Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

 

 

Otilia așa si noi tuse, dureri in gât si fără febra.Dar eu am o stare de moleșeală, care ma termina. O sa ma forțez sa lucrez o ora daca voi putea… să-l duc/ aduc pe William de la școala. De unde a mai apărut? N am auzit de virusul asta … si la noi daca ești bolnav cu probleme respiratorii nu te primește la consultație decât după 3 zile după ce ai rezultat covid? La noi sapt viitoare ezita recunoștintei si la tv ne tot alarmează de shortage de curcani, prețuri astronomice, magazine goale … etc Pt noi nu e problema nu avem rude, dar americanii au tradiție de ziua recunoștintei se aduna familia împreuna. la aeroporturi e nebunie. ma gindesc ca, nu vreau ca William sa plece la facultate departe sa depindem de avion. Viata devine f complicata din multe puncte de vedere .

Edit

N-am reusit sa fac programare... pe aici doctorii mai nou lucreaza 3-4 zile ...ori pe timp de pandemie intra în greva. Probabil saptamana viitoare își iau liber de sarbatori...asa ca, Dumnezeu cu mila.

 

Aici cred ca acum toată lumea e eligibila pt booster. Când ma fac bine, mi l fac.

 

Am citit de Singulair pt alergii ca e f periculos, la anumite persoane niște reacții pshicotice.

Nasonex nu pot sa inteleg cum aici e asa de scump $ 2-300 iar în Europa e sub $50. Dacă îl găsește tata în România ii spun sa mi trimită. 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Singulair la copii si atat de mult timp, m-as gandi de 100 de ori inainte sa ii dau. Doctorii il recomanda usor, sa ascape de parinti, mai ales daca ii vede f ingrijorati. Eu si acuma ma gandesc cum i-am dat singulair unui copil atat de mic doar ca avea eczema.

 

 

Michelle, si in jurul meu sunt multi cu aceleasi simptome, chiar ieri doua colege au plecat acasa. Sa nu fi scapat astia alt virus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Edit

N-am reusit sa fac programare... pe aici doctorii mai nou lucreaza 3-4 zile ...ori pe timp de pandemie intra în greva. Probabil saptamana viitoare își iau liber de sarbatori...asa ca, Dumnezeu cu mila.

 

Aici cred ca acum toată lumea e eligibila pt booster. Când ma fac bine, mi l fac.

 

Am citit de Singulair pt alergii ca e f periculos, la anumite persoane niște reacții pshicotice.

Nasonex nu pot sa inteleg cum aici e asa de scump $ 2-300 iar în Europa e sub $50. Dacă îl găsește tata în România ii spun sa mi trimită. 

Sănătate lui William. Așa e Șingulair are reacții adverse pe partea aceea, însă cel puțin Chloe e sub supravegherea unui pneumolog, și a luat cat a fost și spitalizată sub supravegherea medicilor. Cumva la ea a fost un compromis, că nici o alta schema nu a funcționat. Daca apar side effects o sa întrerup. Nu ați putea ajunge totuși la un alergolog sau pneumo? Și în Buc sunt ft putini de copii. Așa e Collins, șingulair nu se da decât dacă arde, in cazului Chloe - problema e că la ea virozele se complică rapid și urat. Oricum suntem cu ochii pe ea.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Austria anunță lockdown total și introducerea vaccinării obligatorii anti-COVID-19

 

de Redactia     HotNews.ro

Vineri, 19 noiembrie 2021, 11:48 Actualitate | Internaţional

 

​Austria va intra de luni în carantină totală, măsură care va viza întreaga populație, iar de la 1 februarie va introduce vaccinarea obligatorie anti-COVID-19, a anunțat vineri premierul Alexander Schallenberg, citat de AFP.

 

Măsurile sunt anunțate la doar câteva zile după ce Austria decisese instituirea carantinei pentru persoanele nevaccinate.

 

Cancelarul conservator Alexander Schallenberg a făcut anunțul după discuții cu adunarea guvernatorilor regiunilor.

 

Trebuie să facem față realității, a spus el. „În ciuda efortului din ultimele luni, nu am reușit să convingem suficienți oameni să se vaccineze”, a adăugat Schallenberg. El a reamintit că terapiile intensive ale spitalelor sunt supraîncărcate.

 

„Creșterea durabilă a ratei de vaccinare este singura cale de ieșire din acest cerc vicios”, a spus Schallenberg.

 

El a precizat că lockdownul total este instituit pentru „o perioadă de 20 de zile”.

 

Aproximativ 66% din populația Austriei este complet vaccinată, una dintre cele mai scăzute rate din Europa Occidentală.

 

Numărul de cazuri de coronavirus este printre cele mai ridicate de pe continent, cu o incidență de 971,5 la 100.000 de persoane în ultimele șapte zile, iar bilanțurile zilnice continuă să stabilească noi recorduri.

 

Cele două provincii austriece cele mai afectate, Salzburg și Austria Superioară, anunțaseră deja că introduc propriile lockdown-uri și făceau presiuni asupra guvernului național pentru extinderea măsurii la nivel național.

 

Austria este prima țară care introduce vaccinarea obligatorie anti-COVID-19
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai dintre cei vaccinati nu prea murea nimeni. 

Nu poti sa-i constrangi si "pedepsesti" si pe cei vaccinati... Iarasi vor inchide o gramada de firme, raman oameni fara locuri de munca, vor aparea alte scumpiri, tot in carca noastra.....

De ce nu suporta consicintele doar oamenii nevaccinati? Ca ei sunt in pericol in situatii de genul asta. Si sunt mai putini numaeric, altfel lasi si economia in pace.

Asa, vad ca pandemia are tot felul de valuri de crestere... la fiecare crestere solutia e lockdown-ul?  [:(]

Nu cred ca e porcarie. E doar unica solutie ca sa nu moara oameni acasa si pe strada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai dintre cei vaccinati nu prea murea nimeni. 

Nu poti sa-i constrangi si "pedepsesti" si pe cei vaccinati... Iarasi vor inchide o gramada de firme, raman oameni fara locuri de munca, vor aparea alte scumpiri, tot in carca noastra.....

De ce nu suporta consicintele doar oamenii nevaccinati? Ca ei sunt in pericol in situatii de genul asta. Si sunt mai putini numaeric, altfel lasi si economia in pace.

Asa, vad ca pandemia are tot felul de valuri de crestere... la fiecare crestere solutia e lockdown-ul?  [:(]

monica, te-ai mutat in Austria ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...