Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

De acord cu tine ca dupa 2 ani sintem in stare sa decidem singuri cum de protejam si ar trebui sa inceteze cu restrictii, lockdownuri, obligativitatea vaccinului, excluderea nevaccinatilor de la viata sociala samd. Avem instrumentele la dispozitie, fiecare decide cum vrea sa se protejeze. Grija politicienilor pentrzu populatie mi se pare cel putin suspecta. 

 

 

De acord cu tine daca ar fi un virus transmis prin contact sexual, prin sange sau daca ai trai in padure tu cu familia ta doar. Dar cand orice facem ii poate afecta pe cei din jur, eu nu mai sunt de acord cu tine. Poate tu nu vrei sa porti masca din diverse motive, dar iei virusul si ii tusesti in fata unui bolnav de cancer sau unui batran care desi este vaccinat, are imunitatea f mult scazuta. Daca acea persoana ia virusul de la tine si moare, e ok ce ai facut? Sau poate refuzi vaccinarea, te imbolnavesti si faci o forma grava a bolii si ajungi in spital si ai nevoie de ingrijire, dar in acelasi timp un bolnav de cancer /diabet /orice... nu isi poate face tratamentul pt ca paturile si medicii din spital sunt ocupati  cu cei ca tine. 

 

A se intelege un "tu" generic, nu tu, persona alicia. Vorbim teoretic, nu despre persoanele de fata.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura daca masca ar fi infailibila, da asa ar fi. Dar nu e, nici pe departe (din contra creeaza o falsa senzatie de securitate). Ca dovada raspindirea imediata a noii tulpini. Apoi ai constiinta mai curata daca il "omori" pe ala purtind masca decit fara masca? Cel mai sigur mod de a nu lua virusul este a sta in casa izolat. Indata ce ai iesit pe usa ai mari sanse sa il iei de undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi pe intensiv sunt 60% nevaccinați deși rata nevaccinatilor e de 15%. Cei 40% vaccinați sunt persoane peste 65 de ani, care au trecut in general peste 6 luni de la doza a doua.

 

O colega de servici a avut covid acum o luna. Întâmplarea a făcut ca eu am lucrat seara intr-o vineri și ea de noapte. Când a intrat in laborator s-a dus direct la măști. (Noi nu purtam măști in laborator dar avem Pt cei care doresc sa își pună, plus pentru cei care lucrează pe prelevări, unde e obligatoriu in contact direct cu pacientii.)

Am întrebat-o dacă e răcita, a zis ca nu se simte tare bine, dar era prea târziu sa anunțe ca nu vine, când a început sa se simtă rău. In Turele de noapte la noi lucrează o singura persoana.

 

In fine, nu ne-am îmbolnăvit niciunul care am lucrat seara si dimineața când a predat tura. O fi fost masca sau nu, ori vaccinurile.

Colega are 67 de ani, avea doua doze făcute dar trecusera 6 luni de la a doua doza. A tras cam nasol, dar n-a ajuns la spital. Știe de unde a luat, fusese cu câteva zile înainte la o cina unde ulterior cineva fusese testat pozitiv, ea a fost anunțată Pt ca era persoana de contact.
Ea a lipsit trei săptămâni de la servici, cel mai nasol a fost tusea, încă tușește. Și are o slăbiciune in corp pe care nu o avea înainte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseară am fost cu soțul la un concert de Crăciun, prima data când mergem la o adunare așa mare, cam 200 de persoane, in biserica mare din orașul vechi. E prima data când folosesc covid pass :). La noi e recomandat la adunări in interior a peste 50 de persoane.

Eu am avut masca, Pt ca au trecut doar 4 luni jumate de la a doua doza și nu pot face doza a treia pana nu am 6 luni. Putina lume avea masca. La noi nu se cere decât in anumite situații. Și e doar recomandare, nimic obligatoriu.

Soțul a făcut doza a treia acum o săptămâna. El avea deja 6 luni trecute. Dupa doua Astra a făcut Pfizer.

Am făcut amândoi și vaccinul antigripal. El deodată cu doza trei anticovid :). L-au durut ambele brațe deodată :).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine daca ar fi un virus transmis prin contact sexual, prin sange sau daca ai trai in padure tu cu familia ta doar. Dar cand orice facem ii poate afecta pe cei din jur, eu nu mai sunt de acord cu tine. Poate tu nu vrei sa porti masca din diverse motive, dar iei virusul si ii tusesti in fata unui bolnav de cancer sau unui batran care desi este vaccinat, are imunitatea f mult scazuta. Daca acea persoana ia virusul de la tine si moare, e ok ce ai facut? Sau poate refuzi vaccinarea, te imbolnavesti si faci o forma grava a bolii si ajungi in spital si ai nevoie de ingrijire, dar in acelasi timp un bolnav de cancer /diabet /orice... nu isi poate face tratamentul pt ca paturile si medicii din spital sunt ocupati  cu cei ca tine. 

 

A se intelege un "tu" generic, nu tu, persona alicia. Vorbim teoretic, nu despre persoanele de fata.  

 

Eu am asteptari ca persoanele cu risk sa stie cum sa se protejeze singure, evitat contacte, purtat de masca, vaccinare unde cazul, etc. In ultimele luni am invatat cu totii destul despre protejare.

 

Inteleg ca este greu sa controlezi in cazul in care ca persoana cu risk esti dependenda de ingrijire medicala prestata de personal medical (potential) nevaccinat. Banuiesc ca masca trebuie purtata in spitale. Vaccinat fiind poti raspindi in continuare virusul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooo! La noi minoritatea dicteaza si are intotdeauna prioritate si dreptate! Autoritatilor le e frica sa dea vina pe nevaccinati dat fiind ca foarte multi nu sint albi si poti fi etichetati rasisti!  Mai bine inchidem economia decit sa ne luam de nevaccinati sau sa introducem asa zisele pasapoarte verzi! [batcap]

La noi nu se spune nimic de etnia celor nevaccinati, insa se stie "foarte sigur" ca sint "de dreapta" sau chiar nazisti  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si persoanele cu risc trebuie sa isi cumpere mancare, sa mearga la medic, sa isi duca copiii la scoala /gradinita, sa mearga la serviciu. 

Eu nu cred ca putem scapa de pandemie decat impreuna, avand grija si de cei de langa noi, chiar daca nu ii cunoastem. Egoismul, nepasarea  si solutiile individuale nu ne vor ajuta sa o scoatem la capat niciodata.

 

 

Letitia, nu sunt infailibile, dar ajuta mult. Una e sa tusesti /stranuti / vorbesti "cu precipitatii" in spatele unei masti si alta e sa ii sara stropii in fata /pe haine/ pe obiectele celor din jur.    

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...