Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Testele salivare sunt mai scumpe decat cele cu bat.

Initial stiu ca au fost introduse in Austria in gradinite ca sa nu streseze copiii cu batul, ceea ce mi se pare bine gandit. 

 

Testele din saliva, de la noi ca numai despre ele stiu nu sunt mai scumpe decat celelate, daca vorbim de aceeasi firma producatoare care le face pe amandoua.

 

Dupa cum a punctat si Fleur, exista mai multe tipuri. Cred ca austriecii folosesc un alt tip.

 

personal eu nu as folosi  testele din saliva despre care zic eu aici, (cele in care scuipi intr-un con de hartie) la copii de gradi sau primara. Sa scuipe in conul ala, sa nu nimereasca, sa li se scurga saliva pe barbie. Sa fie vreunul, racit, cu gatul mai incarcat si sa aiba sputa aia vascoasa ce se intinde si ramane asa intre gura si paharut.... horror. La altu face spuma sau bule ca se joaca cu saliva. 

 

 

Pentru cine e interesat: Eu am folosit de la RealyTech care sunt avizate in Ro de MS la sugestia unui dr.

Am comandat de la emag:

cutia cu  set de 5 din saliva:  55 lei

cutia cu set de 5 nasofariangian: 56 lei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

personal eu nu as folosi  testele din saliva despre care zic eu aici, (cele in care scuipi intr-un con de hartie) la copii de gradi sau primara. Sa scuipe in conul ala, sa nu nimereasca, sa li se scurga saliva pe barbie. 

Se folosesc cele cu batz, pe care copiii il folosesc ca pe o bomboana. Lolli test.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doar voiam sa spun ca eu nu am scuipat intr-un con de hartie (???), ci intr-un mic recipient de plastic, ca un tub/o eprubeta. test rapid saliva cumparat din farmacia catena.

Important e ca ai scuipat!

 

Fiecare producator cu ale lui.

[:-)))]  La inceput nici macar nu am stiut pentru ce sunt hartiile alea ca in pachet nu am avut instructiuni. Am luat de pe net ceva, ceva...

A scuipat fii-mea intr-o canita. Dupa aia ne-am dumirit ca din hartiile alea se fac paharute de scuipat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu-s pro vaccinare, sa se vaccineze cadrele. dar as vrea sa stiu si cat % s-au vaccinat parintii. ca, na, copiii vin bolnavi la scoala si din familii. numai zic  [alcool]

 

si mai iau si eu de la ei inca un covidel, dragutul de el  [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...