Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu este atat de mare problema ca sunt valori ale persoanelor infectate. Fiind afectiuni virale este specific. Problema este daca apare indisponibilitatea lor fizica daca ajung spitalizati si daca mor. 
La o simpla consultare a acestor valori se poate constata cu usurinta ca vaccinarea face diferenta categorica. Unde exista populatie vaccinata impactul celor spitalizati si a celor decedati este minor. Intre Covid si gripa sezoniera va avea impact mai mare gripa si fara sa produca angoase. 

Nu ar mai trebui sa apara frica de COVID atata timp cat sunt vaccinati si /sau au o sanatate normala.
Opinia mea desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este atat de mare problema ca sunt valori ale persoanelor infectate. Fiind afectiuni virale este specific. Problema este daca apare indisponibilitatea lor fizica daca ajung spitalizati si daca mor. 

La o simpla consultare a acestor valori se poate constata cu usurinta ca vaccinarea face diferenta categorica. Unde exista populatie vaccinata impactul celor spitalizati si a celor decedati este minor. Intre Covid si gripa sezoniera va avea impact mai mare gripa si fara sa produca angoase. 

Nu ar mai trebui sa apara frica de COVID atata timp cat sunt vaccinati si /sau au o sanatate normala.

Opinia mea desigur.

 

Asta e relativ. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca spun si eu cu aproximatie cat au stat copiii mei in online:

11 martie 2020 - 15 iunie 2020

20 oct 2020-18 mai 2021 (aproape tot anul trecut scolar)

11 oct 2021 - 5 nov 2021 (si inca niste zile intre 15 sept si 11 oct, cand au avut cate un caz in scoala)

8 nov 2021 - inca 2 saptamani, pt ca scoala noastra a hotarat ca vrea online, desi indeplinea criteriul cu personalul vaccinat, dar a cerut derogare, naibe stie de ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante. 

Vecinul a fost confirmat cu covid ? Ca eu nu inteleg chestia asta : au stat cateva min de vorba si a luat covid de la el. Ca presupun ca nu s-au pupat.

Ambii mei colegi barbati au avut covid cu simptome, unul a stat in spital 1 luna si noi fetele nu am luat de la ei.

Daca purtam masca si ne spalam / dezinfectam / pastram distanta e ok. 

Sau nu mai este ?!

Nu, absolut nu este! Eu am fost in vacanța in Spania, unde masca era sfinta, hotelul cerea măști oricunde, in afara de camera, piscina sezlong, mergeam peste tot cu măști! In aeroport m-a luat durerea de git și pina acasă am avut ditai gripa! Luată de unde? DA! MAȘTILE NU FUNCȚIONEAZĂ!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa.... ma rog, ma gandeam ca nu protejeaza 100%, dar credeam ca ceva-ceva tot fac...

Atunci de ce le mai purtam?  [:)]

Fac bine la psihicul unora. La noi s-au introdus obligatoriu in Septembrie 2020. In Decembrie 2020 am avut valul cel mai nasol de morți și infectați (chiar înainte de vaccin). Mult mai nasol decit înainte de purtarea obligatorie a măștilor. Apoi din mai 2021 nu mai sint obligatorii. Nici vorba sa crească îmbolnăvirile, așa cum te-ai astepta. In continuarea ramin la părerea  ca nu fac nici o diferența. Decit in mintea unora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...