Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Parerea mea e ca are importanta pentru guvern:

1. se mareste rata de vaccinare (si eu as fi furioasa pe rata de vaccinare scazuta in randul personalului didicatic - de la care am pretentii)

2. guvernul muta responsabilitatea deschiderii scolilor fizic de la el la profesori. 

 

Elevii conteaza mai putin. E un urias compromis care protejeaza mai mult profesorii decat elevii.

 

Exact asta! Foarte bine spus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Parerea mea e ca are importanta pentru guvern:

1. se mareste rata de vaccinare (si eu as fi furioasa pe rata de vaccinare scazuta in randul personalului didicatic - de la care am pretentii)

2. guvernul muta responsabilitatea deschiderii scolilor fizic de la el la profesori. 

 

Elevii conteaza mai putin. E un urias compromis care protejeaza mai mult profesorii decat elevii.

 

 

Ohooo, nu vrei sa stii cum am facut eu ca trenul si ce injuraturi pe care nu le-am folosit niciodata mi-au venit in cap vineri dimineata cand am aflat criteriul si am vazut intr-o statistica din zilele anterioare ca liceul copiilor are 47% rata de vaccinare. Intre timp nu stiu cum i-au renumarat, dar au scos 62%. Liceul ce afirma despre sine ca e elita judetului, nu mai incapi in cancelaria de cati inspectori si fost inspectori si directori si fosti directori sunt acolo. In timp ce licee tehnologice au peste 70% rata de vaccinare. 

 

 

Ma bucur insa ca aud de la copii despre tot mai multi colegi si prieteni de-ai lor care s-au vaccinat. 

 

 

Collins, nu stiu , oricat mi-as dori, sunt momente cand furia si frustarea mea rabufnesc si ma aud si copiii. Pur si simplu sunt situati in care simt ca nu mai pot, ca am ajuns la limita cu multe. Si da, momentan cred ca ce se intampla in Romania e o mare bataie de joc la adresa tuturor, dar mai ales la adresa copiilor si a celor foarte vulnerabili (batrani, bolnavi cronici, saraci, needucati) . Nimic nu e coerent, nimic nu e clar, fiecare dupa cum il taie capul si interesul. 

Vineri am avut cateva ore cand am simtit ca daca mai stau in tara si kktul in care suntem imi bat si eu joc de copiii mei.  Intre timp m-am scuturat, m-am adunat si ... mergem inainte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pur si simplu sunt situati in care simt ca nu mai pot, ca am ajuns la limita cu multe. Si da, momentan cred ca ce se intampla in Romania e o mare bataie de joc la adresa tuturor, dar mai ales la adresa copiilor si a celor foarte vulnerabili (batrani, bolnavi cronici, saraci, needucati) . Nimic nu e coerent, nimic nu e clar, fiecare dupa cum il taie capul si interesul. 

Vineri am avut cateva ore cand am simtit ca daca mai stau in tara si kktul in care suntem imi bat si eu joc de copiii mei.  Intre timp m-am scuturat, m-am adunat si ... mergem inainte. 

Exact asta simt si eu, ca efectiv aceasta tara nu mai are nimic bun de oferit si mi doresc din tot sufletul ca al meu copil sa plece de aici si sa nu se uite in urma niciodata !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu fino-nepotica mea dimineata.

 

Ea care este atat de constiincioasa si ii place sa si invete  mi-a spus ca nu mai vrrea la scoala ca nu face altceva decat teme, teme si iar teme si nu are timp de nimic.

Clasa VI.

Le-a pus si ore  zilnic intre 14-19 (ca mai devreme nu se poate, ca lasa o ora intre tura de dimi si dupa amiza pentru desinfectie).

Si profesorii le dau teme in prostie. Ca vinerea au ultimele 2 ore de romana, ca le-a pus 2 ore de biologie si 2 ore de fizica, si-a tot varsat naduful.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt si teste PCR cu saliva; au mentionat ca sunt mai eficiente decat cele cu recoltare nazo-faringiana.

 

In scoli se fac teste cu saliva; in general PCR.  

 

Ai nostri vor sa scoata testele rapide pt certificatele covid, va ramane doar testul PCR. 

 

Eu am facut teste PCR, au fost doar nazale, in tara a fost nazo-faringian (mai sa vomit, am aceeasi problema si la dentist). 

 

Am luat din tara de la farmacie teste rapide cu saliva; instructiunile sunt in romana. De aici am primit gratuit teste rapide nazale (si astea sunt simplu de folosit). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi cresc cazurile  [zirea] in Austria e si mai rau, sunt de 5 ori mai multe cazuri decat la noi..si in Germania tot cresc.

 

Fiica-mea, care e in Seoul de o luna, mi-a spus ca acolo lumea poarta masca peste tot, chiar daca nu este ceruta. Daca mergi pe strada fara masca, se uita cei din jur urat la tine. Ea oricum purta masca si aici, asta de cand iesea din casa si pana revenea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matusa mea, cea care era in spital cu covid, a murit sambata. Avea 66 ani, fara boli cronice. A murit in somn, stop cardiac. Tatal ei a murit cu o saptamana inainte. Sotul ei a luat si el, dar e ok. 

Ea a luat virusul de la un vecin: tanar, sanatos si nevaccinat. A stat cu el de vorba cateva minute. 

 

Am 2 verisoare la tara, care nu vor sa se vaccineze, tot pt ca sunt tinere si sanatoase. Le-am explicat, le-am dat exemple, dar degeaba. Ambele au copii la scoala. 

 

Chiar nu inteleg incapatanarea unora. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia la noi : vremea rece si varianta Delta. 

 

Austriecii au introdus de azi 2G (adica nu mai ai acces decat daca esti vaccinat sau ai avut boala; testul nu il mai accepta : ar fi fost 3G).

 

Multe landuri in Germania au 3G, dar sunt si cateva cu 2G.

 

Multumesc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...