Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu am citit ca vaccinul rusesc Sputnik are o eficienta ridicata si e un vaccin bun. Dar, nah, isi baga coada politica..UE nu il va contracta niciodata. Doar tarile care vor, pe barba lor (Ungaria, parca Cehia - din UE, sau Serbia - de langa UE)

Dincolo de politica, rusii au avut oameni de stiinta remaarcabili si partea de cercetare f dezvoltata, comparabila si a altor tari importante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are treaba cu lockdown-ul.

 

Nu stiu cum sa raspund la asta, imi spui ca tu nu crezi ca are legatura cu lockdownul cand eu STIU ca are, ca altfel nu o afirmam... [:)]

 

Da, ohho, sunt probleme si la vama, exportatorul se plange ca sunt mintiti de autoritatile din UK ca totul merge ca uns insa cand ajung in vama asteptarile sunt de zile / saptamani si "nimeni nu stie nimic".

 

Managerul din UK e un domn ceva mai in varsta, era pro Brexit, intre timp s-a razgandit...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am daca au depus sau nu.

Dar cred eu, tine si de interesele politice.

Tari individuale l-au contractat, Ungaria, Serbia...

Si eu zic ca are legatura cu politica( vazi si campania de denigrare a lui Astra Zeneca), insa ar fi trebuit ca interesele astea sa fie laste deoparte, acum in pandemie.

 

roxana , nu cunosc procedurile astea , imi amintesc insa ca in vara trecuta cind a aparut Sputnik, am vazut la tv cind s-a afirmat ca nu prezinta studii pe piata deci nu va fi aprobat.

 

Ma gindesc ca rusii au avut o alta forma de abordare a vaccinului, ce vezi draga doamne nu intra in standardele birocratice EU.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

roxana , nu cunosc procedurile astea , imi amintesc insa ca in vara trecuta cind a aparut Sputnik, am vazut la tv cind s-a afirmat ca nu prezinta studii pe piata deci nu va fi aprobat.

 

Ma gindesc ca rusii au avut o alta forma de abordare a vaccinului, ce vezi draga doamne nu intra in standardele birocratice EU.

 

una se spune la tv, de obicei alta e realitatea stiintifica.

in EU nu exista in farma "standarde birocratice". exista standarde de calitate la care aderam toti pentru ca asa este normal. si Rusia le are si le aplica. aici este un caz special. 

 

si ca sa fie foarte clar, compania producatoare a vaccinului Sputnik (care vaccin sunt sigura ca este de o calitate ireprosabila si eficienta foarte buna) nu a aplicat pentru autorizare in nicio tara europeana, si nici la EMA. in tarile in care e adus se utilizeaza o procedura de urgenta si nu este autorizat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...