Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Raspund vivianei

 

E vorba de Germania, Bavaria

 

Nu sint Informatii complete, doar ce cunosc eu.

 

S-a testat foarte mult timp gratuit. La centre speciale, farmacii, locuri amenajate in oras, medici de familie. Testele rapide.

Se testeaza in continuare, dar din octombrie nu mai sint gratuite. Doar anumite categorii au gratuitate. De ex copiii sau femeile insarcinate. 

 

Testele sint necesare daca nu esti vaccinat sau nu ai trecut prin boala si vrei sa mergi la cinema, restaurant, tratru, in vizita la cineva la spital, hotel, etc.

 

De ex. in weekend am facut o excursie cu telecabina si am avut nevoie de certificatul verde sau test cine nu avea. In apropiere era posibilitatea sa te testezi. Costa 15 Euro, test rapid. 

 

La scoala copiii se testeaza de cind au reintrat in prezenta fizica, prin primavara. Initial de doua ori pe saptamina. De anul acesta scolar se testeaza de 3 ori, luni, miercuri, vineri. Copiii isi fac singuri testul. Primesc chitul si se testeaza. Cu betisor. 

 

La clasele 1-4 am inteles ca s-au introdus ceva teste cu gargara. Nu stiu sigur, copiii mei sint mai mari.

 

Cei vaccinati nu se mai testeaza.

 

Daca e un pozitiv in clasa, nu mai intra toti in carantina, dar se testeaza zilnic o perioada. Anul trecut scolar intra toata clasa in carantina. 

 

Nu exista ca cineva nu vrea. Parintii au semnat ca sint de acord. Daca nu, pot sa vina cu dovada testarii altundeva, sau nu e copilul primit la scoala.

 

Cadrele didactice nevaccinate ( mai sint si pe aici exceptii) se testeaza la fel ca si elevii.

 

Nu am auzit sa vina dsp acasa sa testeze.

Cei cu simptome sau contact direct merg la medic sau ceva centru. Binenteles cu masina proprie nu cu mijloace de transport. 

 

Medicul nostru de familie stiu ca are o intrare separata pentru testare.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si la noi un test pozitiv rapid trebuie urmat de RT-PCR. 

 

Cand a avut silvi covid, si-a facut test rapid, iesit pozitiv si am trimis-o cu ta-su sa-si faca pe bani RT-PCR.

Cand am sunat la DSP si am aspus ca are covid, m-a intrebat daca are rapid sau PCR.

Apoi dupa vreo 2 zile au sunat-o de la DSP si a dat lista cu contactii si cu cei cu care sta in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, In Franta in statistici (rata de incidenta etc) se iau in considerare testele antigenice si PCR, nu si autotestele, sigur asa e si la voi

 

Aici daca esti bolnav te testezi punct (nu autotestezi) ca sa te ia in evidenta, ca sa beneficiezi de concediu medical. Nu am auzit sincer de oameni care sa-si fi facut autotest si sa decida sa nu isi faca test, ca deh. Pana pe 15 oct absolut toate testele (in afara de autoteste) erau gratuite. se testa masiv, oamenii se testau cand mergeau in familie de ex. Acum sunt gratuite pentru minori sau daca ai simptome (nu si cele de confort); dar sa nu uitam ca 87% din populatia eligibila e vaccinata.

 

Testele facute de personal medical sunt automat contabilizate. daca esti pozitiv, te suna DSP ul.

 

Daca trebuie sa te testezi mergi la farmacie sau la laborator. Nu vine nimeni acasa sa te testeze.

 

LA scoala se testeaza masiv (nu ca in Germ sau UK insa)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, In Franta in statistici (rata de incidenta etc) se iau in considerare testele antigenice si PCR, nu si autotestele, sigur asa e si la voi

 

Nu stiu daca mie mi te-ai adresat si nici nu stiu ce sunt autoteste, respectiv teste antigenice.

 

Stiu sigur ca doar PCR iti atesta boala, si doar PCR este luat in consideratie la incidenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca statistica din Romania nu arata adevarata valoare a infectatilor, adevarata statistica.Cred ca e muuuult mai mare fata de ce arata statisticile.

Oamenii nu s-au testat nici inainte, nu se testeaza nici acum de " frica" sa nu fie declarati pozitivi.

Oh, fii sigura de asta!

 

Chiar si la noi oficialii spun asta. Cazurile sunt de 2-3 ori mai mari. Eu cunosc destul de multe persoane care au avut covid sigur si nu au anuntat. 

 

Ce sa le fac? Sa sun sa-i dau in gat?  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Countries around the world are reintroducing measures such as mask-wearing and work-from-home orders to curb a surge in covid cases, which experts say the UK should also be doing instead of relying on vaccines alone." 

