Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

 

 

Poți purta masca! In sfirsit ar fi cu adevărat utila! [pk]

Asa e  [pk] dar ar trebui sa o pun și pe ochi. Nu am mai iesit ieri, dar astazi fac o scurta ieșire și o sa caut. Si azi e un aer oribil.

Ca un cetățean responsabil, acum 3 luni a trebuit sa testez masina dacă polueaza planeta   ... dar pt fumul asta care se vede din spațiu nu e responsabil nimeni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Îmi spunea sotul ca în Mexic în resort unde sta el e relaxare. Sunt curioasa dacă el testează pozitiv. În restaurantele tip  buffet , toata lumea se autoserveste , pun mana pe aceleași linguri și nu se păstrează nici o distanta. Doar lucratorii poarta masca. Nu cer testele intrare în tara, doar la plecare se fac pt întrarea în America . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Îmi spunea sotul ca în Mexic în resort unde sta el e relaxare. Sunt curioasa dacă el testează pozitiv. În restaurantele tip  buffet , toata lumea se autoserveste , pun mana pe aceleași linguri și nu se păstrează nici o distanta. Doar lucratorii poarta masca. Nu cer testele intrare în tara, doar la plecare se fac pt întrarea în America . 

Adică tu ai rămas acasă cu cupilul și cu toate pe cap și sotul se distrează in Cancun? Wow! Halal așa soție! Nu cred ca sint multe ca tine! [:)]  [:)]  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adică tu ai rămas acasă cu cupilul și cu toate pe cap și sotul se distrează in Cancun? Wow! Halal așa soție! Nu cred ca sint multe ca tine! [:)] [:)] [:)]

Nu Letiția , nu se distrează … isi face implanturi dentare in Mexic la jumătate de pret… iar când e vorba de zeci si zeci de mii de $ nu am avut de ales. ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine sa vina sănătos acasa.

vroiam sa mergem cu el dar nu se știa cu covid asta de la o zi la alta ce restrictii se mai  pun. M am tot gândit ca cine știe ce e pe acolo cu Mexicul fiind zona rosie.  Plus zilele trecute cu noi bolnavi unde sa mai plecam . Am ajuns sa nu mai imi fac planuri. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, sanatate multa!

Si sa treaca si seceta si incendiile si fumul de la voi...

Asta ma cam oboseste si pe mine dpdv mental de cand cu pandemia: de plecat pe undeva, ca vin restrictii si se poate schimba totul de la o zi la alta, pe parte de scoala, care a fost haotica si la noi anul trecut scolar (90% online), nu mai poti sa te intalnesti cu cine vrei tu, incepe sa-ti sara inima de 2 m la fiecare raceala banala (stranut, guturai), cu cei vaccinati care pot sa aiba sau transmita, de nici nu mai stii ce sa faci... parca stai asa intr-un stand-by a la long, fara de sfarsit... Si nu mai poti face nici un plac, exact cum ai zis tu, parca stai cu "pusca la picior"

 

Daca Doamne fereste calatoresti (in conditii pe care le consideri sigure) vine careva si de critica, ca de ce calatoresti si nu stai pe acasa ca inca e pandemie si tot asa...

 

In cazul meu, plecarea in concediu mi-a mai dat o gura de oxigen... deci din punctul meu de vedere a meritat, cu orice risc - riscuri calculate de mine la minim posibil, - am calatorit in zone considerate safe, in afara tarii in zona verde, fara aglomeratii (risc 0 nu exista niciodata), am avut grija etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, sanatate multa!

Si sa treaca si seceta si incendiile si fumul de la voi...

Asta ma cam oboseste si pe mine dpdv mental de cand cu pandemia: de plecat pe undeva, ca vin restrictii si se poate schimba totul de la o zi la alta, pe parte de scoala, care a fost haotica si la noi anul trecut scolar (90% online), nu mai poti sa te intalnesti cu cine vrei tu, incepe sa-ti sara inima de 2 m la fiecare raceala banala (stranut, guturai), cu cei vaccinati care pot sa aiba sau transmita, de nici nu mai stii ce sa faci... parca stai asa intr-un stand-by a la long, fara de sfarsit... Si nu mai poti face nici un plac, exact cum ai zis tu, parca stai cu "pusca la picior"

 

Daca Doamne fereste calatoresti (in conditii pe care le consideri sigure) vine careva si de critica, ca de ce calatoresti si nu stai pe acasa ca inca e pandemie si tot asa...

