Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

MIchelle, sanatate multa! Bine ca ati descoperit cauza, asta era important si ca aveti tratamentul adecvat. Stiu ca si medicilor le este teama sa vada oameni de teama covid, dar nici telemedicina nu merge in orice situatie...

 

Letitia.. eu am dubii cu autotestarea ca poate omul de rand (care nu e cadru medical) nu-si baga batul ala cat trebuie in nas si atunci e risc de rezultat fals negativ, ca nu s-a adunat material. Si nu ma refer la rea vointa ci la nestiinta, grad de suportabilitate mic... asa medicul/asistentul baga cat trebuie, dar omul poate nu suporta si se opreste prea repede.

 

Mihaela... cu iesitul din casa pt testare, avand simptome, la noi parerile sunt impartite, parca pe extreme. Sunt oameni prea nepasatori pe care nici nu-i intereseaza si oameni pe partea cealalta care s[un "cum, nici nu se pune problema sa iesi cu simptome, testeaza-te acasa, cheama testarea acasa", nu accepta nici faptul ca te duci cu masina personala la un centru de testare, unde riscul de contagiune e foarte mic (omul de preleveaza e echipat, tu porti masca pana la momentul recoltarii). Dar se gandesc ca trebuie sa iesi din bloc, ca pui mana pe clante, pe butoane, sunt acei oameni care spuneau ca trebuie sa stai 14 zile cu pungile de gunoi in casa, ca altfel contaminezi totul in jur (dupa parerea mea, existau solutii decente: masca, manusi, iesit seara tarziu, exact la fel cum ai iesi si pt testare).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIchelle, sanatate multa! Bine ca ati descoperit cauza, asta era important si ca aveti tratamentul adecvat. Stiu ca si medicilor le este teama sa vada oameni de teama covid, dar nici telemedicina nu merge in orice situatie...

 

Letitia.. eu am dubii cu autotestarea ca poate omul de rand (care nu e cadru medical) nu-si baga batul ala cat trebuie in nas si atunci e risc de rezultat fals negativ, ca nu s-a adunat material. Si nu ma refer la rea vointa ci la nestiinta, grad de suportabilitate mic... asa medicul/asistentul baga cat trebuie, dar omul poate nu suporta si se opreste prea repede.

 

 

Medicilor nu le este frica de covid ca sa vada pacientii. Sunt pregatiti pentru diverse scenarii. Exista un protocol ce trebuie respectat. In general, acolo unde se poate, nu se cheama pacientii pentru a ii proteja pe ei pacientii, nu pe ei medicii.

 

Ti-ai facut vreun test rapid vreodata? Stii cum arata? De cate feluri sunt?

Banuiesc ca nu. Daca ar fi asa ai stii ca testele au 3 raspunsuri: pozitiv, negativ, invalid.

Daca "nu se aduna destul material" testul va da raspunsul invalid, in niciun caz negativ

Adica chiar nu e asa cum iti inchipui.

 

Ca sa nu mai vorbesc de testele din saliva. Acolo doar scuipi intr-un paharel din hartie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, are infectie usoara la ureche, antibiotic in continuare si niste pastile puternice pt tuse...

 nu i-a facut test de influentza...dar cred ca asta a avut ca a fost prea rau totul.

 

speram maine sa fie mai bine sa poata sa mearga la scoala. dar cu tusea asta, baga lumea in sperieti.

Foarte bine. Auzi si testele astea de gripa sunt inutile, dupa ce a fost scos covidul din ecuatie. Un medic bun stie sa puna diagnostic dupa simptomatologie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc testele din saliva. Stiu oameni carora testul de saliva le-a iesit negativ, dar la rt PCR a iesit pozitiv. De aceea am zis ca probabil nu s-a adunat destula saliva incat sa detecteze ceva virus sau oricum are limitele sale. Oricum nu este asa de eficient precum PCR_ul. Doar orientativ, daca iese pozitiv, atunci e clar, daca e negativ, nu inseamna ca nu ai nimic...

Ca sa nu mai vorbesc de testele din saliva. Acolo doar scuipi intr-un paharel din hartie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc testele din saliva. Stiu oameni carora testul de saliva le-a iesit negativ, dar la rt PCR a iesit pozitiv. De aceea am zis ca probabil nu s-a adunat destula saliva incat sa detecteze ceva virus sau oricum are limitele sale. Oricum nu este asa de eficient precum PCR_ul. Doar orientativ, daca iese pozitiv, atunci e clar, daca e negativ, nu inseamna ca nu ai nimic...

Nu exista sa nu se adune destula saliva. Din saliva se iau cu pipeta 5 picaturi care se pun solutie. Oricine are 5 picaturi de saliva. Chiar si cei cu hiposalivatie gasesc 5 picaturi.

 

Imi pare rau nu stii cum se folosesc testele. Daca la un test din asta se dovedeste ca a fost fals negativ e clar ca nu se urmeaza timpii de recoltare. Nu are legatura cu altceva.

 

Sunt foarte usor de folosit de oricine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...