Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Pepco, cei care au motive intemeiate pentru care nu se pot vaccina trebuie sa ia o adeverinta de la medicul de familie  cu care sa se prezinte la institutii in locul certificatului verde.

 

in UK sau in Romania poti face chestia asta? in Romania nu am auzit nici macar de o singura persoana care sa aiba o asemenea dovada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am citit azi-noapte pe facebook pe Spitalul Virtual ptr Copii, o mama povestea ca are copilul bolnav de diabet 1 si si-a exprimat ingrijorarea cu privire la scoala fizica. Cred ca era sub 12ani. Si toti parintii i-au trimis pe grup dovada vaccinarii anticovid. Ca sa-si poata trimite copilul la scoala cat-de-cat linistita. 

Mi s-a parut foarte emotionant. 

Cineva a intrebat-o daca in Ro si a raspuns ca in Craiova. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit azi-noapte pe facebook pe Spitalul Virtual ptr Copii, o mama povestea ca are copilul bolnav de diabet 1 si si-a exprimat ingrijorarea cu privire la scoala fizica. Cred ca era sub 12ani. Si toti parintii i-au trimis pe grup dovada vaccinarii anticovid. Ca sa-si poata trimite copilul la scoala cat-de-cat linistita. 

Mi s-a parut foarte emotionant. 

Cineva a intrebat-o daca in Ro si a raspuns ca in Craiova. 

Pe de alta parte din cate stiu copilul respectiv poate fi vaccinat. Virusul asta il poti pescui cam oriunde defapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AZITROMICINA

 

A mai fost asa o discutie in subiectele ce l-au precedat pe asta. Cine are rabdare poate cauta.

 

Azitromicina s-a folosit pe scara larga in Covid, chiar si in batrana si departata de est Mare Britanie, in America chiar si oriunde au ajuns schemele tratament impotriva COVID scoase de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

 

 

Azitromicina are potential antiviral si antiinflmator. Asta este motivul pentru care a fost folosita in tratamentul Covid, medicii, medicina cautand o metoda de a salva vieti, in timp ce cei care nu stiu despre ce vorbesc, vorbesc.

Nu ca eu as stii mai multe. Dar m-a interesat subiectul - a inceput in 2020 cu mirarea mea legitima, ce cauta un antibiotic (macrolid) in tratarea unui virus si dat chiar de mintile medicale luminate ale lumii!!!!! Anul trecut am pus un studiu despre azitromicina cu potential antiviral. Nu il caut ca mi-e lene. Cine doreste poate scotoci.

 

Intre timp, anul asta diferite tari au inceput sa faca studii clinice: e buna sau nu azitromicina in Covid?

 

Pentru ca in Marea Britanie, (cat si in alte tari) incepuse sa se utilizeze azitromicina pe scara larga  a aparut ingrijorarea ca va creste rezisenta populatiei la tratamentele antimicrobiene  au inceput sa faca studii clinice.

 

 

Summary

Background
Azithromycin, an antibiotic with potential antiviral and anti-inflammatory properties, has been used to treat COVID-19, but evidence from community randomised trials is lacking. We aimed to assess the effectiveness of azithromycin to treat suspected COVID-19 among people in the community who had an increased risk of complications.
Methods
In this UK-based, primary care, open-label, multi-arm, adaptive platform randomised trial of interventions against COVID-19 in people at increased risk of an adverse clinical course (PRINCIPLE), we randomly assigned people aged 65 years and older, or 50 years and older with at least one comorbidity, who had been unwell for 14 days or less with suspected COVID-19, to usual care plus azithromycin 500 mg daily for three days, usual care plus other interventions, or usual care alone. The trial had two coprimary endpoints measured within 28 days from randomisation: time to first self-reported recovery, analysed using a Bayesian piecewise exponential, and hospital admission or death related to COVID-19, analysed using a Bayesian logistic regression model. Eligible participants with outcome data were included in the primary analysis, and those who received the allocated treatment were included in the safety analysis. The trial is registered with ISRCTN, ISRCTN86534580.
Findings
The first participant was recruited to PRINCIPLE on April 2, 2020. The azithromycin group enrolled participants between May 22 and Nov 30, 2020, by which time 2265 participants had been randomly assigned, 540 to azithromycin plus usual care, 875 to usual care alone, and 850 to other interventions. 2120 (94%) of 2265 participants provided follow-up data and were included in the Bayesian primary analysis, 500 participants in the azithromycin plus usual care group, 823 in the usual care alone group, and 797 in other intervention groups. 402 (80%) of 500 participants in the azithromycin plus usual care group and 631 (77%) of 823 participants in the usual care alone group reported feeling recovered within 28 days. We found little evidence of a meaningful benefit in the azithromycin plus usual care group in time to first reported recovery versus usual care alone (hazard ratio 1·08, 95% Bayesian credibility interval [bCI] 0·95 to 1·23), equating to an estimated benefit in median time to first recovery of 0·94 days (95% BCI −0·56 to 2·43). The probability that there was a clinically meaningful benefit of at least 1·5 days in time to recovery was 0·23. 16 (3%) of 500 participants in the azithromycin plus usual care group and 28 (3%) of 823 participants in the usual care alone group were hospitalised (absolute benefit in percentage 0·3%, 95% BCI −1·7 to 2·2). There were no deaths in either study group. Safety outcomes were similar in both groups. Two (1%) of 455 participants in the azothromycin plus usual care group and four (1%) of 668 participants in the usual care alone group reported admission to hospital during the trial, not related to COVID-19.
Interpretation
Our findings do not justify the routine use of azithromycin for reducing time to recovery or risk of hospitalisation for people with suspected COVID-19 in the community. These findings have important antibiotic stewardship implications during this pandemic, as inappropriate use of antibiotics leads to increased antimicrobial resistance, and there is evidence that azithromycin use increased during the pandemic in the UK.
Funding
UK Research and Innovation and UK Department of Health and Social Care.

https://www.thelancet.com/article/S0140-6736(21)00461-X/fulltext

 

 

Cine doreste poate gasi diverse studii in sensul asta.

 

Desi studiile clinice au aratat ca nu prea ajuta, acum, fiecare tara, in functie de profilul pacientului, de profilul epidemiologic samd (stiti deja ca nu suntem toti construiti genetic la fel) hotareste prin medicul de familie daca da sau nu da azitromicina.

 

Eu am avut o forma de Covid usoara, fara azitromicina.

Fii-mea a avut o forma cu febra maricica, deci a  luat azitromicina data de medicul de familie care a are si istoricul ei medical sii ii cunoaste complicatiile facute dupa fiecare viroza.

 

Haideti sa nu ne mai aratam cu degetul! Ca pana la urma vaslim in aceeasi barca a umanitatii. Asa diferiti cum sunntem, din punct de vedere medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt vaccinata acum. totusi, sper sa nu ma tampesc, sa ajung ca alti vaccinati care considera ca nevaccinatii (luati asa, tavalug, la gramada) sunt ciuma pamantului in momentul asta. 

 

Ma bucur ca te-ai vaccinat si ca ti-ai invins frica, legitima de altfel.

 

Nici mie nu imi place impartirea asta. Anul trecut cei care faceau Covid erau considerati ciumatii lumii.

Dar, pentru cei nevaccinati trebuie sa existe niste metode de a ii separa cumva de ceilalti,  pentru ca altfel nu mai terminam niciodata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...