Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

michelle-sua, si daca e pneumonie? ai stetoscop in casa? daca nu, un con de carton ai? gen tubul de la hartia igienica, de la servetelele de bucatarie?

 

daca ai, lipeste-i-l de spate, in zona unde corespund plamanii, cand tuseste, si asculta daca cumva auzi murmur din plamani (o haraiala) intre episoadele de tuse. e racking cough, il zguduie din toate incheieturile? cu sau fara sputa (expectoratie de saliva ca mucii galbeni/verzui grosi - scuza detaliile?)

 

zic ca nu e raceala.

 

nu i-au dat si sirop de tuse?

eu cred ca a luat gresit azitromicina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pepco, de ce nu incerci sa faci tu acasa. Mai mult ca sigur ca iti iese foarte buna nu 'bunicica' si sigur iesi mult mai ieftin. 

 

pot face, dar tot sunt mai scumpe toate decat erau. toate, toate ingredientele. si alimentele de baza s-au scumpit, nu mult, dar eu vad, pentru ca le cumpar des, am un buget stabilit in functie de liste saptamanale/lunare.

 

de baza: painea, laptele, ouale, zaharul, uleiul (la un aprozar din apropiere gaseam foarte convenabil ulei cu 6 lei/litru. acum nu mai aduc decat cu 9 lei/litru).

 

in kaufland, cel mai ieftin ulei era vitae d'oro, la 4,99 lei. acum e 6,99 lei.

 

eu aprovizionare mare fac o data/luna. cum spuneam, am liste. daca ma iau acum dupa lista de luna trecuta, unde am notat si preturile de luna trecuta, si ma duc cu bani ficsi, nu mai pot cumpara tot ce cumparam luna trecuta, ca nu-mi mai ajung banii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpiri (mari) sunt peste tot, daca asta va consoleaza cu ceva.

Pe mine ma atinge rau la buzunar benzina, cea pe care o iau a ajuns aproape 2$ litrul de la 1,3$ in vara. Cu aceeasi bani iau trei sferturi din cantitatea de benzina ce o luam inainte.

Incaltamintea si hainele nu vad inca sa se fi scumpit prea tare, dar vine si asta. Am auzit ca pretul bumbacului brut s-a dublat sau asa ceva.

Eu cumpar haine si incaltari second-hand fara nici o problema.

 

Michelle, lasa baiatul sa mearga la scoala daca este acceptat, neavand febra. De ce nu faceti iar un test pcr?

Referitor la scoala, eu cred ca este mai valoros, mai de apreciat un B luat la un examen dat la scoala in conditii de pandemie, decat un A luat online sau la homeschool. e strict parerea mea.

Nu uita ca Will nu e singur pe lume, de fapt toti tinerii sunt in aceeasi situatie, iar cei care ii accepta sau nu in colegii sunt la curent cu situatia. 

Eu sunt convinsa ca Will a facut gripa, tulpina de anul asta.

Am avut si eu gripa la sfarsitul lui septembrie, a fost foarte nasoala, cu tuse groaznica, am stat acasa 3 zile cu tot cu testat si asteptat rezultatul si am revenit la scoala tot tusind, a mai durat vreo saptamana apoi.

 

La scoala la noi se fac teste rapide la copiii cu simptome. Daca parintii nu sunt de acord, iau copiii acasa si fac test pcr unde vor.

Am in clasa un copil care-si sufla nasul la 5 minute. A facut test acum mai bine de o saptamana, negativ,  si nu-l mai intreaba nimeni de sanatate de atunci. Nu tuseste, e adevarat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr i a dat picături de nas ( nasocort or Nasonex) ,

benzonate pt tuse , nightwuil pt noapte, sudafet pt zi .

a zis daca nici joi nu e bine, vineri îl duc la consult in persoana. 
tusea nu e nici uscata,  nici productiva… e între … tușește la fiecare 30-50 secunde .

 

i am făcut frectie cu spirt,  inhalați, a dormit după-amiaza …se simte așa de rau ca nici nu mai comentează, face tot ce ii spun , e disperat sa ii treacă .

dr a zis ca nu e virus,  ca trebuia sa ii treacă in cel mult 2 sapt . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti se pare asta, Ella? 

 

Ce a scris Ellla e f general, Germania e mare, tara federala, fiecare are regulile lui si rate diferite de infectie.

Cu pass ul asta, o mare porcarie, o sa  se ajunga sa fie restrictii peste tot. Asta in conditiile in care vine sezonul rece,, mai sunt si alte boli in afara de corona. Iar daca te stii bolnav, stai acasa.

 

Ultimele vesti erau ca nu se puteau pune de acord, ce facem daca creste incidenta in scoli ? dar e greu de luat decizie politica daca nu ai guvern.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco,

ai dreptate cu ce scrii, e nasoala treaba.

Pe mine cel mai tare ma arde pretul benzinei(si de aici o sa se scumpeasca multe, in lant),

1,7 e/l.
Cu mijloace de transport in comun/ per pedes/ cu bicicleta nu am cum sa ma deplasez. Grrrr. Eventual, sa caut job mai aproape de casa. [batcap]

 

Si cu alimentele, nemtii scriau in presa ca se vor scumpi carnea, cartofii si laptele. Astea in conditiile in care ei nu prea au stiri din astea alarmiste, panicoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incaltamintea si hainele nu vad inca sa se fi scumpit prea tare, dar vine si asta. Am auzit ca pretul bumbacului brut s-a dublat sau asa ceva.

Eu cumpar haine si incaltari second-hand fara nici o problema.

 

confirm eu hainele, pentru ca alex e mare fan tricouri si hanorace din h&m. si pantaloni de trening.

 

cam 20-30 de lei/fiecare articol. in plus.

 

pentru mine cumpar si eu SH, dar pentru el nu pot, le ia la scoala si se cunoaste daca sunt SH, nu vreau sa se simta prost in fata colegilor. doar pentru purtat pe afara sau prin casa daca iau SH pentru el, sa le hartaneasca prin parc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr i a dat picături de nas ( nasocort or Nasonex) ,

eu am luat spray Nasonex pentru alergie... 

Wick Vapo-rub, daca ai, pentru frectie pe piept si pe spate.

ceai de ceapa sau sirop de ridiche neagra pentru tuse.

of, daca erai in tara, Fares te putea ajuta cu ale lor naturiste (chiar functioneaza).

vitamina C + D + Zinc pentru imunitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...