Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Eu sincer cred ca restrictiile de calatorie sunt inutile. Deja la noi se spune ca e predominant Omicron, deci e peste tot.

 

Si cer am fost sceptica de cand s-a auzit de varianta asta. Cine  chiar crede ca doctorii din Africa au secventiat si identificat varianta asta exact cand a aparut? Eu cred ca circula deja de o vreme deci orice restrictie de calatorie era inutila.

 

Inca o masura populista ca sa linisteasca poporul

 

 

Printesa Charlenede ce credeti ca a fost trimisa de urgenta din  SAfrica inca de la inceputul lui noiembrie? Se stia,normal ca se stia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dacă aveau vreun efect, nu ne umpleam de omicron, sau delta, sau alfa, etc, Tu deși ești adepta măștii ai făcut covid, eu nu sint și nu am făcut, deși am lucrat fizic prin toate lockdownurile! I-am auzit pe ăștia spunind ca masca crează confort pentru unii anxioși cărora le e frica sa iasă din casa dacă nu văd mascați. Refuz sa port masca ca au unii anxietăți. Sorry!

 

Colega mea de birou nevaccinata poarta masca si n-a facut covid pana acum.

 

Merge zilnic la biserica , plus duminicile, e pe la diverse manastiri des, tocmai s-a intors dintr-un pelerinaj d-asta de cateva zile, in vara si-a rupt mana si a fost la UPU de 2 ori, apoi la masaj / terapie etc, apoi in CO, deci nu sta incuiata in casa. 

 

Concluzia : in privinta bolii asteia nu suntem egali, orice masura care ajuta e bine-venita. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aveau vreun efect, nu ne umpleam de omicron, sau delta, sau alfa, etc, Tu deși ești adepta măștii ai făcut covid, eu nu sint și nu am făcut, deși am lucrat fizic prin toate lockdownurile! I-am auzit pe ăștia spunind ca masca crează confort pentru unii anxioși cărora le e frica sa iasă din casa dacă nu văd mascați. Refuz sa port masca ca au unii anxietăți. Sorry!

Si eu cred ca masca protejeaza, chiar bine, si crede-ma ca nu are treaba cu anxietatea. ca e atit de incomod si enervamt s-o porti citeva ore pe zi, cum nici nu-ti imaginezi!!!

 

Stiu ca am mai scris, insa pe linga vaccinare si celelate reguli, masca ajuta la disparitia pandemiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a iesit pozitiv azi la testul rapid, in a 9-a zi de la contact cu persoana confirmata.

 

Martea trecuta a avut ultimul contact, iar de atunci, exceptand duminica, a facut in fiecare zi test rapid, toate negative pana azi. Oare e posibil sa fi luat de la acea persoana sau e doar o coincidenta si s-o fi infectat intre timp?

 

Si-a facut programare pentru PCR, dar sigur e infectat ca are si ceva simptome. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca masca protejeaza, chiar bine, si crede-ma ca nu are treaba cu anxietatea. ca e atit de incomod si enervamt s-o porti citeva ore pe zi, cum nici nu-ti imaginezi!!!

 

Stiu ca am mai scris, insa pe linga vaccinare si celelate reguli, masca ajuta la disparitia pandemiei.

Pina una, alta ne umplem de toate tulpinile posibile si imposibile. Vad ca nimic nu ajuta! Doar vaccinul, care ne tine departe de spitale pe cei mai multi dintre noi.

 

 

Tot ni se spune citi s-au infectat, nimic despre cei internati, citi erau vaccinati, citi morti de omicron etc. Am vazut cel putini 2 doctori la TV spunind ca cei spitalizati sint toti nevaccinati (cica ar fi 10 la o populatie de 68 de milioane), dar autoritatile evita sa ne spuna clar care e situatia. Ca sa nu se dea vina pe nevaccinati pentru spitalele umplute (inca nu e cazul inca, dar iarna fiind spitalele sint in general pline), mai bine sa ne bage pe toti in sperieti, sa stam naibii acasa, just in case. Eu cred ca dupa 2 ani de experienta covid si 80% + de populatie vaccinata, putem sa decidem singuri cum ne imbracam, cu cine ne vedem, pe unde mergem si cit stam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a iesit pozitiv azi la testul rapid, in a 9-a zi de la contact cu persoana confirmata.

 

Martea trecuta a avut ultimul contact, iar de atunci, exceptand duminica, a facut in fiecare zi test rapid, toate negative pana azi. Oare e posibil sa fi luat de la acea persoana sau e doar o coincidenta si s-o fi infectat intre timp?

 

Si-a facut programare pentru PCR, dar sigur e infectat ca are si ceva simptome. 

Sanatate sotului!

 

Eu nu-s de specialitate, insa din ce am citit eu, simptomele apar la 3-4 zile de infectare.Eu cred ca s-a infectat de la alta persoana, nu cred ca dupa 9 zile au aparut primele simptome...

 

Chiar sunt curioasa, sa ne tii la curent daca aflati cumva cum s-a infectat!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pina una, alta ne umplem de toate tulpinile posibile si imposibile. Vad ca nimic nu ajuta! Doar vaccinul, care ne tine departe de spitale pe cei mai multi dintre noi.

 

 

Da...nu cred ca va fi ultima mutatie, cu cit se transmite mai des, cu atit muteaza virusul mai mult!Deci alte variante...

 

Pina vaccinarea nu va fi in procentaj mare si regulile respectate, nu scapam asa rapid.Stai sa vezi acum dupa vacanta d ecraciun cum iar vor creste cazurile.E un leit motiv...cu cit ne miscam mai mult(asta vara vacante, plimbari, concedii) la 1-2 luni apar cazuri masive.

 

E si sezonul rece, deci favorabil racelilor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...