Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

In Elvetia platesti pt asigurarea de sanatate din buzunar; asta de cand te nasti. Copiii platesc mai putin (pana la 18 ani), au asigurarea lor. Exista 80 de case de sanatate, cu diverse modele. Alegi ce casa vrei si ce model e mai convenabil pt tine. Nu exista asigurare pt familie si membri familiei nu tb sa se asigure la aceeasi casa de sanatate (dar ca ex, o familie cu un copil plateste pt asigurarea de sanatate cam 1000 franci lunar). Nu intru in detalii, ca nu are rost. 

 

Nu iti pot refuza un act medical, din moment ce platesti (si chiar daca nu platesti, nu mi se pare ok sa fi refuzat). Indiferent ca esti sau nu vaccinat.

 

Asigurarea de sanatate aici este obligatorie, asta din prima zi cand te-ai mutat aici. Pt cei cu venituri mici exista un ajutor de la canton sau primarie. 

 

La noi in spitale si la terapie intensiva, pacientii cu covid sunt in procent de 90% nevaccinati. 

Au zis ca daca nu vor mai fi locuri la terapie intensiva (problema nu e a paturilor, ci a personalului calificat), se va ajunge la triaj. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

INu exista asigurare pt familie si membri familiei nu tb sa se asigure la aceeasi casa de sanatate (dar ca ex, o familie cu un copil plateste pt asigurarea de sanatate cam 1000 franci lunar). 

 

La noi in spitale si la terapie intensiva, pacientii cu covid sunt in procent de 90% nevaccinati. 

Au zis ca daca nu vor mai fi locuri la terapie intensiva (problema nu e a paturilor, ci a personalului calificat), se va ajunge la triaj. 

Cam unfair, din perspectiva unuia cara a platit sume imense la asigurare si apoi sa aiba nesansa sa ajunga la triaj.

Si daca tot colecteaza atata asigurare, nu sunt capabili sa asigure personal calificat ? 

Nu stau lucrurile prea roz in Elvetia. 

 

Cand a fost criza sanitara in Franta, preferau sa trimita pacientii fara loc in Germania, pt ca daca ii trimiteau in Elvetia ,plateau asigurarile la greu costul tratamentului. Pana la urma  multe se invart in jurul banului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Unde am discutat eu de vreo selectie. Am spus ca daca optezi cu buna stiinta sa nu te protejezi ca si sanatate desi este gratuit si daca prin optiunea ta unilaterala ajungi sa consumi serviciile si banii altora atunci prin legea asigurarii beneficiezi de aceste servicii dar la sfarsit le platesti. Este lipsit de etica sa consumi banii altora pentru ca tu ai optat sa te imbolnavesti. Nu este lipsit de etica sa iti plateti serviciile medicale consumate prin optiunea de a nu te imbolnavi desi ai avut aceasta posibilitate. Repet Nu este refuz de spitalizare nu este refuz de prestari servicii dar acestea se platesc la sfarsit pentru ca asa a dorit beneficiarul sa isi asume.

 

Era un răspuns la postarea Laurei :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca in sănătate, viața oricărui om e la fel de valoroasa. Vaccinat sau nevaccinat. Nu se poate face “selecție” așa, e total neetic. 

 

bineinteles ca ai dreptate.

 

si cu toate astea, fiica prietenei mele era programata la operatie pt o chestiune care ii deforma sternul si ii creeaza dureri teribile - chiar inainte sa inceapa pandemia. sunt 2 ani si inca nu a ajuns sa faca operatia. nu sunt resurse. toate resursele merg spre covid.  asta e corect? o copila de 15 ani, o procedura a carui succes depinde de varsta la care e facuta.

 

cate si cate alte exemple, la noi apar in presa in ultima vreme, oameni disperati care nu mai au acces la sistemul de sanatate.

 

si cu toate astea, fiindca nu sunt in pericol sa moara imediat, sunt mereu si mereu la coada.

 

chiar nu mi se pare normal, moral, echitabil... ce epitet mai gasim :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca indiferent ce boala ai, nu se poate priorita in acest fel. Nu e etic. In sănătate viața fiecărui om are aceeași greutate, așa cum spuneam.  
 

La fel cum spune și Judoka, nu te întreabă nimeni de ce nu ai făcut vaccin HPV dacă ai făcut cancer de col uterin și sa nu ai aceeași șansa ca cineva care s-a vaccinat și totuși a făcut același cancer. 
 

Sau o banala gripa. Un nevaccinat are exact aceeași șansa la viața ca unul nevaccinat. 
 

idem covid. Nu se poate priorita in acest fel. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca indiferent ce boala ai, nu se poate priorita in acest fel. Nu e etic. In sănătate viața fiecărui om are aceeași greutate, așa cum spuneam.  

 

La fel cum spune și Judoka, nu te întreabă nimeni de ce nu ai făcut vaccin HPV dacă ai făcut cancer de col uterin și sa nu ai aceeași șansa ca cineva care s-a vaccinat și totuși a făcut același cancer. 

 

Sau o banala gripa. Un nevaccinat are exact aceeași șansa la viața ca unul nevaccinat. 

 

idem covid. Nu se poate priorita in acest fel. 

 

Asigurarile private de sanatate functioneaza pe acest principiu. Eu asiguratorul imi asum riscul platii (politei) de asigurare pentru o factura de spital doar daca  nu este vina ta. 

In momentul in care tu ca si asigurat in mod deliberat ai provocat aceste cheltuieli nu iti plateste nimeni despagubirea.

Repet - este vorba de bani nu de refuz de tratament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, ceea ce mai vreau sa spun e ca nu putem compara o situatie de rutina cu numere mici cu scara la  care covid acapareaza sistemul.

 

Simplu ca order of magnitude, nevoile bolnavilor de covid, in special cazurile grave (la noi se spune ca peste 90% din cazurile grave sunt nevaccinati) forteaza orice alt bolnav afara din sistem la un moment dat.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...