Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Da, din pacate da... sunt cazuri de covid si in randul persoanelor vaccinate. Si daca si ei pot transmite mai departe... intr-adevar, nu face foarte mare lucru certificatul. Ma rog, mai limiteaza mai mult sau mai putin (depinde cati din cei vaccinati sunt infectato la un moment dat, cata lume e in acel loc etc). Dar nu limitezi drastic.

 

Inteleg ca vaccinul limiteaza foarmele grave si oamenii respectivi pot si doar purtatori. Banuiesc (si sper) ca asa e si in cazul cunoscutilor tai. 

 

Si mai am o intrebare: Ei cum au ajuns sa stie ca au covid? Ce motiv au avut sa se testeze (din moment ce persoanelor vaccinate nu li se mai cere test)? Au avut simptome, au fost contactii cuiva si au intrat in ancheta epidemiologica? Intreb doar din curiozitate. Ma gandeam ca cei vaccinati nu prea mai au motiv sa se testeze, decat daca au simptome si stiam ca cei vaccinati de obicei sunt asimptomatici.

 In rest Domnul cu mila, cunosc personal cateva persoane care in momentul asta au covid si sunt vaccinate . Daca ei au fost in restaurantele alea de care spune Ella , sigur au dat si la altii, asa ca nu demonstreaza nimic ca ai certificatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica, si aici sunt multe cazuri de covid in randul persoanelor vaccinate. Simptomele sunt de raceala, si acum la raceala te testezi ...

 

Pentru hoteluri, arati passul sanitar la venire, indifeent de cat stai.

 

deocamdata nu e data limita pt certificatul de vaccinare. OMS nu recomanda inca a 3-a doza, la francezi este numai pt batrani si imunodeprimati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, daca nu ma insel, austriecii cer test la 2 zile pt cei nevaccinati/care nu au avut boala. 

 

La noi nu se cere certificat covid pt hotel.

 

In magazine, mijloace de transport in comun, la autoritati masca este obligatorie. Chiar am mers cu tramvaiul in Zurich saptamana asta si nu exista persoana fara masca. La fel in magazine: daca nu ai masca, iti atrag atentia imediat. 

La exterior se cere masca daca nu se poate pastra distanta. 

 

Slovenii spuneau ca masca e obligatorie si in autorutismul propriu.

 

Multe tari cer test chiar daca esti vaccinat sau ai avut boala.

Pt Coreea de Sud ai nevoie de test PCR si intri in carantina 14 zile (pe banii tai, la un hotel rezervat de tine sau pus la dispozitie de ei), chiar daca esti vaccinat/ai avut boala. 

 

Fiecare tara ia masuri asa cum crede de cuviinta. Iar atunci cand vrei sa calatoresti te interesezi. Noi avem la job un departament care se ocupa doar cu asta; ne trimite regulile pt tarile unde vrem sa calatorim. 

 

Mai spuneau ca angajatorii pot cere angajatilor certificatul pt a veni la birou (testarea insa se face pe banii angajatorului, nu ai angajatului). La noi in USA nu intra la birou decat cei vaccinati sau care au avut boala (cu test nu merge).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne apara... 

Cum masca in masina proprie? Cred ca e o gluma totusi...

Poate daca sunt cu oameni straini in masina mea, vor sa zica, dar daca sunt singur, de unde si pana unde masca?! Pe cine pot infecta? Pe mine insumi? Intai imi dau virusul (mie) si apoi il iau (de la mine)... hai mai ca ajungem la bancuri stan si bran.

Sau daca suntem familie, care oricum stam in aceeasi casa?! 

 

 

Slovenii spuneau ca masca e obligatorie si in autorutismul propriu.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Covid, covid cred ca in scurt timp principala problema a omenirii va fi sanatatea mintala post covid, ca atatea necazuri au fost, de toate soiurile (boala, scoli, locuri de munca, oameni ramasi pe drumuri). Nu stiu, dar am ajuns la niste conditii draconice, care incep sa suprime multe drepturi. 

Inteleg, ne ferim, avem grija, dar tendinta incepe sa fie sa stam cat mai in casa, cat mai la distanta, sa ne fie frica la orice stranut si guturai (chestii neobservabile inainte, mie de exemplu cand e foarte frig imi curge nasul continuu, la fel in perioadele de schimbari bruste de temperatura - asta ar insemna sa ma testez toata ziua buna ziua cu bat in nas si in gat [fri]  [fri] ).

