Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Nimic, doar traim cu stres si lucrurile normale vor fi in continuare un lux, precum mersul copiilor la scoala. :(

Si faptul ca teama de covid (sa nu iei, sa nu dai) ne indeparteaza de oameni, de ceea ce reprezinta in esenta relatiile interumane in adevaratul sens al cuvantului, relatii sufletesti, apropiate (si fizic).... parca am devenit roboti cu tot online-ul asta... la scoala, la locul de munca (cine lucreaza online) la intalniri de familie, prieteni (pe zoom sau cine stie ce alt program)...

Eu cred ca sint unii cărora tare le-a mai priit lucratul asta de acasă (ca citeam ca au anxietăți la gindul întoarcerii la serviciu full time) și de aia tot o trag cu noul “normal” și alte timpenii de gen. O sa trăim cu virusul asta așa cum am trăit cu alte virusuri, fără atita circ. Avem  vaccin, avem deja un medicament omologat care reduce riscul morții cu 50%, alt medicament e pe cale sa fie omologat de la Pfizer, etc. Nu văd de ce nu ne putem întoarce  la vechiul normal cit de curind? Spunea un  virusolog ca o pandemie durează între 2-4 ani, însă cu vaccin și medicamente avem șanse mari sa nu ajungem la 4 ani, spre disperarea anxiosilor care vor trebui sa se întoarcă la munca in persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cum sa nu le priiasca,mai ales cei care lucreaza in serviciul civil, la stat, au primit mii de pounds pentru birouri, scaune ergonomice , laptops, li s-a decontat incalzirea , plus altele.  In timp ce pentru ceilalti care  au trecut prin aceleasi conditii a fost ok sa  nu primeasca nimic.

 

Eu imi amintesc ca la gripa porcina cand s-a dat tamiflu nimeni nu a mai stat pe ganduri daca sa ia sau nu tratamentul, nu stiu de ce atatea dezbateri cu vaccinul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu tine. Vom avea virusul asta printre noi, exact cum avem si altele... Avem vaccinul, sper sa se utilizeza cat mai curand si tratamente antivirale tintite pe covid care sa fie eficiente si sa ne reluam viata normala. Aia in care mergi la scoala, la serviciu, la spital cu alte probleme (ca din pacate mai exista si altele non covid), unde vrei, fara restrictii si amenintari de lockdown. 

Nu cred in "noul normal" pt ca asta e un surogat de viata, in care parca "mergi pe sarma". Plus online-ul, de care eu una m-am saturat pana peste cap.

Mai accept masca in spatii foarte aglomerate, in perioadele de varf ale epidemiei.

Dar pana atunci ne ameminta cu valuri valuri... ca vine valul 5 in curand....  [fri]

Eu cred ca sint unii cărora tare le-a mai priit lucratul asta de acasă (ca citeam ca au anxietăți la gindul întoarcerii la serviciu full time) și de aia tot o trag cu noul “normal” și alte timpenii de gen. O sa trăim cu virusul asta așa cum am trăit cu alte virusuri, fără atita circ. Avem  vaccin, avem deja un medicament omologat care reduce riscul morții cu 50%, alt medicament e pe cale sa fie omologat de la Pfizer, etc. Nu văd de ce nu ne putem întoarce  la vechiul normal cit de curind? Spunea un  virusolog ca o pandemie durează între 2-4 ani, însă cu vaccin și medicamente avem șanse mari sa nu ajungem la 4 ani, spre disperarea anxiosilor care vor trebui sa se întoarcă la munca in persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De azi Olanda a intrat iar intr-un soi de lockdown - din nou reguli de distantare,  maximim de 75 de studenti la un loc, magazine care se inchid la 8 (toate de fapt).

Dar de ce? Știu ca aveți peste 80% vaccinați. Anti vaccinistii pe FB aduc Olanda ca argument ca uite, vaccinul nu funcționează, ca spitalele in Olanda sint piine de vaccinați. [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cred ca politicienii sunt ingrijorati de cifre. Pe de alta parte - overall Olanda are o rata de vaccinare de aprox 82% (din polulatia de peste 18 ani)

Dar asta nu inseamna ca nu mai sunt altii care raspandesc virusul - copiii, antivaxerii, conspirationistii...

Iar cifrele au inceput sa creasca in spitale si la IC... nu mult ... insa cresterea produce o ingrijorare.

Nu e un lockdown strict - insa e o masura de a incerca o oprire ... pentru ca intotdeauna exista dorinta de a proteja sistemul de sanatate...care de aproape 2 ani este sub presiune mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...