Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Da, pot fi niste cauze.

Dar persoanele vacccinate tot fac forme usoare, uite cum ziceai si tu de prietenele voastre: raceala sau guturai... 

 

https://kurier.at/chronik/oesterreich/lockdown-und-impfung-was-auf-oesterreich-zukommt/401812462

Austria a avut printre cele mai mici rate de vaccinare din Europa de vest. Si cred ca si sistemul sanitar sta mai prost.

Si cu precizarea ca scolile raman deschise,  doar cine vrea sa stea acasa, poate avea optiunea asta.

 

Problema la ei grava e si economic, nu e sezon de ski, iar ei depind mult de asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Povestea respectiva s-a petrecut, din pacate, la o persoana nevaccinata.

Acum, suntem vaccinati, toti cei care am vrut.

 

Eu, fara vaccin, eram tematoare, ramaneam mai multi in casa din convingere, ca mi-e frica sa nu iau boala si sa nu fac o forma grava.

 

Tot eu, cu vaccin facut, nu mai sunt tematoare am trecut peste faza de "securitate personala", ma simt in foarte mare siguranta cu vaccinul, nu mi-e frica deloc si nu ami vreau sa fiu asa de constransa la izolare. Nu zic prosteste ca nu mi-e teama si nu respect nici o masura, dar da, nu mi-e teama, vaccinul ma protejeaza. Port masca in interior, asa cum prevede legea, port masca atunci cand vorbesc de aproape sau in spatiu inchis cu cineva (pt protectie, mai ales daca persoana aceea stiu ca e nevaccinata, dar si daca nu stiu, oricum asa fac cu toata lumea, pt ca nu stiu de toti daca s-au vaccinat sau nu sau ce probleme au), evit spatiile aglomerate (si cf legii - adica nu merg la petrecerri mari - oricum, nu mergeam nici inainte, dar si ca preventie, daca vad o piata aglomerata sa zicem, chiar daca este legal ce e acolo, eu plec).

Monica, sotul meu era nevaccinat ca nu ii venise randul, nu by choice. Imediat ce medicii i-au dat acordul, s-a vaccinat ambele doze, acum amandoi asteptam doza 3 (nu avem 6 luni). Tu ai fost norocoasa ca ai reusit sa te vaccinezi inainte sa iei virusul. altii nu. Desi si noi am fost ft atenti, ba mai atenti decat media, ca aveam si nou nascut acasa. Repet nu sunt pt lockdown, dar accept daca este necesar, fara sa ma plang.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt sotul tau.  [flo2]

Intelegeam lockdownul in conditiile in care nu exista vaccin. Acum nu-l mai inteleg, din moment ce vaccinul iti ofera protectie. Datele sunt diferite fata de anul trecut, dar totul masurile sunt aceleasi. Fara rost., in sensul ca prea dure pt situatia de acum. O simpla infectare nu este =- forma grava sau deces la persoanele vaccinate.

Sa stii ca si eu mi-am asteptat randul... nu stiu cand ai putut tu sa te vaccinezi, dar eu m-am vaccinat in etapa a 3-a, in lunile aprilie-mai, atunci mi-a venit randul. Din luna mai incolo, putea oricine, oricand.

 

Nu am inteles partea cu "din 2018 am stat doar acasa, am purtat masca"... Da, si noi am stat pe acasa cand au fost copiii mici, nu am calatorit, e normal. Sau ma rog, precaut. Dar puteam iesi oriunde, nu erau restrictii, si alegeai tu ca om unde sa iesi si cand sa iesi. Dar nu am tinut copiii mici doar acasa. Stateam mult afara, in aer liber. Masca nu am purtat niciodata in preajma copiilor nici inainte de pandemie (impotriva virozelor de la gradi) nici acum, in pandemie.

 

Eu am respectat mereu masurile cu masca si evitatrea aglomeratiei, lucrez de acasa, asa ca nu pun pe nimeni in pericol. Copiii mei insa merg la scoala. Da, imi lipseste viata, e adevarat ca sunt sanatoasa fizic, dar f apasata de toate perspectivele astea sumbre, de masurle impuse fie de autoritati fie de preventia de om responsabil. Si echilibrul psihic nu este niciodata un pret prea mic. Deja sunt 2 ani cu perspective de mult mai mult... daca erau 2 luni, nu era asa critic. Toti suntem obositi psihic din cauza a tot de a derivat din pandemia asta nenorocita.

