Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, cine e de vina ca amaratul ala are un magazin de nasturi ca doar nu este esential   [batcap]  [smulgpar]  [zirea]

 

Va dati seama cat de mult o sa influenteze asta piata muncii ?

De acum incolo o sa avem slujbe esentiale si ne-esentiale. 

Nimeni nu contesta ca exista pierderi - insa la nivel de tara cred ca pentru cele 2 saptamani in care nu s-au vandut nasturi nu va exista un crash economic sau o punere pe butuci a economiei acelui stat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, consider ca si un magazin de nasturi este esential.

Din moment ce din el traieste o familie este esential . 

Si nu inteleg de ce consideri ca exact intre 18 _22 s ar inghesui lumea sa cumpere paine. 

Tarile cu restrictii de genul asta nu au rata de infectare mai mica decat cele fara . S a dovedit asta.  Iar psihologic vorbind politica asta pe termen lung este daunatoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu contesta ca exista pierderi - insa la nivel de tara cred ca pentru cele 2 saptamani in care nu s-au vandut nasturi nu va exista un crash economic sau o punere pe butuci a economiei acelui stat.

Foarte multe magazine s-au inchis dupa lockdownurile astea in tarile in care s_a procedat asa.

Si de asemenea inchiderea scolilor atat de mult timp si cursurile online care dovedit nu instruiesc in procentul necesar vor avea repercursiuni de asemeni asupra economiei atunci cand acesti copii, adolescenti,  studenti vor intra in slujbe. 

Repet : Suedia care nu a inchis luni de zile scolile, facultatile,  magazinele s.a. are procent mai mare de infectati sau de paturi la terapie intensiva decat Romania de exemplu ? Sau decat alte tari ce au inchis ? Nu, nu are. 

 

Edit : asa cum a mai spus cineva in urma am vazut , unora le place asa de tare moda cu lucratul de acasa de trambiteaza sus si tare ca asta e viitorul. Exista firme ce castiga la greu cu modul asta de lucru si exista angajati ce se complac bineinteles  dar nu micii si medii intreprinzatori. 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mai simplu sa ne imprumutam ptr plata asigurarilor sociale sau a somajului fehnic sau ptr salariile unora decat sa lasam oamenii sa munceasca. 

 

Atata elitism vad la subiectul asta. 

 

Bineinteles ca cei care nu sunt afectati cred ca e necesar si util. Ptr altii, desigur. 

 

Vorba fabulei : eu vreau egalitate, dar nu ptr catei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si unde e castigul sincer nu pricep. Daca se duc toti sa cumpere paine pana in 6 e mai bine decat daca se duc pana in 10 ? 

Corect.

 

Iar aglomeratia o sa fie si mai mare.

La noi era cam haos , cand a fost couvre-feu. Sambata spre ora inchiderii in special, pt ca duminica magazinele sunt inchise.( in comparatie cu Romania).

Si apoi,, o sa spuneti ca te organizezi. Nu toti avem job on line.

Oricum e o durere de cap in plus, daca lucrezi pana la 17-18 seara, copiii au scoala toata ziua, cand strecori timp si pt cumparaturi?

 

Si iti trebuie lucruri in plus fata de mancare, cum ar fi haine, pantofi, rechizite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, consider ca si un magazin de nasturi este esential.

Din moment ce din el traieste o familie este esential . 

Si nu inteleg de ce consideri ca exact intre 18 _22 s ar inghesui lumea sa cumpere paine. 

Tarile cu restrictii de genul asta nu au rata de infectare mai mica decat cele fara . S a dovedit asta.  Iar psihologic vorbind politica asta pe termen lung este daunatoare. 

Pentru proprietarii afacerilor de aceste gen exista suport financiar de la stat. Din punct de vedere economic si social vanzarea de nasturi in cele 14 zile de restrictii este neesential si pentru consumatorii de nasturi si pentru societate si pentru economia acelei tari.

Tocmai pentru ca in esenta cumparaturile de paine se pot face in intervalul 6-20 se iau masuri de restrictionare intre 20-06. Are logica.

Dimpotriva. Exact asta este constatarea ca in perioada de infectare cu dinamica marita restrictionarea a dus rapid la scaderea acesti dinamici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu contesta ca exista pierderi - insa la nivel de tara cred ca pentru cele 2 saptamani in care nu s-au vandut nasturi nu va exista un crash economic sau o punere pe butuci a economiei acelui stat.

Marius, exemplul  tau cu nasturii duce spre bagatelizare.

Doua saptamani inseamna jumatate din venitul pe o luna. De unde plateste somaj, ajutoare pt ei?nu tot de la buget ? 

Afectate sunt tot sectoarele care au suferit si inainte :restaurante, comert, diverse

evenimente, concerte. Sunt tari in care turismul reprezinta o buna parte din venitul statului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mai simplu sa ne imprumutam ptr plata asigurarilor sociale sau a somajului fehnic sau ptr salariile unora decat sa lasam oamenii sa munceasca. 

 

Atata elitism vad la subiectul asta. 

 

Bineinteles ca cei care nu sunt afectati cred ca e necesar si util. Ptr altii, desigur. 

 

Vorba fabulei : eu vreau egalitate, dar nu ptr catei. 

Este mai scump sa am o economie blocata din lipsa de personal sau servicii esentiale pe termen de 3-6-9 luni decat 14 zile de lockdown partial. Aceste calcule sunt cunoscute demult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, exemplul  tau cu nasturii duce spre bagatelizare.

Doua saptamani inseamna jumatate din venitul pe o luna. De unde plateste somaj, ajutoare pt ei?nu tot de la buget ? 

Afectate sunt tot sectoarele care au suferit si inainte :restaurante, comert, diverse

evenimente, concerte. Sunt tari in care turismul reprezinta o buna parte din venitul statului.

Am raspuns mai sus diferenta de cost. Este cunoscuta demult si aplicata exact din cifre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...