Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Mai circula o „gluma“ care e totusi macabra:

cand mergeti la restaurant il intrebati pe chelner daca are hepatita A? Sau alte boli transmisibile? Nuuu… dar ati fi in stare sa vedeti daca e vaccinat/ aka cardul verde sau nu. Uneori e chiar macabru.

Am ascultat ieri un medic de pe ambulanta si avea cateva idei interesante: ni se „vinde“

in moment senzatia de nemurire si cand se intampla sa murim sau sa moara cineva ne speriem ca s-a intamplat. Stiu ca nu va incanta genul acesta de filozofie insa oricand ni se poate intampla ceva. Chiar si sintagma „ atatea zile a avut de la Dumnezeu“ ni se pare o absurditate. Majoritatea dintre noi are copii si isi doreste sa ii vada mari si la „casele lor“ si asta e o dorinta frumoasa.

 

Ceea ce ma sperie pe mine mai mult este insa ura pentru cel de langa noi pentru ca a ales o alta cale. Poate ca nu l-ati ura atat daca isi bea mintile sau ia droguri sa zicem: ok nu te poate infecta dar poate sa conduca un autoturism sau stiu eu ce.. dar ma urati de exemplu pe mine care in decizia mea „oarba“

pentru voi nu decid sa fac ceea ce mi se ofera cu generozitate din partea sistemului. 
de asta zic: „unii sunt mai egali decat altii…“

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 in cazul asta particular, your body, your choice, stay home. 

 

nimeni nu e obligat sa suporte consecintele deciziilor tale.

Sigur, n-am nici o problema cu asta. Sa stau acasa, sa port masca si sa evit contactul apropiat cu cei vulnerabili.

 

Asta ar trebui sa faca si cei vaccinati cu 2-3-4.. doze. 

 

(Oricum, ca si trecuta prin infectie, ma simt clar mai bine protejata, dar asta e o alta discutie).

 

Problemele incep cand incet, incet tarile din jur introduc obligativitatea vaccinarii. Aceasta este un abuz. Si doar daca nu vreti nu recunoasteti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"ura" e un pic prea auto-important. ma indoiesc sa te urasca cineva aici.

 

mie doar mi se pare logic ca atunci cand alegi o cale, iti alegi si consecintele ei. o persoana vaccinata isi asuma riscul efectelor nevative, o persoana nevaccinata si cu un simt ar proportiilor ar trebui sa isi asume decizia restrictiilor.

 

ar trebui sa fii orb sa nu fi vazut incotro merge lumea - restrictii pt persoane nevaccinate.

 

si in conditiile astea, stii vorba cu "eat the cake and have it too". cam asa cu  nevaccinatii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, n-am nici o problema cu asta. Sa stau acasa, sa port masca si sa evit contactul apropiat cu cei vulnerabili.

 

Asta ar trebui sa faca si cei vaccinati cu 2-3-4.. doze. 

 

(Oricum, ca si trecuta prin infectie, ma simt clar mai bine protejata, dar asta e o alta discutie).

 

Problemele incep cand incet, incet tarile din jur introduc obligativitatea vaccinarii. Aceasta este un abuz. Si doar daca nu vreti nu recunoasteti.

 

De multi ani ca sa mergi in multe tari, mai ales din Africa, trebuie sa te vaccinezi obligatoriu contra unor boli cum ar fi febra galbena. Nu ești vaccinat, nu intri în țara respectiva. Bineînțeles ca nu e obligatoriu sa te duci în acea țară.

De ce ar fi diferit pentru vaccinarea anticoovid? De ce te îngrijorează aceasta vaccinare și aceasta obligativitate mai mult ca alte obligativități de vaccinare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, n-am nici o problema cu asta. Sa stau acasa, sa port masca si sa evit contactul apropiat cu cei vulnerabili.

 

Asta ar trebui sa faca si cei vaccinati cu 2-3-4.. doze. 

 

(Oricum, ca si trecuta prin infectie, ma simt clar mai bine protejata, dar asta e o alta discutie).

 

Problemele incep cand incet, incet tarile din jur introduc obligativitatea vaccinarii. Aceasta este un abuz. Si doar daca nu vreti nu recunoasteti.