Si nici asa nu mai trece nebunia asta, nu se mai domoleste... din val in val o tot ducem. 

Ma intreb cand o sa mor in ce val o sa fim.....

Nici vaccinarea nu mai e suficienta acum...

O mizerie... nu as fi crezut acum 1 an si jumatate ca va fi asa de mare haosul creat...credeam ca va fi ceva trecator, nu ca o sa incepem sa traim asa tematori...  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar] - constat amar...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am lamurit si cu slovenii, nu-s chiar asa tampiti:

 

  • Masks are mandatory:

    • in all closed public spaces,
    • on public transport,
    • in open public spaces or outside (if the 1.5 meters distance between people cannot be provided, except between persons sharing the same household),
    • in personal vehicles (masks are not compulsory when more than one person or member of the same household is in the vehicle)

    Asa cum era si logic. Ca porti masca daca esti in masina cu alti oameni straini, exact asa cum porti si in transportul in comun si in magazin si oriunde la interior, dar daca esti singur, nu este cazul. Or in masina personala de multe ori esti singur sau cu familia, pe cand in transportul in comun, nu.

     

    Toate sunt regulile pe care le-am respectat pretutindeni de 1 an jumate incoa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Covid, covid cred ca in scurt timp principala problema a omenirii va fi sanatatea mintala post covid, ca atatea necazuri au fost, de toate soiurile (boala, scoli, locuri de munca, oameni ramasi pe drumuri). Nu stiu, dar am ajuns la niste conditii draconice, care incep sa suprime multe drepturi. 

Inteleg, ne ferim, avem grija, dar tendinta incepe sa fie sa stam cat mai in casa, cat mai la distanta, sa ne fie frica la orice stranut si guturai (chestii neobservabile inainte, mie de exemplu cand e foarte frig imi curge nasul continuu, la fel in perioadele de schimbari bruste de temperatura - asta ar insemna sa ma testez toata ziua buna ziua cu bat in nas si in gat [fri]  [fri] ).

Si nici asa nu mai trece nebunia asta, nu se mai domoleste... din val in val o tot ducem. 

Ma intreb cand o sa mor in ce val o sa fim.....

Nici vaccinarea nu mai e suficienta acum...

O mizerie... nu as fi crezut acum 1 an si jumatate ca va fi asa de mare haosul creat...credeam ca va fi ceva trecator, nu ca o sa incepem sa traim asa tematori...  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar] - constat amar...

 

Cred ca va trebui sa te obișnuiești sa trăiești în condițiile date, va trebui sa găsești un echilibru pentru ca nu va fi în curând ca înainte.

Eu lucrez în sănătate și port masca de la ora 8 pana la ora 18, masca face parte din viața noastră, o scoatem doar când mâncăm. Și se pare ca purtând masca și aplicând restul măsurilor, aceste gesturi sunt eficace pentru ca nu s-a îmbolnăvit nimeni în serviciul în care lucrez desi am tratat și pacienți infectați Covid. Suntem toți vaccinați.

 

Apoi, copiii mei merg la școală în Franța, poarta masca în timpul orelor, nu mai poarta masca în curtea scolii dar au purtat. Orele sunt de la 8h45 la 16h45. Bineînțeles copiii nu poarta masca la cantina în schimb personalul școlar da. Prefer purtatul măștii decât închiderea școlii. Și învățătoarea la fel. Știm deja ca dacă este un caz în clasa, clasa se inchide pentru o săptămână.

Copiii nu mai sunt surprinși/traumatizați de purtatul măștii, omul are o capacitate mare de adaptare.

 

Eu cred ca trebuie sa ne vedem de viața noastră cum putem, sa trăim cum putem mai bine în condițiile date și sa speram ca se va sfârși vreodată.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonia, am purtat si port masca cat e nevoie. Si in Ungaria, unde nu e obligatoriu, si la serviriu, cand merg la birou sau la vreun client. Sunt 50-50, mai lucrez si de acasa.

In aer liber nu port, ma sufoc pur si simplu.

Cand am scris de purtatul mastii, m-am referit la automobilul personal, chestia aia m-a mirat. Dar am inteles pana la urma ce era, exact la ce ma gandeam eu.

Nici eu nu vreau sa se inchida scolile, asta mi se pare o masura draconica, invatarea a la long in mediul online. Copiii mei au fost destul de afectati... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...