Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Completez la ce spunea mai sus Mcoca: testele facute in farmacie sau in laborator de catre cei vaccinati sint gratuite. Chiar daca sint facute doar de confort.

 

Iar pt elevi, aici nu se practica testarea in scoli, in mod regulat ca in Germania sau Anglia. Stiu ca fiica-mea a facut un autotest, unul singur, prin mai 2021. Era propus de liceu in mod facultativ. Eu la serviciu n-am facut niciodata, barbatu-meu la fel. La modul general, nici macar nu stiu cum arata si functioneaza un autotest.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi e o întreaga strategie pusă la punct. Nu e condus de la nivel național, de acolo se dau recomandări. Fiecare regiune are un medic epidemiolog care și-a făcut o echipa cu care a lucrat intens in toată perioada asta. Organizat tot Pt a face fata numărului mare de testări si de prelucrări de teste apoi, noi ne-am ocupat de asta si de transport. 
Noi avem un strateg care a pus la punct tot “lanțul” asta si apoi a intrat pe organizarea centrelor de vaccinare. Așa a făcut fiecare regiune, fiecare cu ideile lui. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca statistica din Romania nu arata adevarata valoare a infectatilor, adevarata statistica.Cred ca e muuuult mai mare fata de ce arata statisticile.

Oamenii nu s-au testat nici inainte, nu se testeaza nici acum de " frica" sa nu fie declarati pozitivi.

 

Eu cred exact contrariul.  [:(]

 

Nu mai exista o strategie mondiala de stabilire a infectatilor si fiecare tara declara ce vrea / ce a inteles.

Eu cred ca sunt multe tari care declara infectati cu covid doar cei care nu au nici o alta afectiune sau care au simptome severe. 

 

De aceea Ro are nr atat de mare, ptr ca fiecare muc este declarat covid si fiecare pers decedata cu covid si comorbiditati este declarata decedat de covid.

Alta tari declara pers astea decedate de boala resp. 

 

De ex la mine mine in oras ieri : 
Au fost înregistrate alte trei decese ale unor pacienți confirmați COVID potrivit datelor raportate de autorități miercuri, 3 noiembrie.
– bărbat de 70 de ani
– femeie de 81 de ani
– bărbat de 92 de ani
Toți erau nevaccinați și aveau și alte afecțiuni. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi un test pozitiv rapid trebuie urmat de RT-PCR. 

 

Cand a avut silvi covid, si-a facut test rapid, iesit pozitiv si am trimis-o cu ta-su sa-si faca pe bani RT-PCR.

Cand am sunat la DSP si am aspus ca are covid, m-a intrebat daca are rapid sau PCR.

Apoi dupa vreo 2 zile au sunat-o de la DSP si a dat lista cu contactii si cu cei cu care sta in casa.

Viviana, imi pare rau, dar te contrazic. Din experienta mea de acu 3 saptamani si din discutiile cu med de familie, protocolul acum spune ca DSP  prima data face un test rapid antigen (din ala cu scobit in nas) . Daca testul iese pozitiv, atunci sigur ai covid, se trece la pozitivi. Daca testul rapid iese negativ, dar pacientul are simptome, se preleveaza probe si se face si test PCR. Nu se mai face test PCR daca testul rapid iese pozitiv . De asta si nr de teste rapide raportate ca au fost folosite in 24 de ore este mult mai mare decat cele PCR. 

 

La noi a sunat DSP in a 9-a zi din cele 14, m-a intrebat doar cu cine sta in casa unde s-a izolat, am spus ca suntem inca 3 oameni toti vaccinati. M-a crezut pe cuvant, nu a intrebat nici un nume, cnp ceva sa verifice. M-au intrebat daca avem idee de unde s-a infectat, am spus ca de la scoala, ca doar acolo fusese in ultimele 2 saptamani si ca nu face naveta cu mijloace de transport in comun (ca ma intrebase daca s-a infectat poate in microbuz). Mi-au cerut detalii despre scoala, clasa si cam asta a fost toata ancheta empidemiologica . 

Cu medicul de familie am tinut legatura telefonic, dar cum la noi nu a fost cazul de tratament si simptomatologia a fost extrem de usoara, nu am avut nevoie de ajutor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danavio, eu nu sunt de acord cu tine. Da, fii'mea a avut ca simptome un muc. Dar a fost infectioasa si daca nu o testam si nu era trecuta la infectati cu covid trebuia sa o trimit la scoala si cine stie pe cine ar fi infectat si cu ce consecinte. Daca mucul e provocat de infectie cu covid, normal ca persoana este adunata la nr de infectati covid. 

Matusa mea avea 72 de ani,  hipertensiune, probleme reumatice si era supraponderala. Cu tratament o duce asa de ani de zile si ar mai fi trait probabil inca ani buni. Virusul insa a facut ravagii in plamanii ei  si a murit. Nu a murit din cauza bolilor preexistente, ci din cauza infectarii cu covid. 

