Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Daca ai si tu aceleasi simptome probabil e virus intradevar. Sanatate! 

Cu scumpirile era de asteptat dupa astia doi ani. Problema e ca veniturile nu cresc din nefericire. 

Elkia parca a scris ca nu devin ingineri 1000 medici scosi din sistem? Nu inteleg . Problema este sistemul medical din care ies. Face fata? 

De asemeni incetinesti professional pentru o perioada angajati intr-un domeniu in care si o saptamana e importanta si aici vorbim de luni sau ani. Asta daca nu pleaca a doua zi in America . 

Vezi vreun medic sau asistenta medicala sa se faca bucatar sau camerista pentru ca nu se vaccineaza? Eu nu cred. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca ai si tu aceleasi simptome probabil e virus intradevar. Sanatate! 

Cu scumpirile era de asteptat dupa astia doi ani. Problema e ca veniturile nu cresc din nefericire. 

Elkia parca a scris ca nu devin ingineri 1000 medici scosi din sistem? Nu inteleg . Problema este sistemul medical din care ies. Face fata? 

De asemeni incetinesti professional pentru o perioada angajati intr-un domeniu in care si o saptamana e importanta si aici vorbim de luni sau ani. Asta daca nu pleaca a doua zi in America . 

 

Au sa se indrepte toti spre sistemul privat. 

La mine in oras, oras mic de provincie, rasar clinicile particulare ca ciupercile dupa ploaie.

Doar bani ne trebuie , ca medici si clinici sunt, ptr orice afectiune.  [:(]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai si tu aceleasi simptome probabil e virus intradevar. Sanatate! 

Cu scumpirile era de asteptat dupa astia doi ani. Problema e ca veniturile nu cresc din nefericire. 

Elkia parca a scris ca nu devin ingineri 1000 medici scosi din sistem? Nu inteleg . Problema este sistemul medical din care ies. Face fata? 

De asemeni incetinesti professional pentru o perioada angajati intr-un domeniu in care si o saptamana e importanta si aici vorbim de luni sau ani. Asta daca nu pleaca a doua zi in America . 

In Uk am inteles ca nu medicii sint problema, ci surorile medicale, ingrijitorii, etc. Cei dati afara din sistemul de ingrijire batrini se duc sa lucreze in hoteluri si restaurante. Din fericire la noi e un numar mic de nevaccinati in aceste sectoare, insa daca tot am distrus economia cu aceste lockdownuri ca sa protejam NHS, atita pot face si ei, sa se vaccineze.

 

Medicii europeni nu pot pleca in America asa usor, studiile de aici nu sint recunoscute acolo,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt gânduri … nu pot sa scriu la fiecare… sunt sick rău si eu.

L am dus la școala, tot tușește,  parca un pic mai rar ( la 5 min), dar tot congestionat e. 

dimineața i am făcut sa curat in camere… 2 ore. 

I know, I did it again! [batcap]  Promisesem ca nu ii mai fac curat la el, dar face numai de mântuială si ma dispera sa vad  asta. 

Am zis ca daca or fi alergii sa nu mai aibă fir de praf in dormitor si office unde sta tot timpul.

 

dar după amiaza ma lovit răceala puternic [smulgpar] .Nasul imi curge ca la robinet, am început cu tuse si abia mai merg. 

Mi am anulat toate programările… Vai de mama lui de servici 

asta sigur e un pui de virus , nu se poate sa fie alergie .  [fri] 

 

sotul nu știe unde sa se bage sa nu ia  de la noi.

 

 Nu cred ca e covid daca william nu are… dar poate ma testez maine. 

Daca virusul asta e așa, bieții oameni cu covid prin ce trec … e cumplit . 

 

Michelle, pe aici circula un virus tare pacatos. Se numeste RS virus si e epidemie. Am avut mai multi colegi bolnavi. Sunt multi copii mici in spital.

