Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Magazinele ne-esentiale in Olanda se inchid la ora 18. Cine doreste sa-si cumpere nasturi o poate face pana la aceea ora. Magazinele esentiale si horeca se inchid la ora 20. Cand m-am mutat in Olanda in urma cu cativa ani, centrul comercial de la mine din cartier se inchidea la ora18 cu exceptia zilei de joi cand era deschis pana la ora 21, inclusiv magazinul alimentar. Duminica era inchis. Nu era lockdown si nu au dat faliment.

Acum, in conditii normale, magazinul alimentar are program pana la 22 inclusiv duminica.

 

In Austria nevaccinatii nu mai au voie afara din casa…asta e de fapt lockdown.

Ce tare! Și cum se vor aproviziona?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vorbim de oameni de 75 - 80 + de ani. Mulți habar nu au ce e aia o platforma! Dana-Vio și la tine merg treburile unse. Ar trebui sa te iei de mina cu Marius! [:D]

 

 

 

Da , aici a fost greseala capitala a guvernului si a celor responsabili cu vaccinarea, au lasat totul la intamplare, imi aduc aminte cum cei care s-au vaccinat stateau noaptea pe platforme , au mers prin alte orase.. Si nu fiecare a avut pe cineva sa faca asta.

 

La noi au fost trimise scrisori acasa in care erau informatii despre vaccin, unde poti sa -ti faci programarea, numere de tel, email, absolut tot. Si aceste scrisori au fost trimise treptat in functie de varsta. 

Au avut prioritate la vaccinare doar cei care lucreaza in case de batrani , si parca si medicii. In nici un caz alti " esentiali"

 

In Romania, daca s-ar fi procedat la fel aveam un procent ff mare de vaccinati pentru ca oamenii daca vad o scrisoare oficiala si informatii clare au mai multa incredere .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , aici a fost greseala capitala a guvernului si a celor responsabili cu vaccinarea, au lasat totul la intamplare, imi aduc aminte cum cei care s-au vaccinat stateau noaptea pe platforme , au mers prin alte orase.. Si nu fiecare a avut pe cineva sa faca asta.

 

La noi au fost trimise scrisori acasa in care erau informatii despre vaccin, unde poti sa -ti faci programarea, numere de tel, email, absolut tot. Si aceste scrisori au fost trimise treptat in functie de varsta. 

Au avut prioritate la vaccinare doar cei care lucreaza in case de batrani , si parca si medicii. In nici un caz alti " esentiali"

 

In Romania, daca s-ar fi procedat la fel aveam un procent ff mare de vaccinati pentru ca oamenii daca vad o scrisoare oficiala si informatii clare au mai multa incredere .

Exact! Dar lui Dana Vio i se pare normal sa fie așa! [batcap]  Exista și un telefon unde sunai de te lua amețeala, socrii mei au folosit metoda asta. Deci au sunat in Ianuarie și au fost programați in Martie!!! Și știu multe cazuri de genul asta, inclusiv pe forum. Asta pentru ca comorbidiotii navalisera pe platforma și luaseră toate locurile. Aici ca sa fii considerat cu comorbidități și sa treci înainte trebuia sa fii in tratament de cancer. Nimeni cu tensiune arterială sau diabet nu au trecut in fata bătrînilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incorect, in Ro s-a inceput vaccinarea cu cei batrani. Maica-mea s-a vaccinat in ianuarie si februarie, chiar in prima tura. Apoi au inceput cei esentiali. 

Imi aduc aminte discutia din primavara cand ziceai ca tatal tau nu se poate vsccina si toata lumea iti spunea ca se poate. 

Si tatal meu la fel, vaccinat in ianuarie si februarie (a treia doza recent). Dar e adevarat ca, la lansarea platformei, cei in varsta nu prea stiau ce si cum, asteptau ca medicii de familie sa-i programeze, ceea ce acestia NU au facut, si asa multi batrani au pierdut luni de zile.

Eu l-am programat pe taica-miu la dozele 1 si 3 imediat ce s-a putut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot se vorbește de cum a fost :), Suedia a recomadat ca bunicii sa nu se întâlnească cu familia și nepoții. Aici familiile locuiesc separat, nu împreuna ca in alte societăți, nu mai mult de 2 generații intr-o casa. Iar recomandarea era sa nu te întâlnești cu alții decât cei cu care ai contact zilnic.

 

Am colege la job care nu și-au văzut copiii și nepoții timp de aproape un an. Abia după ce s-au vaccinat cei in vârsta, au ridicat recomandarea, undeva in primăvara anului acesta.

 

edit ca sa spun ca aceasta recomandare a durat un an de zile, nu au ridicat-o deloc, de sărbătorile de Crăciun sau Midsommar care sunt cele mai populare sărbători aici, se aduna familiile la masa. 

 

Si Quebecul la fel. De Craciunul trecut nu s-au putut vedea rudele, prietenii. Vacanta scolara a fost prelungita cu o saptamana in ideea ca lumea sa stea acasa in bula familiala.

Nu stiu daca lumea a respectat in aceeasi proportie ca in Suedia, unii din micii mei elevi imi povesteau dupa vacanta ca au fost la bunici, s-au jucat cu verisorii samd. Trebuie sa recunosc ca in familiile de imigranti se intampla asta cu preponderenta.

 

Totusi pe ansamblu s-a respectat. Noi (eu plus copilul, familie monoparentala), am avut voie sa ne vedem cu o singura familie de prieteni, mereu aceeasi, ceea ce am si facut.

Asta apropo si de masuri restrictive "umane". Persoanele singure si familiile monoparentale au avut dreptul sa se asocieze unei singure alte bule familiale, pentru a evita izolarea.

 

Nu prea mai sunt la zi cu statisticile. ce se intampla in Olanda, Austria, de au din nou restrictii, mergand pana la lockdown-ul nevaccinatilor in Austria? O recrudescenta de cazuri?

 

Am citit scenariile din articolul britanic publicat de Ab si mi se par foarte realiste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...