Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Viviana, studiile false au fost publicate si in The Lancet, si British amedical journal,astea nu-s niste fituici.

 

In privinta mastii nu m-am pronuntat niciodata, am purtata ca asa a fost regula dar e asa cum spune Letitia.Cum era cu linsajul ca nu s-a purtat masca de la usa la taxi :)))))

Si eu de unde sa stiu de unde anume a venit informarea pusa de tine? Daca nu ai pus niciun link catre sursa citata?

 

 

La mine in tara e obligatorie masca si pe strada si cu asta basta.

Vrei sa o porti bine, nu vrei nu o purta si iti asumi consecintele daca exista.

 In alte tari e altfel. Bravo! Asta nu inseamna ca altii sunt mai buni sau mai  prosti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu inteleg ce vrei sa spui.

Nu am rostit nicio fraza pro sau contra mastii in mesajul citat de tine.

Nu este nevoie sa citezi nimic, nu esti pro sau contra, dar te deranjeaza unele persoane care au aceleasi idei tot timpul cu purtatul mastii. Sari peste mesajele lor, e subiect despre pandemie, numai ca pandemia asta nu ne-a afectat pe toti la fel.

 

Era un exemplu, ca sa arat de ce m-am saturat de purtatul asta al mastii de atata timp. Chiar m-ar fi mirat sa vad putina empatie la ce am scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka... lasa... numai conteaza...  [flo2]

 

La noi da, e obligatorie masca si in interior si in exterior, orice ar fi. Pe mine una ma depaseste logica obligativitatii mastii afara, cand esti singur pe strada, cand pe o raza de mai mult de 2 m nu e nimeni langa tine. La ce te-o ajuta masca in astfel de situatii, nu stiu.

 

Recunosc ca si eu m-am saturat de masca, nah, nu e o chestie naturala sa stai vesnic cu ea peste nas. Sistemul meu propriu si personal e asa: in interior, unde e mai aglomerat (magazine) port masca FPP2, in exterior, pe unde e lume (piete, alte chestii in aer liber sau daca stau de vorba cu cineva afara), masca medicala normala, iar in exterior unde nu este mai nimeni - nici o masca. Din moment ce nu am oameni in jurul meu, nici nu are cine sa-mi dea amenda. De lucrat, majirotatea timpului lucrez de acasa, asa ca nu-mi trebuie masca, iar cand ma duc la birou sau ma intalnesc cu vreun client etc, la fel, port masca,,

Mai trebuie sa respir si eu aer pe bune, stau la bloc, nu am unde altundeva sa ma bucur de aer curat. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu prea cred, pentru ca nu poti un timp nelimitat sa respecti niste masuri drastice, stil martie - mai 2020. Toata lumea in case, cirulatie redusa, lockdownuri repetate. Daca era asa, da, mergea fara vaccinare, altfel nu.

Eu cred ca masca, distantarea si dezinfectia functioneaza. Puteam evita si vaccinarea daca astea ar fi fost obligatorii de la inceput. 

Noi in birou suntem 4 pers. Dar respectam distantarea, sunt min 1,5m intre noi. Nu purtam masca in birou cand suntem doar noi, o purtam cand vin altii la noi sau cand iesim. Beau cafea in birou, bem apa. De mancat mancam la oficiu.

Stilul "a luat covid de la x" mi se pare destul de exagerat, mai ales daca x nu a fost confirmat cu covid si daca discutia a durat 2min. 

Si contactii se considera sub 1,5m si contact fara masca min 15min. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mei, iar discutia asta cu masca fara masca! Nu v-ati plictisit?

 

De mai bine de un an aceleasi idei, la aceleasi persoane.

Cine crede ca masca nu functioneaza, lasa sa creada ca asa e! In economia zilellor de azi ce relevanta are?

Cine crede ca masca e buna, o poarta si gata.

Unde e obligatorie asta e. 

 

Da, exact, aceleasi replici, aceleasi acuze!!!

