Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Dar nici paturi ocupate la terapie intensiva nu au mai multe decat altii care au stat luni in lockdown si asta e foarte important

 

Mai exact 30, au scăzut de la 37 de săptămâna trecută.

 

Dar la noi au murit mulți, in comparație cu alte tari. Au murit cei care erau de murit, zic eu.

 

In Norvegia au murit 49 azi! Ei aveau 1-2 morți pana acum. Eu cred ca vaccinarea celor in vârsta nu prea “da roade”. Cred ca ei sunt cei mai expuși și sensibili oricum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai noștri discuta chestia cu covid pass, la noi nu exista așa ceva. Au spus ca ezita sa introducă Pt ca atunci scade încrederea populației in autorități, ei vor sa găsească alte metode sa convingă populația sa se vaccineze. Constrângerile nu au fost niciodată “arma” buna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar la noi au murit mulți, in comparație cu alte tari. Au murit cei care erau de murit, zic eu.

 

 

Mihaela, cu tot respectul si simpatia pentru tine, eu cand aud sau citesc asa ceva (a doua fraza), ma supara.

Si apoi, de ce la voi ar fi "avut de murit " mai multi decat in alte tari? Aveti o populatie (mult) mai imbatranita decat tarile vecine?

 

Quebecul are, de exmplu, cea mai mare poulatie in varsta institutionalizata din Canada. A fost o hecatomba covid in casele de batrani in primul val, dar nu pentru ca saracii de ei "aveau de murit" ci pentru ca a fost haos, nepregatire, neglijenta, abandonare. Multi batrani au murit de foame si deshidratare in azilele atinse de covid, oentru ca personalul a fugit pur si simplu si nu mai avea cine sa-i hraneasca.

Acum se desfasoara ancheta criminala pentru ce s-a intamplat atunci, Ieri am vazut-o pe fosta ministra a sanatatii la audieri. Nu zic ca a fost neaparat sau exclusiv vina ei, 

 

Sunt de acord ca vaccinul e mai putin eficient la cei in varsta, dar nu e un motiv sa nu fie vaccinati. Trebuie puse toate sansele de partea lor.

 

Matusa mea, 80 de ani, a murit de covid, nevaccinata, am mai povestit. Avea afectiuni, cardiace si diabet, bine controlate. Ar mai trait ani buni, si-ar fi vazut probabil stranepotii. "Avea de murit" exact de covid? Nu cred. Moartea ei a fost una evitabila si ca ea au fost si sunt inca, din pacate, sute, mii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, nu știu dacă populația e mai îmbătrânită decât in alte tari nordice, dar categoric a fost mai expusă virusului neavând lockdown. Chiar dacă au stat in case, căci recomandarea așa a fost. Dar asta e realitatea, au murit foarte mulți in vârsta, asta voiam sa spun. Trendul e la fel, peste tot. Populația im vârsta e cea mai afectata de acest virus, din ce am citit vaccinul nu are efect așa puternic din cauza ca metabolismul e încetinit la persoanele in vârsta ori Pt ca au comorbidități și virusul ii afectează chiar vaccinați fiind. 
 

Imi cer scuze dacă a sunat altfel mesajul meu, asta era ideea. Formularea a fost nefericita. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și la noi au murit mulți deși am avut lockdownuri gârla! Ultimul a ținut 5 luni. Da, avem populație numeroasa și îmbătrânită. Asta s-a intimplat înainte de vaccin. Și acum cei foarte batrini și bolnavi mai mor, însă cu ajutorul booster-ului situație e ținuta cumva sub control. Pe 6 Decembrie îmi fac și eu booster-ul.

 

Si la noi a fost aceeași situație in casele de batrini cum zice Fleur. Cred ca așa a fost mai peste tot, pina s-a dezmeticit lumea.

Vad proteste mari in Olanda și se pare ca politia a tras focuri de arma sub forma de avertisment, însă au fost răniți oameni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Statistica de acum noiembrie 21 soune ca Romania are de 8 ori mai multe decese covid decat Suedia ( proportional cu nr.  de locuitori) si anul trecut noiembrie 2020 de vreo 12 ori mai mult Romania iar. 

Tarile cu locdown se vede clar ca nu au decese mai putine . 

https://qap.ecdc.europa.eu/public/extensions/covid-19/covid-19.html#global-overview-tab

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar nici paturi ocupate la terapie intensiva nu au mai multe decat altii care au stat luni in lockdown si asta e foarte important

 

Tarile nordice au un comportament social diferit de cele balcanice. Nu vad/aud de petreceri cu multe persoane sau nunti sau vizite. Probabil ca distantarea sociala nu este un concept nou ptr ei. 

Eu cred ca ar trebui sa ne comparam pe orizontala, cu tarile de pe aceeasi latitudine, nu pe verticala. Clima influenteaza esential comportamentul nostru. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...