Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Nu cunosc gradul de protectie sociala in lume insa din ce scrii este regretabil ca economia Germaniei permite munca fara asigurari sociale si este de asteptat sa nu existe compensatii pentru personele care presteaza munca fara plata de asigurari. 

Regula aceasta este si in Romania.

Despre Egipt - discutia este despre Olanda unde are o reducere a activitatii pe 14 zile.

Subiectul este diferit. 

De ce ar fi diferit? E vorba de inchideri si de consecinte. E un exemplu despre o situatie extrema, dar cat se poate de reala. 

Cat despre Germania, fiecare stat are lacunele lui, drama este pt oamenii care au un astfel de job sau pt cei care si-au pirdut job ul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De ce ar fi diferit? E vorba de inchideri si de consecinte. E un exemplu despre o situatie extrema, dar cat se poate de reala. 

Cat despre Germania, fiecare stat are lacunele lui, drama este pt oamenii care au un astfel de job sau pt cei care si-au pirdut job ul.

Cele 14 zile de lockdown partial nu este o situatie extrema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceva imi spune ca daca o frizerie a fost inchisa 14 zile dupa aceea va avea clienti in continuare si oamenii nu au o asa de mare pierdere ca nu au fost 14 zile la frizerie comparativ cu inchiderea aceleasi frizerii pe 3 luni pentru ca personalul s-a tot infectat unul de la altul sau de la clienti sistematic.

Nu prea cred.

Daca salariatii sunt vaccinati, se respecta masuri de distantare, igienizare, ar trebui sa nu te infectezi.

Suntmsituatii in care lipsa veniturilor(ai credite la care nu te pasuieste nimeni),e mai ucigatoare decat virusul,asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele 14 zile de lockdown partial nu este o situatie extrema.

Da poate sa degenereze in una, sunt afaceri care mergand slab atata timp, o noua inchidere le pune capac si ii baga in faliment.

 

de ex., la o anume banca  franceza, pt anumite categorii de salariati nu se mai dadeau la un moment dat credite. Nasol de tot, nu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaryllis, Suedia a închis liceele și facultățile, un an aproape au fost online. N-a fost lockdown deși au fost presați, pt ca am fi stat toți pe loc. Au luat decizia sa nu închidă grădinițele și școlile mici, pana la cl.9-a (liceul e trei ani, a 9-a e înclusa in gimnaziu) pt ca părinții care au copii in aceste categorii de vârste, nu ii pot lasa singuru acasa. Ar fi stat si ei si uite așa nu ar fi fost asistente si medici in primul rând dar si alte categorii: polițiști, pompieri, lucrători in fabrici de curent de ex. 
 

Da, n-am fost in lockdown însă atunci in primul val au murit mulți, prea mulți. Au venit târziu cu toate recomandările si asta a contat vieți. Nu era nevoie de lockdown dar de câteva reguli luate din timp. 
 

Norvegia, Danemarca si Finlanda au fost in lockdown cu scoli închise pana au văzut ca in Suedia copiii nu s-au îmbolnăvit in așa mare măsura. Dar era varianta prima a virusului. Ceea ce se vede ca nu e similar acum cu delta. 
 

Intensivul la noi a fost sufocat in primul val. Avem 500 de paturi in intensiv la nivel național si personal pt atâta. In perioada aceea, au mărit treptat pana la 1000. Am avut undeva la 800 maxim pacienți in intensiv. Dar era metoda veche, cu intubat. Acum n-ar mai face așa ceva. Nu cred ca ar mai fi nevoie de atâtea paturi. 
Au făcut între timp secții de infecțioase-covid unde sunt internați majoritatea pacienților care au nevoie de ajutor medical. 
 

Acum avem undeva la 27-37 pacienți pe intensiv, la nivel național, oscilează. Suntem țara cu cei mai putini morți la mil de locuitori la ora actuala (excepție tari mici, insule, etc). 
 

Aseară am fost la restaurant. Plin, exact ca pe vremuri. La noi e totul normal acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu magazine și restaurante închise nici eu nu sunt de acord. Se înghesuie lumea in restul orelor. 
 

Cea mai buna metoda e limitarea numărului de cumpărători pe metru pătrat și la restaurante distanțare între mese, un numar maxim de persoane la o masa (la noi era 4).

 

Si așa vor fi pierderi economice, la restaurante cel puțin la noi au fost. Dar e adevărat ca a fost așa un an jumate. Au impus asta in 2020 in Martie și au ridicat in 2021 la sf de Septembrie. Nu au fost relaxari între timp. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce cred eu ca a făcut Suedia diferit, este ca a impus restricții (au fost recomandări majoritatea, dar s-au respectat) care s-au putut menține pe o perioada lunga, un an jumate. Au fost câteva relaxari pe perioadele concediilor de vara, dar nesemnificative, mai mult a fost vara asta, când n-au mai fost recomandări de “stat acasa” Pt ca deja mulți erau vaccinați. 
 

Tegnel, epidemiologul șef al nostru, a spus asta de la bun început. Restricțiile și recomandările trebuie sa fie “umane”, sa trăim cu ele pana avem vaccinul. Degeaba închidem ca virusul nu dispare. Da, are efect scurt, in cazul in care e sufocat sistemul sanitar, dar la noi nu s-a ajuns acolo. Probabil ca și aici ar fi făcut lockdown scurt dacă era așa situația. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Tegnel, epidemiologul șef al nostru, a spus asta de la bun început. Restricțiile și recomandările trebuie sa fie “umane”, sa trăim cu ele pana avem vaccinul. Degeaba închidem ca virusul nu dispare.

Exceptind China unde stateau cu Kalaschnikovul pe strazi, cred ca toate tarile au avut restrictii si recomandari umane.

 

Sigur ca nu toti avem aceasi viziune asupra acestui "uman" insa exact asta a fost scopul restrictiilor, protejarea polulatiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...