Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Cei din mall-uri mai au si posibilitatea comenzilor online, a take away-ului (restaurante), se descurca ei cumva o perioada, sper cat mai mica...

 

Pana la urma vaccinat/nevaccinat e o alegere personala, dar:

- daca vrei sa traiesti (in conditiile astea rele ale pandemiei) mai aproape de normal, atunci te vaccinezi pt a te proteja si de a minimiza sansele sa ajungi grav la spital si poate sa mori

- daca nu vrei sa te vaccinezi, e ok, nu te obliga nimeni, dar atunci stai mai izolat, faci mai multe online, ai mai multa grija

Multi alegeau combinatia cea mai nefericita: fara vaccin, dar cu foarte multa expunere, fara nici o masura de preventie, adica mers oriunde, oricand, nu conteaza cati oameni mai sunt in jurul tau etc Si asa nu merge... Asa daca esti vaccinat si te expui, asta e, riscul este mult mai mic. 

 

Mi se pare si mie iudat cum s-a impartit lumea vaccinati si nevaccinati...

 

Magazinul on-line este cu totul altceva decat magazinul din mall. Chiar daca fac parte din aceeasi firma. 

Nu, nu se descurca, chiar deloc. Se inchide pur-si-simplu.

Si cine inchide 1 data, chiar greu si foarte greu isi revine. 

 

Noi dupa lockdown-ul de anul trecut avem cu 30% mai putin personal. Ptr ca s-au inchis firme beneficiare si nu si-au mai permis o re-deschidere. 

 

edit.

un prieten de-al nostru are un restaurant in mall. Il inchide ptr ca in ultima perioada a vandut de 100ron/sapt. Atat. Cine cumpara take-away in orasele mici ? Suficient cat sa merite un restaurant sa stea deschis cu biucatar, utilaje / energie si alimente ? 

Nu toti traim in Buc si , din pacate, nu avem nici salariile din Buc. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

- daca nu vrei sa te vaccinezi, e ok, nu te obliga nimeni, dar atunci stai mai izolat, faci mai multe online, ai mai multa grija

Multi alegeau combinatia cea mai nefericita: fara vaccin, dar cu foarte multa expunere, fara nici o masura de preventie, adica mers oriunde, oricand, nu conteaza cati oameni mai sunt in jurul tau etc Si asa nu merge... Asa daca esti vaccinat si te expui, asta e, riscul este mult mai mic. 

 

 

 

Ziceam cateva pagini in urma de sotul colegei mele care e in stare grava. Ei nu s-au vaccinat din diverse motive (au citit pe net ca nu e bun, ca efecte adverse, ca medicina e impartita, ca nu au avut incredere, ca ei sunt tineri si santosi si activi ....) , dar se fereau foarte mult : toate cumparaturile le faceau online, nu au mai intrat intr-un magazin de nu stiu cat timp, nu au primit pe nimeni la ei in casa de un an jumate (si cand zic nimeni ... nimeni, nici macar pe sora ei venita din alt capat de tara) , nu mergeau la restaurant, ea nu a mai venit la birou aproape deloc. Si totusi unul din copiii s-a imbolnavit, au luat toti virusul din casa si, din pacate, asta a fost.

Maine e inmormantarea ...  41 de ani, o viata pierduta peste noapte , doi copii mici ramasi fara tata. Nimeni nu s-a gandit ca se poate ajunge pana aici... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam cateva pagini in urma de sotul colegei mele care e in stare grava. Ei nu s-au vaccinat din diverse motive (au citit pe net ca nu e bun, ca efecte adverse, ca medicina e impartita, ca nu au avut incredere, ca ei sunt tineri si santosi si activi ....) , dar se fereau foarte mult : toate cumparaturile le faceau online, nu au mai intrat intr-un magazin de nu stiu cat timp, nu au primit pe nimeni la ei in casa de un an jumate (si cand zic nimeni ... nimeni, nici macar pe sora ei venita din alt capat de tara) , nu mergeau la restaurant, ea nu a mai venit la birou aproape deloc. Si totusi unul din copiii s-a imbolnavit, au luat toti virusul din casa si, din pacate, asta a fost.

Maine e inmormantarea ...  41 de ani, o viata pierduta peste noapte , doi copii mici ramasi fara tata. Nimeni nu s-a gandit ca se poate ajunge pana aici... 

 

Laura, groaznic, groaznic :(((.

 

Asta iarna, niste prieteni ne-au zis: voi cu copiii la scoala traiti periculos. Si atunci am constientizat ca da, chiar aveau dreptate ... oricand se putea imbolnavi una din fete .. din fericire am scapat si am ajuns pana la vaccin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic, Laura , dar din pacate asta vad si in jurul meu. Dispar oameni tineri, sub 50 de ani, care nu credeau in virus, nu credeau ca li se poate intampla si nu voiau sa se vaccineze ca stiau ei mai bine  [:(]

Eu voi face luna asta la doza de booster (Pfizer, ca eu am 2 de AZ), evit aglomeratiile, respect regulile si mergem inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, imi pare foarte rau. La ei a fost o exceptie, nu s-au expus. Eu vorbeam in general, la ce mai vedeam eu prin oras, inainte de restrictiile astea...

La ei a fost ghinion curat, ca totul nu poti sta 100% in casa, oricat te feresti.

Copiii au fost fizic la scoala, cand s-au tinut ore la scoala? Sau doar online, cu hartie de la medic? Ca daca au fost doar online, atunci nu stiu de unde ar fi putut lua, de pe strada pur si simplu (desi eu una nu prea cred in chestia asta ca poti lua din aer).

In fine, inca o data: imi pare rau. De orice deces sau de oricine se imbolnaveste. Pare totul fara sfarsit... e greu de suportat presiunea psihica.

 

Uneori ma mai doboara si pe mine chestia asta, deoarece am multa grija, vaccinata fiind, cu cine ma vad, daca nu e vaccinat sa nu-i dau ceva sa fie fatal si tot asa... am si eu in jurul meu o groaza de cunoscuti nevaccinati... si mai stresata sunt eu decat ei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...