Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Copilul nu are vină. Părinții au ales să nu se protejeze cu singura protecție ce are o eficiență dovedită.

E complicat sa-i explici unui copil asa ceva. Acolo exista traume majore. Si iremediabile. Copiii au o sensibilitate si inocenta ce nu tin de logica firii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Vad ca ati trecut de pic, cazurile sunt indescrestere. Ce e interesant, ca descresc la fel de repede cum au crescut. 251365971_10158233118380927_881719482422

 

Eu am citit asta in legătura cu nr de teste: https://m.mediafax.ro/coronavirus/un-medic-despre-numarul-mic-de-teste-facute-in-romania-o-poveste-de-groaza-tipica-de-halloween-20324855

Laura, îmi pare rău :(((. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Mihaela, multe voci spun ca nr de teste nu este suficient, dar totusi a scazut si procentul de teste pozitive. Daca infectarile ar fi la fel de mari, procentul de teste pozitive ar fi mare /in crestere daca scad artificial nr de testari. Ori si rata de pozitivare e in scadere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost unul din motivele pentru care eu m-am vaccinat, atunci cand s-a putut: normalitatea. Sa le pot oferi copiilor mei o viata cat mai aproape de normal. Asta incluzand si scoala in format fizic, nu online la nesfarsit (nu le place, nu-s atente, s-au saturat de sistemul asta si le vad plictisite, plafonate, fara chef etc). Virusul va ramane cu noi ani buni de acum inainte, iar noi nu ne putem muta intr-o pestera, pt a avea siguranta 100%. Si am gandit ca o solutie la lucrurile astea este vaccinul. L-au facut sute de milioane de oameni pana acum. Si am fost constienta ca un mod de transmitere al virusului este scoala, prin copii. Dar nu am vrut sa tin copiii online, sa iau nu stiu ce hartie de la medic (fictiv, ca fetele nu au nici o afectiune asociata), ci am preferat eu sa fac vaccinu, noi, parintii.

Acum in toamna, am vaccinat si fetele... in vara am fost si eu indecisa, am zis ca, copiii fac forme usoare... dar la cat de agresiv s-a dovedit a fi valul 4, mi-a fost teama.

 

Mcoca... da, cam asa e pt noi, cei cu copii de scoala...dar nici un online ani de zile nu e o solutie pe termen lung

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:(((

ok exista o explicatie

Din curiozitate.

Cum se fac testarile la voi, in franta, in suedia?

- vine cineva din usa in usa si testeaza oamenii obligatoriu?

- se testeaza in scara blocului toti aia de locuiesc acolo?

- se testeaza, toti oamenii de pe o strada, dintr-un cvartal, arondisment?

- se merge din sat in sat si se testeaza?

- se organizaeaza caravana testarilor si vine lumea, sta la coada, si se testeaza?

 

Sau testarile se fac in baza definitiei de caz atunci cand omul cere sa fie testat pentru ca are simptome?

Sau se testeaza pe banii lui ca are simptome?

Sau se testeaza pentru ca ii trebuie la job?

 

Eu asta nu inteleg si pace, sunt voci care spun, nashpa ca nu se testeaza destul!

Daca cetateanu nu are simptome, nu a fost contact, de ce s-ar face teste?

 

Adica sunt tari care testeaza, asa la bulk chiar si pe cei fara simptome sau fara sa fii fost contacti cu-n covidat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul nu are vină. Părinții au ales să nu se protejeze cu singura protecție ce are o eficiență dovedită.

A avea vina si a se simti vinovat e o mare diferenta!

 

Stiti care a fost cea mai mare anxietate a fii-mii cat si a nepoatei mele de 12 ani?

Sa nu se imbolnaveasca, sa dea la parinti si sa moara. Ca nu ar mai putea trai cu gandul sa stie ca au luat boala de la ea. Chiar daca nu a fost vina ei.

 

tu nu te-ai gandit niciodata la asta? eu daca i-as da mamei mele covid si ar muri m-as simti al naibii de vinovata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...