Adica am stat acasa - nu am fost in vacanta, nu am fost la petreceri, ieseam daca era necesar. De iesit copiii ieseau zilnic, caci stau la curte, dupa cum bine stii, plus parc.  Szirvarvany, chiar nu am atacat-o pe Monica, ca nu am motive, eu doar am prezentat si partea cealalta  - cand respecti conditiile si ai ghinion pt ca altii nu o fac. Ca sa raspund si la intrebare: solutia, dupa parerea mea, este sa se continue vaccinarea, sa se evite deplasarile nenecesare, respectarea condittiiloe de igiena - masca, spalat pe maini, plus as zice eu si vaccinarea antigripala, si rabdare. P.S. va vine sau nu sa credeti inca sunt oameni, si nu putini, care sunt impotriva oricarei masuri. PS2: mie nu mi se pare la acest moment dure conditile in Bucuresti - toti copiii mei merg la gradinita/cresa (adica sunt deschise), la activitati cu ei merg ca avem certificat verde, sau la ce te referi? Ba am avut bona, si am mers la film, s-a intrat cu certificat verde. Sumarizand, la acest moment cu masca si certificat verde pot merge unde am treaba. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insa pt ca eu si sotul meu suntem tineri si fara boli am asteptat sa ne vina randul, cat am asteptat sa ne vina randul copii mei mari au fost trimis in izolare de la gradinita, pt ca minunata gradinita in plina pandemie s-a gandit sa inghesuie toti copii la teatru

Incredibil.

In mod logic ar trebui trasi la raspundere idiotii care au organizat spectacolul si idiotii din conducerea gradinitei. V-au anuntat inainte ca se duc la spectacol? 

 

Imi pare rau ca sotul tau a fost asa afectat. Cred ca a fost cumplita perioada.

Poate e necesar  ca sotul tau sa faca niste investigatii post covid, sa vada cat e de afectat, analize, plamani, comorbitati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil.

In mod logic ar trebui trasi la raspundere idiotii care au organizat spectacolul si idiotii din conducerea gradinitei. V-au anuntat inainte ca se duc la spectacol? 

 

Imi pare rau ca sotul tau a fost asa afectat. Cred ca a fost cumplita perioada.

Poate e necesar  ca sotul tau sa faca niste investigatii post covid, sa vada cat e de afectat, analize, plamani, comorbitati.

Judoka, a facut toate investigatiile. El a fost internat atunci la V babes si chiar s-au ocupat super ok, plus a primit o lista de consultatii si investigatii. Le-a facut pe toate, e ok acum, asta pt ca a avit si suportul companiei. Cred totusi ca marele lui noroc a fost varsta. Cel mai mult am fost speriata de ideea ca fetita mea ar putea creste fara sa isi fi cunoscut real tatal, dar a trecut. Este vorba de o gradinita privata, care nu este verificata de nimeni. Evident cand am fost capabila am anuntat DSP, si au fost in control, insa bizar au primit doar avertisemnte si amenzi banesti. Sa mai spun ca nu s-a facut nici ancheta epidemiologica? Oricum dupa ce a tinut de mine ma facut, ba am reusit sa imi conving tatal sa se vaccineze, el ce era total impotriva; oarecum m-am bucurat ca parintii nostri s-au speriat si s-au vaccinat toti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2] Ca sa concluzionez, si ma duc la ale mele, te inteleg perfect Monica, mie mi-a fost ft dificil cand acum baietii au stat extra acasa si a trebuit sa gasesc solutii. Chiar te inteleg, insa sa zicem ca sunt in asentimentul lui Marius, si ma gandesc ca nr a inceput sa scada, si nu va tine la infinit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon,

 

Nu stiu la ce te referi la deplasari nenecesare: probabil te referi la concedii si calatorii.

Cand au fost copiii mici, nu plecam departe, nu am plecat in straintatate, insa la mare si la munte am fost, in conditiile pe care le-am crezut noi potrivite pt copii. Deci daca si tu ai ales sa iesi mai putin cand ai avut copii mici, a fost alegerea ta, nu impusa de vreo pandemie, adica nu au fost niste masuri obligatorii.