 

Interesant articolul: 

https://inews.co.uk/news/world/covid-cases-are-surging-in-countries-such-as-romania-and-china-and-scientists-say-the-uk-can-learn-from-them-1281517

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum a ajuns medicamentul rusesc Arbidol să se vândă ca leac anti-COVID, spre disperarea unor medici: importat de George Becali și acceptat o perioadă de Ministerul Sănătății, la mare căutare acum pe „piața neagră” și promovat oficial de un sindicat din Poliție și vămi

O adevărată rețea subterană de furnizare a unui medicament rusesc, promovat mai ales de George Becali ca tratament garantat pentru COVID, s-a dezvoltat în România odată cu pandemia. Arbidol sau Umifenovir, un antiviral pentru gripă, se vinde pe „piața neagră” cu 200-300 de lei cutia, deși eficiența sa nu este clar dovedită.

Medicamentul, apărut cu peste 30 de ani în urmă pentru tratarea gripei, se vinde la liber în Rusia, adică fără prescripție medicală, precum și în Moldova, Ucraina și este folosit în China, însă nu a fost autorizat niciodată în Uniunea Europeană sau în Statele Unite ale Americii.

Totuși, medicamentul rusesc a ajuns să fie cunoscut românilor ca posibil leac anti-COVID cu girul Ministerului Sănătății și al mai multor medici. Efectele sale în lupta cu coronavirusul nu sunt clar certificate, deși unii medici spun că au fost mulțumiți de rezultatele obținute. Aceștia nu recomandă în niciun caz automedicația.

Cum a ajuns Arbidolul în spitalele din România

În mai 2020, Ministerul Sănătății condus de Nelu Tătaru includea medicamentul în protocolul de tratament al pacienților cu COVID, deși Arbidolul nu este autorizat în Uniunea Europeană. Medicamentul era recomandat pentru formele ușoare și medii ale bolii.

G4Media.ro a scris la acea vreme că medicamentul era adus de George Becali, care declara că a discutat cu fiica doctorului Adrian Streinu-Cercel, managerul Institutului „Matei Balș”.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi se testează in primul rând dacă ai simptome. E diferit de la o kommun la alta, fiecare s-a organizat cum a dorit. Eu va pot spune cum e la noi, mai ales ca testele vin la noi la laborator, la primire analize. 
 

Daca ai simptome ușoare, intri pe app-ul 1177 unde te loghezi cu datele personale și BANK-id. Acolo te programezi. Poți alege sa vina acasa cineva cu o punga cu instrucțiuni, le lasa la usa și așteaptă pana îți iei singur analiza. Așa a făcut Silvia. 
Poti alege sa mergi intr-un loc special lângă unul din dispensare, acolo sunt 2 cutii. Una e cu pungi cu instrucțiuni si eprubeta, îți iei singur analiza si o depui in cealaltă cutie. E ridicată de cei care transporta lazile cu analize de la dispensare la noi la laborator. Suntem singurul laborator de pe toată insula. O parte de analize se fac la noi, o parte se trimit la Stockholm. 
Poti alege sa mergi la câteva locuri pe insula, unde stau cu o stație mobila si îți dau testul in mașina, îți faci tu singur, îl predai. Așa am făcut eu in 2020 vara. 
 

Daca ai simptome si te simți rău, ai nevoie de îngrijire medicală, suni la 1177 și ei iau legătura cu spitalul și îți siun la ce ora sa mergi. In curtea spitalului e instalată o baraca modulara unde sunt testati și consultați pacientii. Dacă e de internat, e un drum special prin spital pe care îl urmează, e o secție specială unde sunt duși, camere izolate ca Pt cei cu clostridium și cu aerisire separată, sa nu intre in tot spitalul. 
 

Testele rapide la noi se folosesc numai la urgenta, toți sunt testati care ajung acolo. Sau dacă internarea se face pe alta cale, se face testarea înainte de internare. Test pozitiv rapid, automat test PCR. 
 

Toti bătrânii in casele de bătrâni se testează periodic, nu știu exact cu ce frecventa. Când un bătrân e nou locatar in casa de bătrâni, e testat înainte. Cred ca și personalul care lucrează la casele de bătrâni e testat frecvent. Cu teste rapide. 
 

La scoli pe insula nu s-a introdus testarea rapida, acum nu avem decât 1-2 pozitivi pe săptămâna, deci nu e cazul sa introducă. 
Vor testa însă in Stockholm la scoli. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e restricționat nimic, nu se face diferența între vaccinați și nevaccinați. Absolut toate testele sunt gratuite. Se găsesc teste rapide de cumpărat in farmacie dar e doar așa, Pt distracție personală. 

Mastile sunt recomandate in continuare in mediul sanitar, la contact direct cu pacientii. Noi in laborator nu purtam. 

Am fost la vaccin cu animalele, am purtat masca, era gratuit la intrare. N-am mai purtat masca din Martie-Aprilie, când mergeam la fizioterapie. Sau la dentist. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...