ii lasă pe telefon. 
Noi nu a fost nicăieri, absolut nicăieri din Iulie 2019. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma duc și astăzi sa caut vreun test, dar trebuie sa ies prin fum si imi afectez plămânii … ieri pe unde am căutat nu erau nu erau in stock plus ca am citit ca nu sunt accizate . 

 

Înțeleg ca de Covid a murit lume si pe fiecare zi ne tin la curent  câți mor, cati contaminați, nevaccinați … etc… DAR cate persoane sunt afectate mental și fizic mai ales copii și bătrâni … statisticile astea nu le vom știi niciodată… iar aceste afecțiuni sunt la fel de reale si poate chiar mai periculoase. 

Da, nu aglomerează ICU acum… mai tirziu spitalele de boli mentale vor fi pline. 
cand se închid școlile, ca sunt cazuri de covid … asta din punctul meu de vedere e ABUZ, cand nu se pot vizita bătrânii, sau cand se obliga închiderea magazinelor, businessurilor asta e abuz ori când alte boli sunt neglijate. 

 

 mor oameni călcați de masina, nu interzicem mașinile, mor împușcați si arme tot exista, mor ca fumează, țigările tot exista… mor copii nenăscuți si  avorturile continua din N motive . 
100% toată lumea va murii mai devreme sau mai târziu dar numai pt COVID se iau măsuri extreme parca am fii toti nemuritori.
Sincer m am saturat !!! 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția, aici ultimul an de școala nu mai e important . Zarurile au fost aruncate… iar anul trecut care era cel mai important a fost un dezastru. 

Se aplica la facultate in funcție de notele  9-11 și clasele luate in 12. Nu se mai ia in considerare nici Testele SAT…

Cei de la scoala au recomandat sa stea acasă daca au simptome. 

Miercuri de ex lui William i a curs nasul ca la robinet… imi spunea ca abia putea sa tina masca pe fata și isi șteargă nasul. A schimbat câteva măști ca ii curgea nasul prin ele. 

Plus aerul e f poluat . Aici nu au clasele intr-o clădire… pt fiecare clasa se muta dintr-o clădire in alta și de mâncat, mănâncă pe afara . 

cat despre excursie, sigur ca l-as fi luat de la scoala sa lipsească 4 zile…  lectiile, temele se pot face și online . Profesorii lipsesc cu zilele de la  scoala , au înlocuitori care nu fac nimic cu ei, le pun filme sau ii lasă pe telefon. 

Noi nu a fost nicăieri, absolut nicăieri din Iulie 2019. 

 

Michele tu iti știi mai bine circumstanțele. Ți-am spus ce am/as fi făcut eu. Interesează-te de testele alea rapide, deși dacă in America acum se intra la facultate cu notele de la grădinița, n-are rost sa te mai agiti.

 

La noi profesorii au dat niște note din burta anul asta la aia de terminau liceul si a fost o inflație de note mari ceva de speriat. Facultățile nu mai știau cum sa ii departajeze. Așa a fost si anul trecut si cei intrați la facultate aveau cursuri suplimentare sa ii ajute sa înțeleagă materia de facultate. In mod normal nu ar fi intrat la Univesitate. Ministrul Învățămîntului iarăși s-a jurat ca indiferent ce se întîmpla școlile nu se închid si elevii vor da examen, dar așa a zis si anul trecut.

 

Nici eu nu am fost nicăieri din Octombrie 2019. Nu de frica virusului, ci de frica ca dobitocii schimba regulile de călătorie ca pe chiloți. Gindul ca ar trebui sa stau in vacanța cu ochii pe știri si eventual sa îmi suspend vacanța ca țara unde sint intra pe lista Roșiei de mîine, sa ma îmbulzesc la aeroport m-a făcut sa stau acasă in grădina. Pur si simplu n-am avut nervi pentru așa ceva. Sper totuși sa merg undeva in Octombrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nici eu nu am fost nicăieri din Octombrie 2019. Nu de frica virusului, ci de frica ca dobitocii schimba regulile de călătorie ca pe chiloți. Gindul ca ar trebui sa stau in vacanța cu ochii pe știri si eventual sa îmi suspend vacanța ca țara unde sint intra pe lista Roșiei de mîine, sa ma îmbulzesc la aeroport m-a făcut sa stau acasă in grădina. Pur si simplu n-am avut nervi pentru așa ceva. Sper totuși sa merg undeva in Octombrie.

Si eu in clubul celor fara vacanta din 2019!!!

 

Eu TREBUIE sa merg in Romania la inceputul lui octombrie si eu am aceasi teama cu schimbarea regulilor, desi sunt vaccinata, am o neliniste fata de situatia care se schimba de la o saptamina la alta.

SI cum prevad ca Romania va intra in "zona rosie" spre sfirsitul lui septembrie, sper sa nu am parte de vreo surpriza neplacuta la intoarcere.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma duc și astăzi sa caut vreun test, dar trebuie sa ies prin fum si imi afectez plămânii … ieri pe unde am căutat nu erau nu erau in stock plus ca am citit ca nu sunt accizate . 

 

Înțeleg ca de Covid a murit lume si pe fiecare zi ne tin la curent  câți mor, cati contaminați, nevaccinați … etc… DAR cate persoane sunt afectate mental și fizic mai ales copii și bătrâni … statisticile astea nu le vom știi niciodată… iar aceste afecțiuni sunt la fel de reale si poate chiar mai periculoase. 

 

Da, nu aglomerează ICU acum… mai tirziu spitalele de boli mentale vor fi pline. 

cand se închid școlile, ca sunt cazuri de covid … asta din punctul meu de vedere e ABUZ, cand nu se pot vizita bătrânii, sau cand se obliga închiderea magazinelor, businessurilor asta e abuz ori când alte boli sunt neglijate. 

 

 mor oameni călcați de masina, nu interzicem mașinile, mor împușcați si arme tot exista, mor ca fumează, țigările tot exista… mor copii nenăscuți si  avorturile continua din N motive . 

100% toată lumea va murii mai devreme sau mai târziu dar numai pt COVID se iau măsuri extreme parca am fii toti nemuritori.

Sincer m am saturat !!! 

Poți purta masca! In sfirsit ar fi cu adevărat utila!  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De asta nu am fost nici noi in Mexic, Ca daca cumva testam pozitiv si sa nu ne lase în avion, sa fim obligati sa stam  în carantina pe acolo. În Florida m as fi dus ca nu sunt restrictii dar am fost cu piciorul.

 

Aici la scoala , nu s au dat note mai mari (cel puțin nu la William) dar nu s a  predat  cum trebuie, a fost  chaos ...sunt sigura ca așa a fost și în alte tari. La întrare în facultati acum  Dumnezeu cu mila. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...