Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Nu e atât vina pensionarilor că se înghesuie în magazine, ci a celor care lucrează acolo că nu îi dau răspicat afară când depășesc limita de persoane. Sunt recalcitranți, chemată poliția, avertisment și apoi amendă dacă-s prinși iar. 

 

Asta e problema în țară, respectul regulilor, începând cu cei care trebuie să vegheze la respectarea lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

in piata mea de cartier nu respecta oamenii regulile de distantare. si primii care nu respecta sunt pensionarii. degeaba au magazinasele afis in geam, max. 2 persoane, max. 3 persoane. sunt si cate 7 inauntru odata, ca ei se grabesc, nu pot sta in picioare atat, nu pot astepta afara, bate vantul, ploua, e vreme rea... eu daca stau frumos la coada si astept sa iasa oamenii, intra altii din spatele meu inaintea mea, ca nu ii doare...

 

 

Ieri am patit exact acest lucru. Stateam in fata unei brutarii, asteptand sa intru. Pe usa scria clar "maxim 3 persoane". asa ca asteptam sa iasa cineva.

O doamna mai in varsta (dar nu foarte  [:)] ) da sa intre, hotarata.

Ii atrag atentia ca sunt deja 3 persoane inauntru si alte 2 care asteapta afara. M-a privit cu o ura nedisimulata dar s-a asezat, totusi, la coada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi la stiri in Ontario:

 

In contextul unui copil cu dizabilitati, institutionalizat, institutia respectiva interzicand total vizitatorii (in cazul acesta parintii) pentru o perioada extinsa. parintii si copilul nu s-au vazut  6 luni, dizabilitatea facand imposibila intalnirile virtuale.

 

Sunt curioasa ce (daca) implicatii va avea aceasta decizie. In orice caz, mi se pare o pozitie extrem de clara si fara nici o ambiguitate. 

 

"Human rights protections do not go away in a pandemic," adjudicator Jennifer Scott wrote in her decision released on Tuesday.

 

It was the first decision by the Human Rights Tribunal of Ontario on the "complex issues regarding the role of human rights in the middle of a public health care crisis."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka,

 

in romania, din pacate, este cam haos in aceste momente. spun "momente" pentru ca deciziile se schimba in decurs de cateva ore. daca atunci cand am scris era "vacanta 2 aprilie-4 mai" si "an scolar incheiat la 2 iulie", acum e "vacanta 2 aprilie-4 mai, an scolar incheiat la 25 iunie + posibilitate de recuperare sambata". clasele terminale - a 8-a si a 12-a - sunt in continuare exceptii, nu li se aplica aceasta vacanta prelungita, ci schema veche de vacanta (paste catolic + paste ortodox neunite intre ele).

 

aceste decizii haotice ale ministrului educatiei au starnit un val de indignare printre parintii romani, indiferent ca lucreaza de acasa sau merg fizic la serviciu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Judoka, in romania, din pacate, este cam haos in aceste momente. spun "momente" pentru ca deciziile se schimba in decurs de cateva ore. daca atunci cand am scris era "vacanta 2 aprilie-4 mai" si "an scolar prelungit pana pe 2 iulie", acum e "vacanta 2 aprilie-4 mai, an scolar prelungit pana pe 25 iunie + posibilitate de recuperare sambata". clasele terminale - a 8-a si a 12-a - sunt in continuare exceptii, nu li se aplica aceasta vacanta prelungita, ci schema veche de vacanta (paste catolic + paste ortodox neunite intre ele). aceste decizii haotice ale ministrului educatiei au starnit un val de indignare printre parintii romani.

 

Normal ca au starnit indignare!

Parintele indignat, se pare, ca nu stie diferența dintre propunere si decizie. Sau asa ii transmite beleaua de tv si nu se mai oboseste sa verifice.

 

A spus clar ca sunt niste propuneri care vor fi ulterior discutate  cu consiliul profesorilor, elevilor etc. Ulterior decizia.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Judoka, in romania, din pacate, este cam haos in aceste momente. spun "momente" pentru ca deciziile se schimba in decurs de cateva ore. daca atunci cand am scris era "vacanta 2 aprilie-4 mai" si "an scolar incheiat la 2 iulie", acum e "vacanta 2 aprilie-4 mai, an scolar incheiat la 25 iunie + posibilitate de recuperare sambata". clasele terminale - a 8-a si a 12-a - sunt in continuare exceptii, nu li se aplica aceasta vacanta prelungita, ci schema veche de vacanta (paste catolic + paste ortodox neunite intre ele). aceste decizii haotice ale ministrului educatiei au starnit un val de indignare printre parintii romani, indiferent ca lucreaza de acasa sau merg fizic la serviciu.

 

Exagerezi . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...