 

Daca legea o permite, nu o porti si gata, insa daca exista obligatie, atunci o porti si gata!!Sau daca te tin muschii...ignori legea si gata! [:D]

 

Eu trebuie sa port masca uneori si pina la 10 ore pe zi, si mie mi s-a acrit de senzatia de a nu primi aer de ajuns, insa o port ca mi s-a demonstrat de multe ori ca e nu numai necesara, ci folositoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nevoie sa citezi nimic, nu esti pro sau contra, dar te deranjeaza unele persoane care au aceleasi idei tot timpul cu purtatul mastii. Sari peste mesajele lor, e subiect despre pandemie, numai ca pandemia asta nu ne-a afectat pe toti la fel.

 

Era un exemplu, ca sa arat de ce m-am saturat de purtatul asta al mastii de atata timp. Chiar m-ar fi mirat sa vad putina empatie la ce am scris.

Nu ma deranjeaza ca au aceleasi idei. Repetatul lor, la nesfarsit da.  E moartea ideatiei, a conversatiilor si  cresterea anxietatii.

 

Empatie netarmurita am pentru cei care mor sufocati in spital, pentru cei care isi pierd parintii, pentru toti copiii bolnavi de covid si as putea continua pana maine.

Imi pare rau ca te-ai saturat de purtatul mastii, te inteleg si nu ai tu idee cat, dar empatie pentru tine nu am, sorry, nu ma pot identifica afectiv cu trairile tale in ceea ce priveste masca.

Prefer sa ma identific afectiv cu cei care sufera prin spitale, cu copiii orfani, dar cu cei care s-au saturat de purtatul mastii nu.

 

Da, nu mai conteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka... lasa... numai conteaza...  [flo2]

 

La noi da, e obligatorie masca si in interior si in exterior, orice ar fi. Pe mine una ma depaseste logica obligativitatii mastii afara, cand esti singur pe strada, cand pe o raza de mai mult de 2 m nu e nimeni langa tine. La ce te-o ajuta masca in astfel de situatii, nu stiu.

 

Recunosc ca si eu m-am saturat de masca, nah, nu e o chestie naturala sa stai vesnic cu ea peste nas. Sistemul meu propriu si personal e asa: in interior, unde e mai aglomerat (magazine) port masca FPP2, in exterior, pe unde e lume (piete, alte chestii in aer liber sau daca stau de vorba cu cineva afara), masca medicala normala, iar in exterior unde nu este mai nimeni - nici o masca. Din moment ce nu am oameni in jurul meu, nici nu are cine sa-mi dea amenda. De lucrat, majirotatea timpului lucrez de acasa, asa ca nu-mi trebuie masca, iar cand ma duc la birou sau ma intalnesc cu vreun client etc, la fel, port masca,,

Mai trebuie sa respir si eu aer pe bune, stau la bloc, nu am unde altundeva sa ma bucur de aer curat. [:)]

„Într-o localitate unde rata incidenței este de peste 6 la o mie de locuitori, o persoană care circulă singură sau cu persoane cu care locuiește împreună, într-un spațiu deschis unde nu este aglomerat ( activitate sportivă, activitate în parc, pe stradă, merge cu bicicleta etc.) nu trebuie să poarte mască.

 

 

Atunci când interacționează cu altcineva decât cu persoane cu care locuiește împreună, nu se mai consideră activitate în mod individual și trebuie să poarte mască.

 

Menționăm că rămâne, în continuare, în vigoare obligativitatea purtării măștii de protecție în locurile aglomerate indiferent de rata incidenței în localitate: ex: târguri, balciuri, talciocuri, piețe, stații pentru transport în comun etc.”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am empatie pt cei ce sufera in spitale si le doresc sanatate multa si refacere cat mai rapida dupa.

Insa recunosc ca nu am empatie pt faptele lor anterioare infectarii cu covid si internarii: urlarea ca din gura de sarpe ca vaccinul nu e bun, ca ne omoara, la pachet cu nerespectarea masurilor sanitare.

Imi pare rau pt ei ca asculta de cine nu trebuie... :( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, ok, deci ai revenit. Ca initial spusesera ca masca sa fie purtata si daca mergi singur pe strada, era exceptata doar la activitatile sportive. Deci nu mai sunt in ilegalitate  [pk]

„Într-o localitate unde rata incidenței este de peste 6 la o mie de locuitori, o persoană care circulă singură sau cu persoane cu care locuiește împreună, într-un spațiu deschis unde nu este aglomerat ( activitate sportivă, activitate în parc, pe stradă, merge cu bicicleta etc.) nu trebuie să poarte mască.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...