Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Din Decembrie 2020 si pana in 18 Aprilie au fost inchise hoteluri, restaurante, pubs, toata industria de frumusete, mall,absolut tot. E out of touch sa spui ca nu a avut impact asupra populatiei . Nu mai spunde alte mii de afaceri care nu se mai deschid. Sau toate activitatile de dupa scoala, atatea familii aveau un venit asigurat cu acestea. Nu mai sunt , chiar daca au deschis putini mai merg, oamenii nu mai cheltuie ceea ce are impact pentru ca nu vin bani la buget.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nimeni nu contesta ca exista pierderi - insa la nivel de tara cred ca pentru cele 2 saptamani in care nu s-au vandut nasturi nu va exista un crash economic sau o punere pe butuci a economiei acelui stat.

 

pe la mine prin localitate sunt zone comerciale care arata ca orasele-fantoma. spatii goale, unul dupa altul, unele cu geamurile sparte de golani. da-le dreaq de neesentiale, ce ma doare de oamenii aia care aveau afacerile alea sau care lucrau acolo, poate erau si nevaccinati. ce ma doare daca nu-si mai gasesc alt loc de munca sau daca nu-si mai permit ratele sau traiul zilnic. 

 

stat, poate nu, dar rata somajului/judet... sau mai bine ii trimitem acolo, la oradea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frate, eu n-am nimic cu voi, astia, care locuiti in orase prospere ale romaniei si aveti si salarii bune si afaceri si asigurari private si economii si naiba sa le ia ce mai aveti, bravo voua. dar cum dracu' de va orbesc asa reusitele personale, incat sa considerati ca restu' tarii nu mai conteaza? pai la ce mai exista forumuri nationale, cum e si asta, daca veniti voi sa stabiliti cine si ce e esential si cine si ce e neesential? va place sa le puneti altora pumnul in gura, sau ce?

 

de cand e doar haleala esentiala? ca parca nevoile esentiale (de baza) sunt fiziologice (casa, masa, odihna) + sociale (siguranta). care roman doarme linistit cand stie ca nu-si mai permite chiria sau ratele sau chiar unele alimente? aud?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de lockdown partial in Olanda. Nu in general Sau cel putin eu la acest subiect am raspuns.

Marius și in Martie 2020 ni s-a spus ca va fi doua săptămîni, apoi încă doua, apoi ca sa își dea seama ăștia ca in momentul in care nu mai e lockdown cresc iarăși infectarile. Deci ce facem? O luam pe calea Australiei și a NZ, ne baricadam in case cu anii? Acum avem vaccin si tratament, mi se pare aberant sa stagnam iarăși economia pentru un număr infim de oameni atinși grav de virus.

 

Noua in UK ni s-a promis ca nu vom mai avea lockdown, sper așa sa fie.  Ani de zile va dura pina o sa ne revenim după aceste lockdownuri catastrofale. 5 milioane de oameni își așteaptă rindul la tratament in sistemul medical de stat. Asta e doar un aspect, dar sint multe altele.

 

In Austria am auzit ca plănuiesc un lockdown numai pentru nevaccinati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frate, eu n-am nimic cu voi, astia, care locuiti in orase prospere ale romaniei si aveti si salarii bune si afaceri si asigurari private si economii si naiba sa le ia ce mai aveti, bravo voua. dar cum dracu' de va orbesc asa reusitele personale, incat sa considerati ca restu' tarii nu mai conteaza? pai la ce mai exista forumuri nationale, cum e si asta, daca veniti voi sa stabiliti cine si ce e esential si cine si ce e neesential? va place sa le puneti altora pumnul in gura, sau ce?

 

de cand e doar haleala esentiala? ca parca nevoile esentiale (de baza) sunt fiziologice (casa, masa, odihna) + sociale (siguranta). care roman doarme linistit cand stie ca nu-si mai permite chiria sau ratele sau chiar unele alimente? aud?

Eu nu pricep burzuiala [:D] asta a voastra, d eparca Marius a facut impartirea de ...esential si neesential!!!

 

Ati uitat cind s-a inceput vaccinarea ca primii au fost vaccinati "cei din sectoarele esentiale"????Vorbesc de Romania, care a vaccinat batrinii mult mai tirziu fata de cei ...esentioali!!!! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si dupa lockdown pentru nevaccinati, ce urmeaza? le facem... ce? le luam copiii, cum s-a zvonit in romania, o alta gogorita antivaxx? le luam casele? le luam joburile? ii impuscam, sa nu mai aglomereze sectiile de terapie intensiva?

 

e atat de simplu sa transformi binele in rau...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si dupa lockdown pentru nevaccinati, ce urmeaza? le facem... ce? le luam copiii, cum s-a zvonit in romania, o alta gogorita antivaxx? le luam casele? le luam joburile? ii impuscam, sa nu mai aglomereze sectiile de terapie intensiva?

 

e atat de simplu sa transformi binele in rau...

Nu stiu ce vom face, eu sper sa tinem sub control cu mijloacele ce le avem-vaccinarea in primul rind!!!

 

Nu s-a mai confruntat nimeni pina aucm cu situatii similare sa avem un model de actiune.Actionam din mers, invaram din gresli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frate, eu n-am nimic cu voi, astia, care locuiti in orase prospere ale romaniei si aveti si salarii bune si afaceri si asigurari private si economii si naiba sa le ia ce mai aveti, bravo voua. dar cum dracu' de va orbesc asa reusitele personale, incat sa considerati ca restu' tarii nu mai conteaza? pai la ce mai exista forumuri nationale, cum e si asta, daca veniti voi sa stabiliti cine si ce e esential si cine si ce e neesential? va place sa le puneti altora pumnul in gura, sau ce?

 

de cand e doar haleala esentiala? ca parca nevoile esentiale (de baza) sunt fiziologice (casa, masa, odihna) + sociale (siguranta). care roman doarme linistit cand stie ca nu-si mai permite chiria sau ratele sau chiar unele alimente? aud?

Ce putere au ăștia de pe forumuri sa stabilească ceva? Cei de la putere au stabilit și așa e. Ce e esențial pentru mine, poate nu fi esențial pentru tine sau alții. Pumnul in gura nu ti l-a pus nimeni. Poate unii nu-s de acord cu tine, dar e dreptul lor. Cum e dreptul tău sa nu fii de-acord cu ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...