Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Yeah …rezultatul la covid a venit negativ, dar se simte din ce in ce mai rău. Tusea s a întețit, e congestionat si stam continuu cu medicație de durere pt ureche si gât …

Daca Strept nu are, covid nu… înseamnă ca e un caz de influenza si infecție ureche… nu știu de ce nu i au făcut atunci si test de influenza.

 

azi vedem un doctor in persoana.

Mir ca nu ti-au dat ceva pentru ureche. E cumplit sa te doara urechea si uneori nu trece doar cu paracetamol. Ma bucur ca nu e covid. Circula virusi de toate felurile in perioada asta, am luat si noi. Sanatate multa lui Will!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aici e o contradictie: daca ai simptome, trebuie sa te autoizolezi in casa. Atunci cum mergi sa te testezi? Nici la medicul de familie nu ai voie sa te duci, cu simptome. Si atunci clar trebuie sa vina la tine acasa sa preleveze. 

Pe banii tai e cam scump, deoarece costa si testul si deplasarea... cred ca ajungi la vreo 400-500 de lei cu testare acasa, o suma mare pt multi oameni din Ro. Atunci cheama DSP-ul, care testeaza gratuit pe cei cu simptome.

La noi comanzi testele astea prin posta si iti faci singur testul. Pe cel rapid l-am facut si am trimis online rezultatul la NHS, pe cel PCR l-am trimis prin posta la laboratoarele lor. 

 

Si copiii tot acasa se testeaza si submit resulatele online sau fac teste in scoala dimineata sub supravegherea unui professor. Nu trebuie neaparat cadre medicale pentru asa ceva.

 

Eu lucrez in sectorul privat si nu imi cere nimeni nici un test, binenteles daca nu ma simt bine, fac un test rapid inainte de a venit la munca. Dar nu e obligatoriu. Aici nu mai sint nici un fel de restrictii si nici certificatul verde nu e necesar (in England). Am inteles ca s-a cerut la manifestarile astea mari, campionatul de fotbal, formula 1, concerte pe stadioane. Altfel nicaieri. Se schimba insa treaba daca vrei sa calatoresti peste granita. E mult mai usor daca esti vaccinat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I

 

 

In Ontario avem un self screening form pe care il faceam in fiecare dimineatza copiiilor inainte de scoala, sau angajatii il fac inainte sa mearga la serviciu.

 

Daca manifesti simptomele din screener, stai acasa. Acuma regulile au tot evoluat cat stai acasa si in ce conditii (asta odata ce ratele de vaccinare au crescut) dar e de baza ca daca ai simptomele din lista, cel mai bine te testezi. negativ, esti bine mergi pe unde vrei cu mucii si tusea aferente (adica daca nu esti racit cu febra si de stat acasa) 

 

noi am avut recent viroza bantuind prin scoli, bineinteles copiii au luat-o, dar cu test negativ s-au dus la scoala cu tot cu tuse. poarta masca, dar asta e, au astm si orice raceala se soldeaza cu tuse de cateva saptamani.

 

In rest avem in continuare obligatia de self screening la o serie de activitati (de ex cand merg la masaj tb sa trec self screening cu flying colours, la fel so copiii la sport si alte cele). Mai nou avem si pasaport de vaccinare sau cum s-o chema si trebuie sa il prezentam pe acela pt gym, filme etc. unele locuri sunt mai stricte decat altele.

 

eu merg la 2 gyms in ontario: un club mare si un gym mic. clubul mare a cerut sa vada dovada de vaccin, la clubul mic nu m-a intrebat nimeni de sanatate. La fel, de cateva saptamani sunt in Quebec, m-am inscris la un gym, desi au afis mare cu necesitatea pass-ului de vaccin, nimeni mu mi l-a cerut.

 

DAR: si e un dar mare de tot. Cel putin in Ontario (nu stiu in quebec) ratele de vaccinare sunt atat de mar (85% pt populatia peste 12 ani) i incat nr de cazuri a scazut drastic... sub 400/ zi de saptamani bune (erau de 10 X mai multe in valul 3...) mai in gluma mai in serios cu exceptia faptului ca purtam masca in multe locuri publice in interior, si munca de acasa, viatza e foarte mult la fel ca inainte de pandemie. 

Aqai, tu esti maica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Yeah …rezultatul la covid a venit negativ, dar se simte din ce in ce mai rău. Tusea s a întețit, e congestionat si stam continuu cu medicație de durere pt ureche si gât … Daca Strept nu are, covid nu… înseamnă ca e un caz de influenza si infecție ureche… nu știu de ce nu i au făcut atunci si test de influenza. azi vedem un doctor in persoana.

 

Nu inteleg de ce nu a lasat si antibioticul in continuare, is doar 3 pastile, sau sa schimbe cu unul cu spectru larg.

Asa a patit si soru- mea cu baiatu. A stat cu otita aia pana a ajuns să faca puroi si atunci abia, abia i-au dat antibiotic. Si dupa 2 zile nu mai avea aproape nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu inteleg de ce nu a lasat si antibioticul in continuare, is doar 3 pastile, sau sa schimbe cu unul cu spectru larg. Asa a patit si soru- mea cu baiatu. A stat cu otita aia pana a ajuns să faca puroi si atunci abia, abia i-au dat antibiotic. Si dupa 2 zile nu mai avea aproape nimic.

 

postul asta l am scris ieri dimineața si s s postat aiurea … azi l am găsit, copiat si pus aici.

deci un update: 

ieri am stat jumătate de zi pe telefon sa fac programare in persoana. Pur si simplu nu au motiv sa nu-l vadă in persoana când e la 6 zii de boala, nu are covid dar simptomele se înrăutățesc.

 

m am luat un pic de ei, cu vizitele prin telefon care le tot am de Luni… si nu-l ajuta cu nimic. 
 cum îl consulta prin telefon, se uita in urechi , asculta plămânii ?  Si cum sa stea 2 sapt acasă ca poate trece (asa spuneau ) daca are infecție la ureche , medicația de durere doar o acoperă, nu o tratează. Lipsit atita de la școala … când are clase f grele, teste…

 

un alt dr ieri mi a zis sa continui cu antibioticul pe același motiv ca poate are infecție. 
 

Mi a mai spus ca sunt  f putine cazuri de gripa influenza si de aia nici nu mai recomanda testări. 

Așa ca, nu au scăpat de mine si mi au făcut azi programare. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am scris cum se testează la noi. Poți ieși din casa, atâta vreme cât respecți regulile Pt a merge la testare. Nimeni nu te verifica. La noi se merge pe încredere. Nu au fost amenzi la noi. N-a umblat nimeni sa vadă dacă stai in casa. 
 

Cand Silvia a avut in clasa doua cazuri de covid, in primăvara, au intrat toți online Pt o săptămâna. Mulți n-au avut simptome dar s-au testat. Silvia la fel. Nu se testează cei fără simptome dar dacă scrii ca ai simptome, faci testul. Ea a ales sa îl facă acasa. A venit cineva cu testul (o eprubeta cu “batul” aferent si o foaie cu instrucțiuni), și-a luat singura testul din nas și din gât, a predat celui care a adus testul (a așteptat afara) și gata! 
Eu am ales sa merg cu mașina când mi-am făcut testul. Am stat tot timpul in mașina, am primit pe geam o punga cum a primit Silvia dar atunci se recolta numai din gât. Mi-am luat singura proba, am predat punga sigilată si gata! 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...