 

In cazul meu, plecarea in concediu mi-a mai dat o gura de oxigen... deci din punctul meu de vedere a meritat, cu orice risc - riscuri calculate de mine la minim posibil, - am calatorit in zone considerate safe, in afara tarii in zona verde, fara aglomeratii (risc 0 nu exista niciodata), am avut grija etc.

Monica, dar de aia am facut vaccin, tocmai ca sa nu ne mai fie frica sa facem boala. Profesorii ar trebui sa fie toti dublu vaccinati la ora asta, iar copiii nu fac forme grave. Deci n-ar mai trebui sa vedem cursuri online anul asta.

 

E bine ca v-a priit vacanta. De asta am nevoie si eu dar noi (eu) sintem mai mofturosi. Pe mine mersul cu masina mii de km ma oboseste peste masura, precum si vizitarea de orase/muzee/obiective turistice la foc automat. Astea la mine se numesc city-break si revin acasa mai obosita decit am plecat. Am nevoie de inca o vacanta sa ma odihnesc. Mie imi place sa merg undeva la mare, la soare, unde pot zac si sa ma balacesc  in voie iar o data pe saptamina sa merg intr-o excursie organizata in care sa pot vizita locurile . Asa facem de fiecare data. In felul asta ne si odihnim dar si vizitam insa calm, nu seara sa cad lata, sa nu mai stiu de mine. Pe unde mergem se fac excursii de astea si e fain ca avem si ghid. Inca mai visez sa merg undeva in octombrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, fiecare cum prefera, important e sa iesim, fara teama, sa putem avea o viata normala, sau cat mai aproape de normal, cum ai zis si tu, de aceea ne-am vaccinat.

 

Mie imi plac ambele tipuri de vacante si alea in care vizitam si ne plimbam mult, si alea in care iesim la plaja, si in apa cat cuprinde (mie mai mult in apa, recunosc). Anul asta nu prea a fost cu plaja si baie, intrucat ne-am ferit de zone rosii (Grecia, Turcia). Am fost doar la noi pe litoral 3-4 zile, intr-o zona mai linistita, fara aglomeratie, plaja "aerisita"

 

Poate reusiti sa plecati in octombrie, noi inca suntem legati de programul scolar al fetelor si nu mai putem pleca de la mijlocul lui septembrie in sus. De fapt inainte de pandemie mai plecam intr-o excursie gen city break prelungit (in weekend si alte zile pe langa,, sa zicem 4-5 zile) prin aprilie, in vacanta scolara de primavara si vara concediu clasic la mare... Iarna nu prea plecam, ca nu ne pricepem la ski sau la alte sporturi de iarna, suntem mai pe langa casa, cu familia extinsa (mai ales inainte de pandemie, ca anul trecut nu ne-am vazut decat scurt, prin oras, in aer liber, nu acasa). Anul asta, in primavara nu am mai plecat nicaieri, cazurile erau in crestere, noi nu eram vaccinati si nu am riscat.

 

Baiatul vostru nu mai stiu exact cati ani are, mai merge cu voi in concedii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mie imi place sa merg undeva la mare, la soare, unde pot zac si sa ma balacesc in voie iar o data pe saptamina sa merg intr-o excursie organizata in care sa pot vizita locurile . Asa facem de fiecare data. In felul asta ne si odihnim dar si vizitam insa calm, nu seara sa cad lata, sa nu mai stiu de mine. Pe unde mergem se fac excursii de astea si e fain ca avem si ghid. Inca mai visez sa merg undeva in octombrie.

si noi la fel avem the dream vacation. Iubim sa mergem in vacanța la ocean și doar sa mergem la plaja, apa neaparat cu valuri sa ma “ dau” cu placa , apoi masa la restaurante cu mancare deosebita, iar seara biliard.

o data pe aaptamana poate sa mergem sa vizitam ceva pt careva ore.

nu ne place sa mergem cu orele in masina ca sa ajungem in nu știu ce oras … poate sa fie ceva prea deosebit, un landmark , sa merite efortul. as vrea sa vizitez cândva Barcelona, Parisul, Londra și Milano 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...