Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cunosc cadre medicale care au facut teste rapide si au iesit negative , dar pcr pozitive.

Si s cadre care stiu recolta / lucra.

Da.

Eu o combateam pe Monica care isi facea diverse scenarii  de iesit rezultat negativ la testele rapide. Multi care il faca acasa nu respecta timpii de recoltare. Am facut la teste rapide de mi s-a urat. Si eu si fii-mea si barbata-miu si familia mea cat se poate de extinsa... 

 

Testele rapide nu se compara cu rt-PCR, Iese negativ nu ca nu ai scuipat destul sau ca nu ti-ai bagat batul in nas cum trebuie. Iese negativ pentru ca are limite si depinde si de producator (ca s-au inmultiti si astia ca ciupercile).

Asta spuneam eu. Nu altceva.

 

Si cu toate astea iata ca sunt folosite pe scara larga pentru a patrunde in diverse locuri/institutii/manifestari pe baza unui test rapid negativ.

 

Deci nu e chiar asa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teste rapide pentru detectia antigenului SARS-CoV-2

 

Mesaje cheie

 Proba biologică de elecție pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 prin teste rapide este exsudatul nasofaringian. Detecția antigenică din produse biologice nerecomandate (ex.salivă), impune retestarea unui produs biologic recomandat în vederea confirmării.

 

Pentru detecția antigenului se vor utiliza teste antigenice rapide care detecteaza antigenul SARS-CoV-2 din exsudat nasofaringian și care se regăsesc în lista testelor recunoscute de statele membre UE, publicată în documentul elaborat de Comitetul pentru Siguranța Sănătății (Health Security Committee), care poate fi vizualizat accesând linkul https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/preparedness_response/docs/covid19_rat_common-list_en.pdf ).

 

Utilizarea altor tipuri de teste impune retestarea pentru confirmare prin unul din testele recomandate. 

 

Testele rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 pot contribui la creșterea capacității globale de testare pentru COVID-19, oferind avantaje în sensul de timp mai scurt de obținere a rezultatului și costuri reduse, în special în situații în care capacitatea de testare prin RT-PCR este limitată. 

 

Sensibilitatea testelor rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 este în general mai mică decât a RT-PCR.

 Testele rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 au cel mai bun rezultat în cazurile cu încărcătură virală ridicată, la cazurile pre-simptomatice și simptomatice timpurii, până la cinci zile de la debut. 

 

 

ECDC agreează cerințele minime de performanță stabilite de OMS: sensibilitate ≥80% și specificitate ≥97%.  ECDC recomandă statelor membre EU să efectueze validări independente a testelor rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 înainte de implementarea utilizării lor. 

 

Utilizarea testelor rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 este adecvată în condiții de prevalență ridicată, atunci când un rezultat pozitiv este probabil să indice o infecție reală, precum și în condiții de prevalență scăzută, pentru identificarea rapidă a cazurilor cu contagiozitate ridicată.

 

 Testele rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 pot ajuta la reducerea transmiterii ulterioare, prin detectarea timpurie a cazurilor cu contagiozitate ridicată, permițând începerea rapidă a detectării și supravegherii epidemiologice a contacților. Document elaborat de Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile Utilizarea testelor rapide pentru detecția antigenului SARS-CoV-2 la persoanele simptomatice Când disponibilitatea testelor RT-PCR este limitată temporar, utilizarea testelor rapide poate fi luată în considerare pentru persoanele cu simptome compatibile cu COVID-19 în unități și situații în care rata de pozitivitate este mare sau foarte mare, de exemplu ≥10%.

 

Mai multe despre gasiti aici: https://www.cnscbt.ro/index.php/informatii-pentru-personalul-medico-sanitar/2645-metodologia-de-supraveghere-a-covid-19-actualizare-23-08-2021/file

 

Recunosc ca am avut rabdare sa citesc ce m-a interesat si asa am aflat si ce ma interesa de ce sunt raportari oficiale de imbolnaviri confirmate prin teste rapide si cum se fac ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Letitia.. eu am dubii cu autotestarea ca poate omul de rand (care nu e cadru medical) nu-si baga batul ala cat trebuie in nas si atunci e risc de rezultat fals negativ, ca nu s-a adunat material. Si nu ma refer la rea vointa ci la nestiinta, grad de suportabilitate mic... asa medicul/asistentul baga cat trebuie, dar omul poate nu suporta si se opreste prea repede.

 

Testele astea sint special făcute sa fie folosite de oamenii de rind. Cine are atitea doctorii și surori medicale sa își piardă timpul cu asta? Or fi dind și rateuri, dar marea majoritate sint destul de precise. si e fain ca nu trebuie sa ieși din casa ca sa le faci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIchelle, sanatate multa! Bine ca ati descoperit cauza, asta era important si ca aveti tratamentul adecvat. Stiu ca si medicilor le este teama sa vada oameni de teama covid, dar nici telemedicina nu merge in orice situatie...

, nu accepta nici faptul ca te duci cu masina personala la un centru de testare, unde riscul de contagiune e foarte mic (omul de preleveaza e echipat, tu porti masca pana la momentul recoltarii). Dar se gandesc ca trebuie sa iesi din bloc, ca pui mana pe clante, pe butoane, sunt acei oameni care spuneau ca trebuie sa stai 14 zile cu pungile de gunoi in casa, ca altfel contaminezi totul in jur (dupa parerea mea, existau solutii decente: masca, manusi, iesit seara tarziu, exact la fel cum ai iesi si pt testare).

 

multumesc.

 

eu cred ca asta e o mare exagerare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicilor nu le este frica de covid ca sa vada pacientii. Sunt pregatiti pentru diverse scenarii. Exista un protocol ce trebuie respectat. In general, acolo unde se poate, nu se cheama pacientii pentru a ii proteja pe ei pacientii, nu pe ei medicii.

 

Ti-ai facut vreun test rapid vreodata? Stii cum arata? De cate feluri sunt?

Banuiesc ca nu. Daca ar fi asa ai stii ca testele au 3 raspunsuri: pozitiv, negativ, invalid.

Daca "nu se aduna destul material" testul va da raspunsul invalid, in niciun caz negativ

Adica chiar nu e asa cum iti inchipui.

 

Ca sa nu mai vorbesc de testele din saliva. Acolo doar scuipi intr-un paharel din hartie.

Viviana,  mie mi s-a spus ca testul din saliva se face prin gargarizarea unei solutii. 

Deci e greu de facut la copiii mai mici, de exemplu, care nu stiu sa faca gargara.

Pote or fi mai multe variante de astfel de test.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana,  mie mi s-a spus ca testul din saliva se face prin gargarizarea unei solutii. 

Deci e greu de facut la copiii mai mici, de exemplu, care nu stiu sa faca gargara.

Pote or fi mai multe variante de astfel de test.

La noi este unul in care scuipi intr-un paharel de hartie aflat in pachet. De acolo iei 3-4-5 picaturi (nr. picaturi e in fct. de producatori) de saliva cu pipeta din pachet. Se instileaza picaturile intr-un mic recipient in care este deja reactivul. Se agita, se iau cu pipeta de acolo 3-4 picaturi (saliva amestecata cu reactiv) si se pun in fanta testului.

 

Asa functioneaza. In piata sunt mai multi producatori, dar din ce am gasit eu, toate au fost pe baza de scuipat in con de hartie. Nu de gargara.

Despre cata acuratete au nu ma pot pronunta. La noi au indicat corect.

 

Ulterior la indicatia unui medic am comandat din cele nasofaringiene. La fel de usor de folosit si mai putin scarbos.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...