Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

eu-s pro vaccinare, sa se vaccineze cadrele. dar as vrea sa stiu si cat % s-au vaccinat parintii. ca, na, copiii vin bolnavi la scoala si din familii. numai zic  [alcool]

 

si mai iau si eu de la ei inca un covidel, dragutul de el  [clo]

 

cati dintre ei au stat in somaj tehnic fortat anul trecut stii ?

poate ii intrebam pe cei 30% care si-au pierdut sjujba din fabrica mea . 

d'astia ne-esentiali ca mine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iar legatura fiind? 

 

Profesorii si-au primit salariul integral in toata aceasta pandemie, fie ca au facut sau nu ore. Macar sa se fi vaccinat, sa inceapa toate scolile cursurile fata in fata.

 

Cei din productie au suferit cel mai mult: somaj tehnic, disponibilizare, inchiderea afacerilor mici care nu au reusit sa supravietuiasca, incertitudine si stres. In plus, multi dintre ei sunt parinti ai caror copii fac (mai mult sau mai putin) scoala on-line, adica tot parintii trebuie sa se ocupe de ei. De aici frustrare si nemultumire.

 

Ioana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana stii cat de greu a fost si este, stii cate am avut si avem de facut, cat ne-am dat peste cap ca Greuceanu ca sa ne adaptam situatei. cei care ne-am implicat, desigur.

 

eu m-am referit strict la covid care ne e adus si in scoli de la adultii nevaccinati de acasa. nu ca si-au pierdut ei slujbele. aia e alta discutie. dar se aduce discutia inspre si dinspre frustrari. si, nu, nu ma consider o esentiala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt scoli care, desi au depasit pragul de 60% vaccinati, au ales sa ramana in online.

 

vor aparea imediat cazuri in clase, se vor inchide clasele. voi alerga iar intre clase care sunt in online, pipi voi face tot online, ca nu am timp, ca merg din pauza sa ma conectez, ca nu merge ba netul, ba laptopul, etc, apoi la clasele care sunt fizic, clase unde unii vor fi si fizic si acasa dincolo de ecran. o adevarata distractie, jur! invit pe cine vrea sa faca o saptamana macar ore asa. nu,nu ma plang, doar mentionam ce va fi, cum a fost si pana la vacanta fortata. veneam acasa tarandu-ma.si nu sunt doar ore de facut. si-atat. dar cand e vocatie, mergi inainte! si te gandesti la copii. sa fie bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu inteleg logica din spatele deciziei ministrului, ce importanta are 1 profesor /invatator vaccinat in fata a 35 de elevi nevaccinati si eventual cu vreo 50-60 de parinti nevaccinati acasa?! Cel putin in scoala unde merg ai mei, niciun elev nu s-a infectat de la profesori, toti au luat virusul din afara scolii si l-au adus in scoala. Elevii, nu profesorii. 

Sunt localitati fara nici un caz de covid si elevii sunt in online pt ca procentul de vaccinare a angajatilor scolii e mic. In acelasi timp sunt localitati cu peste 12 cazuri la mie si unde elevii merg la scoala fizic. Unde e logica si care e fundamentul stiintific oare?! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu inteleg logica din spatele deciziei ministrului, ce importanta are 1 profesor /invatator vaccinat in fata a 35 de elevi nevaccinati si eventual cu vreo 50-60 de parinti nevaccinati acasa?! Cel putin in scoala unde merg ai mei, niciun elev nu s-a infectat de la profesori, toti au luat virusul din afara scolii si l-au adus in scoala. Elevii, nu profesorii. 

Sunt localitati fara nici un caz de covid si elevii sunt in online pt ca procentul de vaccinare a angajatilor scolii e mic. In acelasi timp sunt localitati cu peste 12 cazuri la mie si unde elevii merg la scoala fizic. Unde e logica si care e fundamentul stiintific oare?! 

Parerea mea e ca are importanta pentru guvern:

1. se mareste rata de vaccinare (si eu as fi furioasa pe rata de vaccinare scazuta in randul personalului didicatic - de la care am pretentii)

2. guvernul muta responsabilitatea deschiderii scolilor fizic de la el la profesori. 

 

Elevii conteaza mai putin. E un urias compromis care protejeaza mai mult profesorii decat elevii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca parinte, si profesor , as fi foarte atenta ce mesaj transmit acestor copii, pentru ca ei se vor simti ca o masa de manevra, o minge de ping-pong aruncata intre parinti-scoala-guvern.Si e pacat sa avem o generatie victimizata. 

Ma intreb cum proceseaza oare acesti copii toate scandalurile din presa si de pe FB , mai ales ca au in lista de prieteni adulti si profesori , care in aceste zile sunt foarte inversunati, fiecare sa demonstreze ca are dreptate.

Eu, am ami spus, am luat lucrurile ca atare atunci cand copilul a fost online, fara comentarii, am laudat munca profesorilor, am incurajat sa faca cat poate, sa se relaxeze cand e nevoie si sa asteptam vestea ca lucrurile revin la normal.

 

Si invatamantul trebuie regandit un pic, exact unde trebuie sa formam oameni ai viitorului ii tinem inchistati in aceleasi chingi ale trecutului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...