 

De multi ani ca sa mergi in multe tari, mai ales din Africa, trebuie sa te vaccinezi obligatoriu contra unor boli cum ar fi febra galbena. Nu ești vaccinat, nu intri în țara respectiva. Bineînțeles ca nu e obligatoriu sa te duci în acea țară.

De ce ar fi diferit pentru vaccinarea anticoovid? De ce te îngrijorează aceasta vaccinare și aceasta obligativitate mai mult ca alte obligativități de vaccinare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, n-am nici o problema cu asta. Sa stau acasa, sa port masca si sa evit contactul apropiat cu cei vulnerabili.

 

Asta ar trebui sa faca si cei vaccinati cu 2-3-4.. doze. 

 

(Oricum, ca si trecuta prin infectie, ma simt clar mai bine protejata, dar asta e o alta discutie).

 

Problemele incep cand incet, incet tarile din jur introduc obligativitatea vaccinarii. Aceasta este un abuz. Si doar daca nu vreti nu recunoasteti.

Motivul este simplu. Este de ordin economic. Nici un stat nu doreste sa inregistreze pierderi din cauza nestoparii pandemiei, asta insemnand decizii drastice pentru vaccinare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rămas la Stefan. Cred in continuare ca nu am înțeles greșit in ce a vrut el sa exprime la acel Summit, de unde ai pus Cristina, acel clip. Lauda inovația vaccinului. Nu spune absolut deloc ca aceste tratamente sunt aiurea, nu le combate.

 

E implicat (firma lui, el e om de afaceri, nu e cercetător, nu e medic) in cele mai inovative și de ultima generație tratamente cu celule, genetice, etc. 
 

Aici e interviul, am ascultat 10 min dar am înțeles direcția lui. El câștiga bani din asta. 

https://youtu.be/qvIwB_rD8p8

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rămas la Stefan. Cred in continuare ca nu am înțeles greșit in ce a vrut el sa exprime la acel Summit, de unde ai pus Cristina, acel clip. Lauda inovația vaccinului. Nu spune absolut deloc ca aceste tratamente sunt aiurea, nu le combate.

 

E implicat (firma lui, el e om de afaceri, nu e cercetător, nu e medic) in cele mai inovative și de ultima generație tratamente cu celule, genetice, etc. 

 

Aici e interviul, am ascultat 10 min dar am înțeles direcția lui. El câștiga bani din asta. 

 

https://youtu.be/qvIwB_rD8p8

Nu cred ca munceste pe graunte..

inca o data poate ca acum e clar in sfarsit ce am vrut sa evidentiez: „vaccin“ mRNA = tratament genetic, ca am tot fost intrebate de ce nu sunt de acord ca e un vaccin „normal“, nu e, e un tratament genetic. Si aici in video aveti si explicatia oficiala de ce eu sau altii nu consider acest mRNA vaccin ci un tratament genetic. Pentru ca daca i-ar fi spus tratament nu ar fi fost acceptat.

punct. Dar e nevoie de multe explicatii uneori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"ura" e un pic prea auto-important. ma indoiesc sa te urasca cineva aici.

 

mie doar mi se pare logic ca atunci cand alegi o cale, iti alegi si consecintele ei. o persoana vaccinata isi asuma riscul efectelor nevative, o persoana nevaccinata si cu un simt ar proportiilor ar trebui sa isi asume decizia restrictiilor.

 

ar trebui sa fii orb sa nu fi vazut incotro merge lumea - restrictii pt persoane nevaccinate.

 

si in conditiile astea, stii vorba cu "eat the cake and have it too". cam asa cu  nevaccinatii. 

Nu stiu cat ati apucat voi din „epoca de aur“ comunista insa eu personal am

ramas cu o anumita sensibilitate la tot ceea ce inseamna sa stai in sistem. Pentru mine personal exista multe paralele in moment si ele vin pic cu pic. Dar daca vrei prajitura faci orice ce e nevoie. Unii insa vor mai mult decat o prajitura. 

 

Ca si vaccinatii iau si transmit boala e deja clar in Germania, e la ordinea zilei, diferenta nu mai e mare. Si hei, vaccinatii de azi pot deveni nevaccinatii de maine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...