Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, imi pare rau pt matusa ta... 

Din ce ai zis, eu una am inteles ca nu era vaccinata :( Poate gresesc.

 

Vis a vis de persoanele care refuza inca vaccinarea, motivatia lor este ca vaccinul este prea nou, ca cine stie ce efecte secundare apar in timp, ca nu li se pare sigur si aia e. De virus au zis ca nu se tem, ca sunt atenti si nu se vor imbolnavi, iar daca se intampla, spera la o forma usoara (pe considerentul ca sunt destul de tineri si fara alte boli asociate)... Mai e si curentul celalalt cu cipurile, antenele, ca vor sa ne omoare etc. Eu nu am in anturaj din astia, ci doar din cealalta categorie (ca vaccinul e prea nou etc).

 

Ma ingrijoreaza si pe mine fff tare cresterea numarului de cazuri in tari cu rata de vaccinare buna (cu asa zisa imunitate de turma, adica peste 70-80% din pupulatie vaccinata). La acest % se adauga si cei care au facut boala si inca nu s-au vaccinat (unele tari recomanda 6 luni de la boala pana la vaccin)... Atunci unde naiba mai circula virusul asta? Unde nainba isi mai face loc si se transmite? Cantitatea virala este totusi mult mai mica la un vaccinat decat la un nevaccinat.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ma ingrijoreaza si pe mine fff tare cresterea numarului de cazuri in tari cu rata de vaccinare buna (cu asa zisa imunitate de turma, adica peste 70-80% din pupulatie vaccinata). La acest % se adauga si cei care au facut boala si inca nu s-au vaccinat (unele tari recomanda 6 luni de la boala pana la vaccin)... Atunci unde naiba mai circula virusul asta? Unde nainba isi mai face loc si se transmite? Cantitatea virala este totusi mult mai mica la un vaccinat decat la un nevaccinat.... 

Exact asta e si dilema mea.

Si ma apuca scenariile si ingrijorarea, cum ca totul e un esec si nu mai vad luminita de la capatul nebuniei. Am o perioada extrem de pesimista.  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel. Simt ca nu mai scapam in veci de virus si ca toata viata de acum incolo va fi presarata de diverse restrictii, izolare, distantare si mai presus de toate teama de a nu lua/da ceva de la cineva/cuiva etc. Copiii sunt deja in pom cu scoala asta mai mult online de aproape 2 ani de zile (e al 4 -lea semestru cu probleme).

 

:((

Exact asta e si dilema mea.

Si ma apuca scenariile si ingrijorarea, cum ca totul e un esec si nu mai vad luminita de la capatul nebuniei. Am o perioada extrem de pesimista.  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tarile alea vaccinate au putini oameni internati si si mai putin morti. Deci eu nu vad motiv de ingrijorare deloc. Si la noi au crescut cazurile, acuma de mai bine de 2 saptamini scad, insa spitalele nu au fost pline si nici morti cu duiumul nu avem. Asta-i diferenta intre o tara cu majoritate vaccinata si una unde majoritatea nu e vaccinata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Matusa mea, cea care era in spital cu covid, a murit sambata. Avea 66 ani, fara boli cronice. A murit in somn, stop cardiac. Tatal ei a murit cu o saptamana inainte. Sotul ei a luat si el, dar e ok. Ea a luat virusul de la un vecin: tanar, sanatos si nevaccinat. A stat cu el de vorba cateva minute. Am 2 verisoare la tara, care nu vor sa se vaccineze, tot pt ca sunt tinere si sanatoase. Le-am explicat, le-am dat exemple, dar degeaba. Ambele au copii la scoala. Chiar nu inteleg incapatanarea unora.

 

Condoleante. 

Vecinul a fost confirmat cu covid ? Ca eu nu inteleg chestia asta : au stat cateva min de vorba si a luat covid de la el. Ca presupun ca nu s-au pupat.

Ambii mei colegi barbati au avut covid cu simptome, unul a stat in spital 1 luna si noi fetele nu am luat de la ei.

Daca purtam masca si ne spalam / dezinfectam / pastram distanta e ok. 

Sau nu mai este ?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb cum proceseaza oare acesti copii toate scandalurile din presa si de pe FB , mai ales ca au in lista de prieteni adulti si profesori , care in aceste zile sunt foarte inversunati, fiecare sa demonstreze ca are dreptate.

Eu, am ami spus, am luat lucrurile ca atare atunci cand copilul a fost online, fara comentarii, am laudat munca profesorilor, am incurajat sa faca cat poate, sa se relaxeze cand e nevoie si sa asteptam vestea ca lucrurile revin la normal.

 

 

1. Chiar crezi ca cei de varsta gimnaziului, de exemplu, citesc presa si comentariile pro/anti covid de pe facebook?  [:)]

 

2. Cat a stat copilul tau on-line din martie 2020 pana acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Chiar crezi ca cei de varsta gimnaziului, de exemplu, citesc presa si comentariile pro/anti covid de pe facebook?  [:)]

 

2. Cat a stat copilul tau on-line din martie 2020 pana acum?

 

Copiii de gimnaziu au 11-15 ani si  sunt foarte activi pe retelele sociale.

 

A invatat la distanta de pe 19 Martie 2020 - 17 Iulie2020 , jumatatea lui Decembrie 2020 - 8 Martie 2021

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...