Si da, eu sunt convinsa ca foarte multi oameni cu simptome nu se testeaza si nu sunt prinsi in nicio statistica desi sunt infectati. Mult mai multi decat se testeaza si se stie oficial. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, in cazul tau trebuia sa trimiti fata la scoala, daca nu o testai. Si atunci era o problema...

Dar sunt oameni care lucreaza de acasa, care nu au cine stie ce contacte si pot avea simptome ff usoare sau deloc fara sa stie ca au covid. E cam absurd sa dai de fiecare data cand iti curge nasul sau te doare putin capul, cate 100 de lei sa faci test rapid.

Repet: daca nu iesi la serviciu fizic, daca nu ai contacte cu alti oameni, familie etc. Si daca nu ai simptome specifice: tuse, lipsa gust, miros, dureri musculare /articulare (din astea de viroza mai serioasa), probleme de respiratie

Si atunci da, oamenii aia nu intra in statistici pt ca nu au stiut. Chiar nu poti sa-i prinzi pe toti decat daca faci testare din usa in usa, indiferent de om si indeferent de simptome la momentul X.

danavio, eu nu sunt de acord cu tine. Da, fii'mea a avut ca simptome un muc. Dar a fost infectioasa si daca nu o testam si nu era trecuta la infectati cu covid trebuia sa o trimit la scoala si cine stie pe cine ar fi infectat si cu ce consecinte. Daca mucul e provocat de infectie cu covid, normal ca persoana este adunata la nr de infectati covid. 

Matusa mea avea 72 de ani,  hipertensiune, probleme reumatice si era supraponderala. Cu tratament o duce asa de ani de zile si ar mai fi trait probabil inca ani buni. Virusul insa a facut ravagii in plamanii ei  si a murit. Nu a murit din cauza bolilor preexistente, ci din cauza infectarii cu covid. 

Si da, eu sunt convinsa ca foarte multi oameni cu simptome nu se testeaza si nu sunt prinsi in nicio statistica desi sunt infectati. Mult mai multi decat se testeaza si se stie oficial. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e o contradictie: daca ai simptome, trebuie sa te autoizolezi in casa. Atunci cum mergi sa te testezi? Nici la medicul de familie nu ai voie sa te duci, cu simptome. Si atunci clar trebuie sa vina la tine acasa sa preleveze. 

Pe banii tai e cam scump, deoarece costa si testul si deplasarea... cred ca ajungi la vreo 400-500 de lei cu testare acasa, o suma mare pt multi oameni din Ro. Atunci cheama DSP-ul, care testeaza gratuit pe cei cu simptome.

Nu am auzit sa vina dsp acasa sa testeze.

Cei cu simptome sau contact direct merg la medic sau ceva centru. Binenteles cu masina proprie nu cu mijloace de transport. 

 

Medicul nostru de familie stiu ca are o intrare separata pentru testare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca erai in alta tara probabil nici n-o testai, ti se spunea sa ramana acasa pana se simte mai bine si gata. Mai ales ca e vaccinata si cu incarcatura virala scazuta n-ar fi fost asa un pericol de transmitere. A fost aproape asimptomatica. 

Matusa ta a avut simptome severe. Condoleante. A fost altceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu testarea elevilor la scoala, a fost o gaura neagra inca de anul trecut scolar. S-a tot zis ca aduc teste rapide in scoli, si nimic. Prefera sa faca scoala online decat sa aduca niste amarate de teste, sa ajute putin sistemul de inv. sa nu mai fie potential transmitator de covid, dar in acelasi timp sa poata si copiii sa-si continue educatia scolala in conditii normale. Nimic nu i-a interesat din toate astea. Prefera 4 semestre de online si se freaca pe maini de bucurie. Copiii chiar nu au contat deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu testarea elevilor la scoala, a fost o gaura neagra inca de anul trecut scolar. S-a tot zis ca aduc teste rapide in scoli, si nimic. Prefera sa faca scoala online decat sa aduca niste amarate de teste, sa ajute putin sistemul de inv. sa nu mai fie potential transmitator de covid, dar in acelasi timp sa poata si copiii sa-si continue educatia scolala in conditii normale. Nimic nu i-a interesat din toate astea. Prefera 4 semestre de online si se freaca pe maini de bucurie. Copiii chiar nu au contat deloc.

 

Sunt teste in scoli, pardon in scoala noastra sunt si teste si cabinet medical si medic care sa le faca, dar parintii nu vor. Daca testul este pozitiv si ei sunt nevaccinati = carantina ptr toata lumea. Nu vor / nu-si permit sa stea acasa. Nu vor sa se testeze daca nu au simptome. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...