Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Eu stiam ca virisul nu ramane in aer astfel incat sa respiri ce a expirat o persoana acum juma de ora. Asta se intampla in spatii inchise, nearisite. Chiar daca raman particule de virus in aer, ele devin f repede inactive... SI oricum, deficnitia de caz era 15 minute langa o persoana, fara masca.... deci 15 minute, nu 2-3 secunde, cat treci printr-un loc sau chiar pe langa o persoana pe strada.

Eu nu port masca cand sunt singura., niciodata. Nici nu am luat covid... sau daca am luat in modul asta, nu am stiut, inseamna ca vaccinul si-a facut treaba. Macar respiratul sa nu devina un lux :))

 

Cu dezinfectarea suprafetelor, nici in asta nu cred. Nu dezinfectez nimic mai mult decat inainte. Adica cum faceam curatenie in casa inainte, la fel fac si acum. NU am dezinfectat niciodata pana acum: pungi de cumparaturi, talpi de pantofi, haine (in alt mod decat spalarea clasica in masina de spalat). In plus, daca pui mana pe chestii pe care au pus si altii (bare, butoane, clante) oricum te speli pe mani cu apa si sapun. Virusul de pe sufratete, chiar daca ramane, nu mai e activ, nu mai infecteaza....

 

Virusul se ia 99,99% aerogen, de pe langa o persoana bolnava. Nu de pe suprafete sau din aer, fara om. Parerea mea este ca astea sunt cazuri rarissime. Eu ma protejez pt cazurile clasice de potential infectare.

Dupa cat am citit eu (nu ma intrebati de linkuri) virusul traieste mai mult in aer, in aer rece

 

Riscul tau e ca mergand pe o strada goala acum, sa inspiri virusii persoanei de acum cateva minute

 

Fiind raspandirea atat de mare in ro, exista o oarece logica in obligativitatea asta. 

 

Nu mi se pare logic cand incidenta e mica sau in afara zonelor urbane puternic populate.

 

La fel nu mi se pare logica dezinfectarea obsesiva a suprafetelor - CDC a atras de multa vreme atentia ca e inutil, transmisia prin contact cu suprafetele e neglijabila

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La mine la scoala s-a reintrodus masca. Au fost si foarte multe cazuri pozitive in septembrie si octombrie. 

 

Asta e a doua saptamina de cind nu am avut nici un elev pozitiv, prima data in  aproape 2 ani de cind nu am avut elevi online. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica facem cam aceleasi lucruri ca inainte, dar cu masti, cu screening, cu teste in caz de simptome, cu vaccine passport, uneori scoala online -  toate lucrurile astea care vad ca pe unele dintre voi va deranjeaza teribil

 

Sincer nu inteleg de ce, mie mi se par un pret mic si rezonabil 

 

 

Vezi, aici e diferenta - in Canada sau alte tari - uneori scoala on-line. Ei, daca ar fi si in Romania uneori, zau ca nu m-ar deranja. 

 

X

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, Doamne fereste... si seminariile, laboaratoarele (adica partea aplicata) tot online?!

Bataie de joc... puteau face un sistem combinat:, cursurile,, acolo unde sunt multi studenti (sunt cateva grupe la un curs), sa le faca online, iar apoi sa-i cheme fizic, pe grupe la seminarii si laboratoare. Era o solutie rezonabila care putea imbina si sanatatea si educatia. Dar normal, le-a fost prea comod sa faca un efort.

 

Asta ar fi vrut si pt gimnaziu si liceu, teoria sa fie predata online si apoi chemati pe sub grupe (la gimnaziu si liceu nefiind grupe ca la facultate) si sa faca aplicatii cu ei, sa lucreze. Dar asta ar fi insemnat un prea mare efort din partea ministerului, directorului si profesorului si de ce sa se strofoace ei, cand pot baga elevii online la gramada cine stie cat timp...

 

Si pe noi tot asta ne deranjeaza in primul si in primul rand: scoala online, preponderent online, nu uneori, ca uneori ai si inteles (este chiar buna ca si solutie complementara, dar pe termen lung e ineficienta, copiii nostri au pierdut mult, predarea nu e deloc eficienta, copiii s-au plictisit, nu mai au rabdare,). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Politehnica din Bucuresti, UPB?

Stiu ca universitatile au autonomie... dar....Doamne, dar tampiti au mai fost.... cum sa faci 1-2 ani de inginerie exclusiv online?

Anul trecut chiar a fost rata mica aprilie-mai-iunie si chiar si anterior dupa sarbatorile de iarna, ianuarie-frbruarie. Si eu am fost suparata ca pt gimnaziu si liceu, anul trecut a fost o conditie draconica, rata sub 1/1000 si abia pe 18 mai s-au putut duce la scoala.

 

Si examenee tot online le-au dat? Toate examenele anului 1?

[fri]

Este in Bucuresti.

 

Da, asa este, fiecare universitate hotaraste cum se desfasoara orele, in virtutea autonomiei universitare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era solutia cea mai rezonabila. Era absurd sa fie totul online

 

Noroc cu DC_ul  [pk]

Cred ca senatul universitatii citeste pe desprecopii (si bine face [:)] ).

 

Tocmai au fost anuntati ca de luni, 15 noiembrie, activitatea se va desfasura in format hibrid - cursurile on-line, laboratoarele fizic. Yes!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...