Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Mie mi se pare ca se da prea mare putere de decizie parintilor.

Trebuie facuta lege: aia e legea, iti place, nu-ti place, o respecti. Ai e regula, aia se face. Ce e aia, sa conteste parintii? Pana la urma parintii ne conduc tara sau niste institutii ale statului, cu niste oameni la conducere ?!?

 

Nu-si permit sa stea acasa... ba trebuie sa stea, daca asa e regula... sau sa se vaccineze, ca sa reduca riscurile de a fi purtatori de virus si de a elimina riscul de a fi contacti directi ori de cate ori iese unui apropiat un test pozitiv. 

 

 

Sunt teste in scoli, pardon in scoala noastra sunt si teste si cabinet medical si medic care sa le faca, dar parintii nu vor. Daca testul este pozitiv si ei sunt nevaccinati = carantina ptr toata lumea. Nu vor / nu-si permit sa stea acasa. Nu vor sa se testeze daca nu au simptome. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca erai in alta tara probabil nici n-o testai, ti se spunea sa ramana acasa pana se simte mai bine si gata. Mai ales ca e vaccinata si cu incarcatura virala scazuta n-ar fi fost asa un pericol de transmitere. A fost aproape asimptomatica. 

Matusa ta a avut simptome severe. Condoleante. A fost altceva. 

In care tara crezi tu ca s-ar fi procedat asa?

 

Eu am avut in septembrie un acces puternic de alergie, m-am testat de doua ori in saptamina repsectiva.

 

La 4 zile Dupa ce am venit din Romania, m-am testat aproape o saptamina zilnic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu cred exact contrariul.  [:(]

 

Nu mai exista o strategie mondiala de stabilire a infectatilor si fiecare tara declara ce vrea / ce a inteles.

Eu cred ca sunt multe tari care declara infectati cu covid doar cei care nu au nici o alta afectiune sau care au simptome severe. 

 

De aceea Ro are nr atat de mare, ptr ca fiecare muc este declarat covid si fiecare pers decedata cu covid si comorbiditati este declarata decedat de covid.

Alta tari declara pers astea decedate de boala resp. 

 

De ex la mine mine in oras ieri : 
Au fost înregistrate alte trei decese ale unor pacienți confirmați COVID potrivit datelor raportate de autorități miercuri, 3 noiembrie.
– bărbat de 70 de ani
– femeie de 81 de ani
– bărbat de 92 de ani
Toți erau nevaccinați și aveau și alte afecțiuni. 

 

ce interese ar avea sa declare covid orice problema de sanatate.

 

Nu crerd sub nicio forma si sunt sigura ca numarul e mult mai mare decit realitatea.Dar fiecare e liber sa creada ce vrea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, imi pare rau, dar te contrazic. Din experienta mea de acu 3 saptamani si din discutiile cu med de familie, protocolul acum spune ca DSP  prima data face un test rapid antigen (din ala cu scobit in nas) . Daca testul iese pozitiv, atunci sigur ai covid, se trece la pozitivi. Daca testul rapid iese negativ, dar pacientul are simptome, se preleveaza probe si se face si test PCR. Nu se mai face test PCR daca testul rapid iese pozitiv . De asta si nr de teste rapide raportate ca au fost folosite in 24 de ore este mult mai mare decat cele PCR. 

 

La noi a sunat DSP in a 9-a zi din cele 14, m-a intrebat doar cu cine sta in casa unde s-a izolat, am spus ca suntem inca 3 oameni toti vaccinati. M-a crezut pe cuvant, nu a intrebat nici un nume, cnp ceva sa verifice. M-au intrebat daca avem idee de unde s-a infectat, am spus ca de la scoala, ca doar acolo fusese in ultimele 2 saptamani si ca nu face naveta cu mijloace de transport in comun (ca ma intrebase daca s-a infectat poate in microbuz). Mi-au cerut detalii despre scoala, clasa si cam asta a fost toata ancheta empidemiologica . 

Cu medicul de familie am tinut legatura telefonic, dar cum la noi nu a fost cazul de tratament si simptomatologia a fost extrem de usoara, nu am avut nevoie de ajutor. 

Nu ma contrazici deloc Laura.

 

Eu am scris cum s-a intamplat la mine, experienta mea si a familiei.  Poate in alte parti nu se respecta protocoalele sau sunt putin altfel in functie de bugete, personal, aparatura habar nu am.

Dar asta nu  inseamna ca ce zic eu nu e relevant, sau scos din burta. Poate in alte parti se bazeaza pe testele rapide si la noi in Buc ca suntem mai cu mot si cu incidenta mare, multe societati medicale care fac testari Rt-PCR e altfel. Dar sincera sa fiu habar nu am cum ar trebui sa fie.

Cand a venit DSP la testare pentru familia nepoatei au facut PCR. La toti din jurul mei PCR.

 

La noi, am specificat ca toate testele au fost facute de catre noi, pe banii nostri. La 3 km de mine de unde stau, unde e Mall DN1 Value Center, e deschis un centru nou de vaccinare, testare.

 

Cand am sunat la 112, m-au intrebat daca exista test pozitiv PCR ca altfel nu o ia in calcul pentru transport la spital in vederea controlului.