Eu am tusit 3 zile de nu puteam nici dormi. Asa crize de tuse nu imi aduc aminte sa mai fi avut. M-am testat cu test rapid de Corona acasa si nu a iesit pozitiv. S-a testat si cea mare dupa cateva zile cand a avut si ea ceva muci si rosu in gat. Nimic. Intre noi doua s-a testat si sotul cu PCR si negativ. Ni l-a adus mijlocia dintr-un cantonament si l-am facut cu totii. Mijlocia a lipsit o zi de la scoala. Eu cel mai rau cu tusea dar fara febra. Cea mica cu febra si nas infundat.

Intamplator la 7 zile dupa ce am inceput cu tusea, aveam o programare la medicul de familie pentru o problema la gat. Cand am ajuns acolo cica sa nu vii la doctor daca ai probleme cu caile respiratorii. Pfoai, eram deja ok in ziua aceea, dar nu ok. Unde sa merg daca am asa tuse si rosu in gat? Mi-ar fi prins tare bine un sirop din acela care amorteste corzile vocale. Asa am suferit in casa mea si am bagat dropsuri, miere, ceaiuri, un concentrat de afine si sirop de muguri de brad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia așa si noi tuse, dureri in gât si fără febra.Dar eu am o stare de moleșeală,  care ma termina. 
O sa ma  forțez sa lucrez o ora daca voi putea… să-l duc/ aduc pe William de la școala.

 

De unde a mai apărut? N am auzit de virusul asta … 

si la noi daca ești bolnav cu probleme respiratorii nu te primește la consultație decât după 3 zile după ce ai rezultat covid? 
 

La noi sapt viitoare ezita recunoștintei si la tv ne tot  alarmează de shortage de curcani, prețuri astronomice,  magazine goale … etc 

Pt noi nu e problema nu avem rude, dar americanii au tradiție de ziua recunoștintei se aduna familia împreuna. 
la aeroporturi e nebunie. 
ma gindesc ca, nu vreau ca William sa plece la facultate departe sa depindem de avion. 

Viata devine f complicata din multe puncte de vedere . 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au sa se indrepte toti spre sistemul privat. 

La mine in oras, oras mic de provincie, rasar clinicile particulare ca ciupercile dupa ploaie.

Doar bani ne trebuie , ca medici si clinici sunt, ptr orice afectiune.  [:(]  

Adica medicii nevaccinati nu sunt primiti la stat, dar la privat da???

Mi se pare culmea ipocriziei!

 

Poate n-am inteles eu bine ca am citit pe diagonala. Sper sa nu fi inteles bine...

 

Aici statul a capitulat intr-un fel, in sensul ca e atat de mare penuria de personal incat permit nevaccinatilor sa lucreze in sistemul de sanatate (deci se anuntase ca de la 30 octombrie, apoi de la 15 noiembrie, gata, dar au amanat apoi au renuntat), pe cat posibil transferati in posturi cu acces cat mai mic la ingrijirea directa a pacientilor. In schimb vor fi testati de n-spe ori, de 3 ori pe saptamana parca. Si o "mica" precizare: mai mult de 97% din personalul medical sunt vaccinati.

 

Santé Canada a anuntat ca mâine va da aprobarea pentru vaccinarea copiilor de 5-11 ani. Baiatul meu va fi printre primii, daca imi va fi posibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle am tusit si eu asa dupa o gripa si doctorul mi-a prescris pufuri de astea pentru astmatici. De altfel m-a si declarat astmatica. In doua zile nu am mai tusit.

 

Michelle eu zic sa vedeti doctorul in persoana cit mai repedem mai ales ca zici ca a slabit.

O astfel de gripa cu tuse pana la inec si pufuri de astm am facut si eu o singura data acum cativa ani. La mine a durat ceva mai mult dar au fost f eficiente pufurile. Nu le-am mai folosit de atunci, nu ma consider astmatica.

 

La ultima gripa, septembrie anul asta, am tusit aproape ca atunci dar nu chiar. Nu am ajuns la pufuri, de fapt nu am ajuns la medic deloc, desi eram testata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...