Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle_usa sanatate baiatului , eu acum am citit postarile din urma.

 

In legatura cu masurile astea ce difera vad de la tara la tara chiar si in conditii aproximativ identice eu am ajuns la concluzia ca se iau pur pe baza de interese politice .

Suedia e cel mai bun exemoku si de fapt si celelalte tari scandinave care au avut chiar numere mai mici de infectari fara lockdown atat de dur ca Romania sau alte tari in care luni  de zile scoala, economia au fost facute praf si nu vad sa aiba rezultate mai bune. 

Ba, din contra nivelul de incredere a populatiei in modul de conducere a pandemiei a scazut foarte mult si consecinta este : vaccinare in procentaj mic si teste false ceea ce inseamna o bomba cu ceas. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei 20 % nevaccinati au impus lockdown tuturor ? 

Sper sa nu le urmeze exemplul atunci si alte tari . Nu ne am vaccinat si noi si copiii nostri pentru a intra iar in lockdown toti.

Lock down nu este pentru vaccinati sau nevaccinati ci pentru a bloca transmiterea in masa a virusului in cazul in care se constata cresterea acestui risc. Acest virus se agata de oricine si este plimbat peste tot. 

Faptul ca esti vaccinat este alegerea personala prin care o persoana se uita la cele doua maini, in stanga are un virus iar in dreapta un vaccin si se intreaba:

- Ce sa aleg? Mana stanga, virusul cand o sa am probabil probleme mari sau mana dreapta, vaccinul si voi avea eventual cel mult un disconfort?

 

Acum fiecare este liber sa isi aleaga ce mana doreste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se constanta la un moment dat ca a crescut riscul transmiterii deci desi a crescut procentul celor vaccinati ? 

Ma rog, asa o fi dar atunci sa puna restrictii doar pentru cei nevaccinati . 

Restrictii pentru toti intr o tara in care numarul celor vaccinati este peste 80 % in conditiile in care acum un an spuneam ca daca vom reusi  un asemenea procent " am scapat" de pandemie ? Da, mi se pare ca masurile astea nu se iau doar pentru a ne proteja de covid . Sper sa nu fie doar inceputul Olanda si sa urmeze si alte tari . 

O sa ajungem la 150 %  , vom vaccina si pietrele si iar vor gasi motive sa ne inchida . 

Repet : tarile scandimave de ce nu pun economia pe butuci si totusi nu au numere asa mari de Internari? Pentru ca alte masuri dau rezultate nu lockdownouri de cate ori le tuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se constanta la un moment dat ca a crescut riscul transmiterii deci desi a crescut procentul celor vaccinati ? 

Ma rog, asa o fi dar atunci sa puna restrictii doar pentru cei nevaccinati . 

Restrictii pentru toti intr o tara in care numarul celor vaccinati este peste 80 % in conditiile in care acum un an spuneam ca daca vom reusi  un asemenea procent " am scapat" de pandemie ? Da, mi se pare ca masurile astea nu se iau doar pentru a ne proteja de covid . Sper sa nu fie doar inceputul Olanda si sa urmeze si alte tari . 

O sa ajungem la 150 %  , vom vaccina si pietrele si iar vor gasi motive sa ne inchida . 

Repet : tarile scandimave de ce nu pun economia pe butuci si totusi nu au numere asa mari de Internari? Pentru ca alte masuri dau rezultate nu lockdownouri de cate ori le tuna.

Ce numesti lockdown care sa puna tara pe butuci? Concret? Poti exemplifica chiar pe cazul concret al Olandei eventual.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concret orice lockdown pune tara pe butuci . Difera doar viteza cu care o face. 

Olanda acum inchide magazinele esentiale la 8 si cele neesentiale la 6. 

Proprietarul unui magazin neesential vaccinat de exemplu si el si familia lui de ce sa piarda venit dupa 2 ani in care de asemeni exista o mare probabilitate sa fi pierdut continuu venit ? 

Nu lucreaza toata lumea pe Internet .

Si unde e castigul sincer nu pricep. Daca se duc toti sa cumpere paine pana in 6 e mai bine decat daca se duc pana in 10 ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concret orice lockdown pune tara pe butuci . Difera doar viteza cu care o face. 

Olanda acum inchide magazinele esentiale la 8 si cele neesentiale la 6. 

Proprietarul unui magazin neesential vaccinat de exemplu si el si familia lui de ce sa piarda venit dupa 2 ani in care de asemeni exista o mare probabilitate sa fi pierdut continuu venit ? 

Nu lucreaza toata lumea pe Internet .

Si unde e castigul sincer nu pricep. Daca se duc toti sa cumpere paine pana in 6 e mai bine decat daca se duc pana in 10 ? 

Consideri ca economia unui stat este reprezentata de un magazin de nasturi care s-a inchis la ora 18 in loc de 20 pentru 14 zile?

Magazinele alimentare sunt intre cele esentiale deci si painea poate fi cumparata de la 6-20 din 24 de ore deci este deschis multe ore in fiecare zi fara sa fie necesar ca sa se inghesuie cineva intre orele 18-22 in perioada celor 14 zile de restrictii in cazul in care in acea zona este o explozie de infectari

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...