(Pe matusa mea, cu test rapid pozitiv facut acasa si simptome, ambulanta a dus-o la Sf. Ioan, nu au primit-o ca nu avea PCR, ca daca are alta boala si o interneaza la covid, asa ca au plimbat-o pana la Bagdazar, si-a facut tesul PCR si abia dupa au adus-o inapoi la Sf. Ioan.)

 

Vineri seara, Silvi a iesit pozitiva. Luni a sunat-o DSP.

I-a pus intrebari despre contacti si despre cine mai locuieste cu ea. I-a spus cat are carantina samd

Apoi a cerut sa vorbeasca cu mine, i-am dat CNP, m-a cautat a vazut covid+vaccin nu izolare, libera.

Apoi a vorbit cu barbata-miu, verificat dupa CNP, liber, ca e vaccinat

 

Localitati diferite, experiente diferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca erai in alta tara probabil nici n-o testai, ti se spunea sa ramana acasa pana se simte mai bine si gata. Mai ales ca e vaccinata si cu incarcatura virala scazuta n-ar fi fost asa un pericol de transmitere. A fost aproape asimptomatica. Matusa ta a avut simptome severe. Condoleante. A fost altceva.

 

Exact! La noi nu se mai testează de la 1 nov vaccinatii. Stau acasa pana trec simptomele. E suficient. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu testarea elevilor la scoala, a fost o gaura neagra inca de anul trecut scolar. S-a tot zis ca aduc teste rapide in scoli, si nimic. Prefera sa faca scoala online decat sa aduca niste amarate de teste, sa ajute putin sistemul de inv. sa nu mai fie potential transmitator de covid, dar in acelasi timp sa poata si copiii sa-si continue educatia scolala in conditii normale. Nimic nu i-a interesat din toate astea. Prefera 4 semestre de online si se freaca pe maini de bucurie. Copiii chiar nu au contat deloc.

Nu ai tu idee, cati parinti se opun. Cate plangeri pe la CND sunt, cate petitii tampite exista.

 

In ceea ce priveste educatia, buba cea mai mare este democratia asta prost inteleasa: hai sa auzim parerea parintilor, hai sa vedem ce zice asociatia elevilor...

 

Iar acum pe timpurile astea cum toti parintii au devenit brusc medici, iata, ce se intampla cand amesteci in educatie oameni fara educatie cu vizuni stramte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce interese ar avea sa declare covid orice problema de sanatate.

 

Nu crerd sub nicio forma si sunt sigura ca numarul e mult mai mare decit realitatea.Dar fiecare e liber sa creada ce vrea...

Nu ar avea niciun interes. Din punct de vedere politic e dezastruos un astfel de scenariu, deci un mare no.

Sunt multe teorii ale conspiratii.

 

Daca ai cancer, faci covid se cheama ca ai murit de covid, pentru ca virusul a accentuat comorbiditatile, asta e rolul lui. 

e la fel cu: daca ai cancer, da masina peste tine se cheama ca ai murit in accident si cel vinovat trebuie sa plateasca nu ca ai murit de cancer.

 

Conspiratiile sa traiasca! Si faptul ca multor oameni le este greu sa inteleaga mecanismul acestor decese urmare a covidului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta ma deranjeaza. Ca cei din conducere care ar trebuie sa fie foarte fermi in aceasta perioada dificila, tot pleaca urechea la ce zic parintii, la ce zice nu stiu cine... totul in defavoarea copiilor si a unei situatii mai aproape de normalitate.

Mai urmaresc comentarii pe FB, pe unele stiri din educatie. La subiecte cu teste in scoli, unele comentarii ale parintilor sunt de felul urmator: "pe copilul meu nu pune nimeni mana", "scoala e a ministerului, dar copilul e al meu, eu decid", "nu permit sa se faca experimente pe copilul meu" - de parca i-ar face operatii pe creier sau cine stie ce...  [fri]

 

In alte tari s-a putut fara atata tam-tam. Sunt sigura ca si acolo sunt parinti care nu agreeaza, dar se conformeaza, n-au incotro.

Nu ai tu idee, cati parinti se opun. Cate plangeri pe la CND sunt, cate petitii tampite exista.

 

In ceea ce priveste educatia, buba cea mai mare este democratia asta prost inteleasa: hai sa auzim parerea parintilor, hai sa vedem ce zice asociatia elevilor...

 

Iar acum pe timpurile astea cum toti parintii au devenit brusc medici, iata, ce se intampla cand amesteci in educatie oameni fara educatie cu vizuni stramte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar avea niciun interes. Din punct de vedere politic e dezastruos un astfel de scenariu, deci un mare no.

Sunt multe teorii ale conspiratii.

 

Daca ai cancer, faci covid se cheama ca ai murit de covid, pentru ca virusul a accentuat comorbiditatile, asta e rolul lui. 

e la fel cu: daca ai cancer, da masina peste tine se cheama ca ai murit in accident si cel vinovat trebuie sa plateasca nu ca ai murit de cancer.

 

Conspiratiile sa traiasca! Si faptul ca multor oameni le este greu sa inteleaga mecanismul acestor decese urmare a covidului.

Da, si eu cred la fel!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...