Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

I

 

Daca erai in alta tara probabil nici n-o testai, ti se spunea sa ramana acasa pana se simte mai bine si gata. Mai ales ca e vaccinata si cu incarcatura virala scazuta n-ar fi fost asa un pericol de transmitere. A fost aproape asimptomatica. 

Matusa ta a avut simptome severe. Condoleante. A fost altceva. 

 

In Ontario avem un self screening form pe care il faceam in fiecare dimineatza copiiilor inainte de scoala, sau angajatii il fac inainte sa mearga la serviciu.

 

Daca manifesti simptomele din screener, stai acasa. Acuma regulile au tot evoluat cat stai acasa si in ce conditii (asta odata ce ratele de vaccinare au crescut) dar e de baza ca daca ai simptomele din lista, cel mai bine te testezi. negativ, esti bine mergi pe unde vrei cu mucii si tusea aferente (adica daca nu esti racit cu febra si de stat acasa) 

 

noi am avut recent viroza bantuind prin scoli, bineinteles copiii au luat-o, dar cu test negativ s-au dus la scoala cu tot cu tuse. poarta masca, dar asta e, au astm si orice raceala se soldeaza cu tuse de cateva saptamani.

 

In rest avem in continuare obligatia de self screening la o serie de activitati (de ex cand merg la masaj tb sa trec self screening cu flying colours, la fel so copiii la sport si alte cele). Mai nou avem si pasaport de vaccinare sau cum s-o chema si trebuie sa il prezentam pe acela pt gym, filme etc. unele locuri sunt mai stricte decat altele.

 

eu merg la 2 gyms in ontario: un club mare si un gym mic. clubul mare a cerut sa vada dovada de vaccin, la clubul mic nu m-a intrebat nimeni de sanatate. La fel, de cateva saptamani sunt in Quebec, m-am inscris la un gym, desi au afis mare cu necesitatea pass-ului de vaccin, nimeni mu mi l-a cerut.

 

DAR: si e un dar mare de tot. Cel putin in Ontario (nu stiu in quebec) ratele de vaccinare sunt atat de mar (85% pt populatia peste 12 ani) i incat nr de cazuri a scazut drastic... sub 400/ zi de saptamani bune (erau de 10 X mai multe in valul 3...) mai in gluma mai in serios cu exceptia faptului ca purtam masca in multe locuri publice in interior, si munca de acasa, viatza e foarte mult la fel ca inainte de pandemie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama unei verisoare, nevaccinata (are aproape 70 de ani), desi precauta, a luat covid de la un vecin (a vorbit cu el 2 minute)...a ajuns la spital, e la terapie intensiva, nu poate respira fara masca, plamanii afectati 90%...nu se stie daca scapa...a luat si sotul ei, care insa e acasa...si tatal ei (de care avea grija, avea peste 90 de ani), care a decedat.

Socrii aceeasi verisoare (nevaccinati) au luat de la fetita ei (care merge la gradi)...au ajuns la spital, au stat 2 saptamani, au fost ft rau...soacra vrea sa se vaccineze, socrul nu.

Verisoara mea si sotul ei sunt vaccinati. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi daca ai simptome, mergi si te testezi (la farmacie, la medicul de familie, la un centru de testare). Daca nu ai simptome si ai fost in contact cu o persoana testata pozitiv (si esti vaccinat), nu tb sa faci nimic. Eu una insa m-as testa, pt linistea mea.

 

Noi la job putem merge de luni (100%), dar tb sa pastram distanta de 1.5m si sa purtam masca atunci cand ne plimbam prin cladire.

 

Pt certificatul covid nu se mai accepta testul rapid, ci doar PCR.

 

Vaccinati complet: 64% din populatie, cu o doza: 2%, peste 12 ani: 73%.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre teste-asa se raporteaza : 

 

On the basis of the extended testing strategy, more people without symptoms are being tested (for example in the course of mass testing). The results of such tests do not have to be reported. However, positive results do have to be confirmed with a PCR test. Both negative and positive results of these confirmatory PCR tests have to be reported. This pre-⁠selection may result in an increase in the share of positive PCR tests by an indefinite amount.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi cresc cazurile: 2600 (la 27400 de teste), rata de incidenta: 245, factorul de reproductie: 1.24, decese: 5, ocupare spitale cu pacienti covid : 2% (din 82,7%), ocupare terapie intensiva cu pacienti covid : 12,6% (din 73,3%).

 

Aici importante sunt : vaccinarile, ocupare spitale si decesele.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yeah …rezultatul la covid a venit negativ, dar se simte din ce in ce mai rău. Tusea s a întețit, e congestionat si stam continuu cu medicație de durere pt ureche si gât …

Daca Strept nu are, covid nu… înseamnă ca e un caz de influenza si infecție ureche… nu știu de ce nu i au făcut atunci si test de influenza.

 

azi vedem un doctor in persoana.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...