Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pot reface termenul “uman” căci e o născocire a mea :)). Ideea era alta, important era din ce am scris ca nu e ok sa faci lockdown și sa crezi ca virusul a dispărut si sa deschizi apoi.

 

Tegnell a spus ca restricțiile sau recomandările trebuie luate in primul rând ca va trebui sa trăim cu ele multă vreme. Fără sa le opresti. Asta era esența :).

Eu nu cred ca nicio tara care a stat in lockdown a mers pe principiul ca "dispare virusul dupa lockdown".

 

Ideea a fost cu totul alta, este tendentios sa spui , sa faci o asemenea afirmatie.Lockdownul a avut alt scop dar s-a discutat de mii d eori pina acum acel scop, acest rol...nimeni nu a fost naiv sa creada ca dispare virusul dupa ce se redeschid magazinele de exemplu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca e lockdown nu lucreaza nici infectate nici neinfectate .

Exact - si asta dureaza 14 - 20 de zile. Daca este rata cu dinamica mare de infectie atunci in mod constant vor exista un numar mare de persoane ce devin indisponibile si unele dintre ele deservesc servicii care prin lipsa lor pot produce haos total.

De aceea este o mare diferenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca si uman e un termen adevarat. 

Pentru ca in tarile in care a stat politia pe strazi si au curs amende in lockdown procentul de vaccinare ( intamplator se va spune , stiu ) e cel mai mic si de asemeni negativistii sunt vizibil mai multi. 

Tarile in care s_a explicat , s_au luat masuri logice si umane acum stau cel mai bine.

 

Eu am trait sa vad in primul lock down ( nu in Romania ) faza de genul : amenda ca stati pe banca si a-ti iesit din casa cu numar de plimbat catelul . Pai catelul e langa mine , zise omul , uitati_l dar ma odihnesc putin. Nu e voie. Aveai voie doar sa iesi pentru nevoile catelului. Nu sa stai pe banca .Si a incasat amenda.

E, ma iertati dar asta se numeste inuman si are scop doar terorizarea populatiei.

Pai daca si la peste 80 % vaccinati vom ajunge iar aici ( sper ca nu ) inseamna ca cineva e dus cu capul. 

Nu trebuie sa fi sclipitor de intelligent sa pricepi. 

 

Iar altii nu su inchis nici o zi scoala primara de exemplu , deci au iesit zilnic din casa si stau mai bine . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact - si asta dureaza 14 - 20 de zile. Daca este rata cu dinamica mare de infectie atunci in mod constant vor exista un numar mare de persoane ce devin indisponibile si unele dintre ele deservesc servicii care prin lipsa lor pot produce haos total.

De aceea este o mare diferenta.

Ia sa vedem peste 14 zile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu contesta ca exista pierderi - insa la nivel de tara cred ca pentru cele 2 saptamani in care nu s-au vandut nasturi nu va exista un crash economic sau o punere pe butuci a economiei acelui stat.

Cum 2 săptămîni? In ce țara  lockdownul a fost doar 2 săptămîni? La noi au fost închise cu lunile “neesențiale” timp in care statul a plătit șomaj tehnic la toți cei nu au putut lucra din cauza asta. După ce am revenit la normal, o mulțime din aceste companii închise temporar s-au închis de tot. Statul (adică noi, plătitorii de taxe) are o datorie de nu știu cite trilioane pe care le vom plăti prin mărirea taxelor. Toate scumpirile astea de pe piața se datorează stagnării economice cauzate de locdownlockdown..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum 2 săptămîni? In ce țara  lockdownul a fost doar 2 săptămîni? La noi au fost închise cu lunile “neesențiale” timp in care statul a plătit șomaj tehnic la toți cei nu au putut lucra din cauza asta. După ce am revenit la normal, o mulțime din aceste companii închise temporar s-au închis de tot. Statul (adică noi, plătitorii de taxe) are o datorie de nu știu cite trilioane pe care le vom plăti prin mărirea taxelor. Toate scumpirile astea de pe piața se datorează stagnării economice cauzate de locdownlockdown..

Este vorba de lockdown partial in Olanda. Nu in general Sau cel putin eu la acest subiect am raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...