Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Pai cum sa fie o raportare corecta atita timp cit romanii nu merg sa se testeze(macar daca apar simptome) si stau acasa pina se sufoca pur si simplu!!!!

 

Pai sunt tari unde este perfect acceptabil sa stai acasa cand nu te simti bine si sa suni la tot felul de nr de telefon si sa chemi salvarea cand nu se mai poate.

De ce in Romabnia nu este voie ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai sunt tari unde este perfect acceptabil sa stai acasa cand nu te simti bine si sa suni la tot felul de nr de telefon si sa chemi salvarea cand nu se mai poate.

De ce in Romabnia nu este voie ? 

Pai cum adica stai acasa pina te sufoci?

 

Eu la asta m-am referit, la cazuri care sunt grave si necesita spitalizare, nu la cei cu forme usoare.

 

Cite cazuri nu au fost ca nu au mai avut medicii ce le face , au ajuns in ultimul stadiu la spital, doar pentru a nu fi identificati pozitiv?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai cum sa fie o raportare corecta atita timp cit romanii nu merg sa se testeze(macar daca apar simptome) si stau acasa pina se sufoca pur si simplu!!!!

 

De aia spun ca eu cred ca foarte mulți au făcut boala, unii au supraviețuit, alții nu. Nu știu dacă cifrele de spitalizări și morți sint corecte. Îmi amintesc ca și anul trecut cifrele astea erau foarte joase in comparație cu alte tari. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

important e nr de spitalizări și nr de morți. Și anul trecut România a stat destul de bine la capitolul asta in comparație cu alte tari care au avut un lockdown mult mai drastic. Sa speram ca o sa fie ok. Uitati-va la Suedia care nu a avut restricții. Sint bine merci!

Corect, dar nu stiu cate nunti cu 300-400 de invitati se fac in Suedia, cati stau om langa om in magazine, pe plaje etc, cate familii se aduna la masa cate 2-3 generatii, cate gratare si petreceri cu multi prieteni se fac. Cea mai mare incidenta acum in tara este in judetul Satu Mare unde in toata luna august au venit cei ce lucreaza in strainatate si au facut nunti cu sute de invitati. Multe nunti! (cred ca am auzit de una cu peste 1000 de oameni intr-o localitate cu incidenta peste 3/1000, desigur fara nici o masura de distantare, de testare, de nimic) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Corect, dar nu stiu cate nunti cu 300-400 de invitati se fac in Suedia, cati stau om langa om in magazine, pe plaje etc, cate familii se aduna la masa cate 2-3 generatii, cate gratare si petreceri cu multi prieteni se fac. Cea mai mare incidenta acum in tara este in judetul Satu Mare unde in toata luna august au venit cei ce lucreaza in strainatate si au facut nunti cu sute de invitati. Multe nunti! (cred ca am auzit de una cu peste 1000 de oameni intr-o localitate cu incidenta peste 3/1000, desigur fara nici o masura de distantare, de testare, de nimic)

 

cita vreme nu se lasa cu spitalizări, nu e nici o problema că-s multe cazuri. Spitalizări pe motiv de covid nu pe motiv ca s-au îmbătat nuntașii și s-au luat la bătaie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una incep sa am rezerve mari in ceea ce priveste datele astea. Ptr prima data in aproape 2ani chiar nu mai am incredere. Prea mi se pare fabricat totul. 

De ce , in ce sens ? sunt cifrele prea mari ? care ar fi scopul  sa umfle cifrele ? Care ar fi scopul sa iasa sefi de spitale, pneumologi, infectionisti si sa spuna ca vin multe cazuri foarte grave dacanu e asa, de ce ar minti medicii ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum adica stai acasa pina te sufoci?

 

Eu la asta m-am referit, la cazuri care sunt grave si necesita spitalizare, nu la cei cu forme usoare.

 

 

 

Poti sa te simti relativ bine si brusc sa ti se inrautateasca starea. Sau sa ai ghinion si sa te internezi si sa iei cine stie ce bacterie  de prin spital.

 

La noi venea salvarea daca te simteai f f rau, fara sa mai poti sa respiri. Nu generalizez, nu stiu cum e peste tot, dar aici asa a fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...