 

Copiii mei au fost 90% din timp, incepand cu martie 2020, in invatamant online. Si au pierdut foarte mult, eficienta orelor a scazut, printr-un ecran nu poti explica in mod eficient geometria de exemplu, nu poti lucra cu copiii direct, la limbile straine la fel... nu se aude bine, ba nu se vede...nu stiu, o varza totala scoala online. Si da-i si explica (acolo unde m-am pricepu) inca o data lectia (mai mult si mai des decat o faceam cand invatau fizic inainte de pandemie) Plus ca si copiii mei au suferit din cauza lipsei de socializare si am avut conflicte mari pe tema asta "Mama, dar de ce nu ne lasi, altii fac si dreg. Cat sa mai asteptam?" "sunteti prea prudenti, nu patin nimic, esti prapastioasa etc etc" - conflictele intre generatii, agravate de pandemie. Si culmea, fetele mele au suportat decent lockdownul din martie-mai 2020, dar au suportat mult mai greu restrctiile si preventiile noastre de anul asta.

Deci, vezi ca nu e usor nici cu copii mai mari, chiar daca sunt independenti, nu mai trebuie stat dupa ei sa se imbrac, incaltat, plans, tinut in brate (care au alte nevoi decat cei mici)  [:)]  Cu copii mai mici, mi-ar fi fost clar mai greu cu lucrul online, dar mai simplu cu organizarea timpului liber, iesiri etc.

 

Chestia cu scoala ne-a afectat foarte tare. Pe fete direct, pe mine indirect. De aia ma seaca toate restrictiile astea, pt ca absolut toate, atunci cand au fost, au vizat scoala. Si s-a adunat prea multa scoala online, s-au adunat prea multe goluri...

 

In opinia ta, care sunt deplasarile nenecesare? Concediile?, Mersul la film? Mersul in magazine, altele decat cele alimentare? Iesitul in parc sau in oras la o plimbare? IN ultima vreme si deplasarile la scoala au fost considerate nenecesare... las' ca se poate si online, nu conteaza cum...  [fri]

 

Ok, se poate trai si fara ele... dar ele iti asigura pana la urma echilibrul fizic si psihic, nu poti sa stai toata viata doar muncind sau in afara serviciului doar in casa, facand curat si mancare. Nu-s genul acela de om. Nu am cine stie ce vicii, dar cele de mai sus mi se par importante pt echilibrul unui om, si nu mi se pare ca trebiuie suprimate pe termen lung. Ca toata lumea zice "evitarea deplasarilor neesentiale". De ce, daca porti masca si respecti igiena si eviti aglomeratiile???

 

 

 

Adica am stat acasa - nu am fost in vacanta, nu am fost la petreceri, ieseam daca era necesar. De iesit copiii ieseau zilnic, caci stau la curte, dupa cum bine stii, plus parc.  Szirvarvany, chiar nu am atacat-o pe Monica, ca nu am motive, eu doar am prezentat si partea cealalta  - cand respecti conditiile si ai ghinion pt ca altii nu o fac. Ca sa raspund si la intrebare: solutia, dupa parerea mea, este sa se continue vaccinarea, sa se evite deplasarile nenecesare, respectarea condittiiloe de igiena - masca, spalat pe maini, plus as zice eu si vaccinarea antigripala, si rabdare. P.S. va vine sau nu sa credeti inca sunt oameni, si nu putini, care sunt impotriva oricarei masuri. PS2: mie nu mi se pare la acest moment dure conditile in Bucuresti - toti copiii mei merg la gradinita/cresa (adica sunt deschise), la activitati cu ei merg ca avem certificat verde, sau la ce te referi? Ba am avut bona, si am mers la film, s-a intrat cu certificat verde. Sumarizand, la acest moment cu masca si certificat verde pot merge unde am treaba. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta. La noi scad, in vest cresc.

Trecand 2 ani deja, toti am obosit psihic si avem perioade cand suntem mai sensibili si mai putini capabili de restrictii, lockdown etc.

Sper sa se termine la un moment dat....

 

 

Iar gradinita... de toata jena.... adica restrictii la nr de oameni intr-o sala de spectacole (nu stiu exact cand s-a intamplat si ce % din sala avea voie sa fie ocupat), iar tu ca gradinita bagi copii peste limita impusa de restrictii? Chiar nu au fost sanatosi la cap. Putea sa ii scoala afara, sa faca ceva in aer liber, existau alternative...

 

[flo2] Ca sa concluzionez, si ma duc la ale mele, te inteleg perfect Monica, mie mi-a fost ft dificil cand acum baietii au stat extra acasa si a trebuit sa gasesc solutii. Chiar te inteleg, insa sa zicem ca sunt in asentimentul lui Marius, si ma gandesc ca nr a inceput sa scada, si nu va tine la infinit. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...