Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si o intrebare:

 

In afara de judetul in care stau eu si care are o incidenta de 9,12, sunt in carantina de 1 saptamana, nu am voie sa ies dupa ora 20.00, se inchid magazinele de stricta necesitate la ora 18, (ca alealalte erau deja inchise de tot) 7 zile din 7 ce alt judet mai beneficiaza de astfel de restrictii si in timpul saptamanii, nu numai sambata si duminica?

 

Si care judete sunt cele care beneficiaza de aceste restrictii numai vineri, sambata si duminica?

 

Deci?

 

Legea spune asa:

se depaseste 4 la mie magazinele se inchid la ora 18 vineri, sambata si duminica interzicere circulatie dupa ora 20.00 vineri sambata duminica.

Se depaseste 7,50 la mie, mgazinele se inchid la ora 18, 7 zile din 7, toata saptamana interdictie de circulatie dupa ora 20.00

 

Ca am impresia  pana acum ca sunt singura sub interdictiile astea totale.

 

Ieri m-am trezit ca am ramas fara de-ale gurii, dupa ora 18, m-am suit in autobuz si m-am dus pana in Baneasa ca e in bucuresti.

 

Ati vazut/completat vreo declaratie pe proprie raspundere ca sa vedeti in ce conditii puteti iesi din casa? Am impresia ca nu.

 

Uite aici ce poti bifa:

  • Asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță (inclusiv vaccinare)
  • Achiziționarea de medicamente
  • Îngrijirea/însoțirea copilului și/sau asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități

Si in drum spre farmacie, poti opri la o benzinarie si sa-ti iei de mancare daca ai uitat. Poti merge la parintii in varsta.

 

Dar ce conteaza? Nu stim, da ziceam si noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact siv.  

 

Nu,  nu esti singura cu restricții. Si daca ai ramas fara alimente esti un adult care locuieste cu alti adulti si nu muriti de foame 1 zi ( asta cum suna ? )

Cand adulții din casa merg la serviciu e altceva, cand sunt copii sau bătrâni în casă e altceva.

Si eu sunt în aceeași situație, doar de arata vrene spun ca la mine in oras incidenta covid este mare.

Restricțiile sunt cele enumerate si m-am săturat de ele. 

 

Ma trezesc în fiecare dimi la 5,30 ca sa ajung la serviciu si aud păsărele si le admir din mers. Sâmbătă dimi vreau si eu sa dorm mai mult de-atat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poi putem si noi sa ne zicem parerea, sau nu ?!

 

Ca eu una m-am saturat.

Normal. E nasol, tine de prea multa vreme, prea mult am trait cu frica-n san si grija zilei de maine.

 

si eu m-am saturat, dar probabil am rezistenta, sunt calita din comunism  [:D]  si restrictiile astea fata de ce am trait atunci mi se par tzatza de matza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...