Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Pepco , te rog sa specifici ca asa ceva se întâmplă la tine si eventual unde anume, o zonă generala. Ptr ca la mine nu este asa deloc. 

Am fost la tuns si in pandemie si după, acum si Ale merge mai des la coafor ptr ca este tunsă scurt si nu s-a scumpit nimic. 

 

Duminică dimi am fost la plimbare si ne-am oprit la o florărie sa luam ceva ptr acasa. Am primit reducere la fiecare fir. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am intrat pe contul meu de la salon si am vazut ca ultima data am fost la sf lui Octombrie:) . Am intrat doar sa imi anulez tunsoarea din Aprilie pentru ca la data si ora la care trebuia sa merg am altceva. Asa ca , soc si groaza, m-am reprogramat pe 6 MAI !!!! Am dat si avans :)))) Pana atunci oricum imi bag foarfeca in cap, e oribil, nu imi sta bine cu parul crescut asa   pe spate. nu ma intelegeti gresit , eu merg la coafor numai la nevoie, de vopsit m-am vopsit acasa, bine-rau.Da' ce cap are si sotu', un fel de boris :)

 

Vreau sa le spun special celor ca mine, care nu incalca regulile,,, ca mi s-a propus din doua surse sa ma tund acasa la cineva, care are salan , dar am refuzat. Lumea s-a cam tuns pe acasa, asta e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma tund singura de ani de zile pt ca e simplu la par lung... nu suport la coafor sa fiu pieptanata ( simt ca ma trage de par)

dar cu pandemia am făcut ce nu as fi crezut vreodată, sa îl tund pe fiu-meu după instrucțiuni YouTube.

prima data m a încurajat, a zis ca nu ii pasa cum iese ca isi pune glugă ... dar am reușit sa îl tund așa de bine încât nu mai vrea la frizerie .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, super treaba cu tundul conform Youtube, bine ca ti-a iesit  [flo2]

 

Pepco, sunt multi mai cu foame in perioada asta si incearca sa mareasca preturile, sa taxeze in plus, daca le merge, bine, daca nu, macar au incercat.

Eu nu cred ca am mai calcat intr-un coafor de prin primavara 2019  [:-)))] , deci aici nu pandemia m-a afectat. Am par lung care nu necesita o intretinere minutioasa... Mai mergeam pt scurtat & tuns varfuri cred ca o data pe an...

Totusi, dupa perioada starii de urgenta, deci undeva prin mai-iunie anul trecut, am vrut sa-mi fac o programare la unul din saloanele unde ma duceam inainte, imi spun ca programeaza doar cu pachet spalat+tuns = 80 de lei  [fal] , de unde inainte puteai sa ceri orice, separat. Dadeam 40 de lei pe tuns (mi se parea cam mult si asa) asa am am dedus ca spalatul e 40 de lei.... [fal] Hai nu ma innebuni, am zis pas, am spal eu acasa si nu costa atat, nici chiar asa... Pe de alta parte si ca masura de igiena mi se parea mai ok sa stau cat mai putin posibil acolo, nu sa stau dublu intr-un spatiu inchis  [batcap] . Asa ca m-au pierdut de client (desi nu le aduceam eu cine stie ce profituri, e drept) si m-am tuns singura, acasa... Deci oameni si oameni... unii sunt ok si corecti, altii incearca ciupeli...

 

M-am vaccinat ieri cu prima doza Moderna... Ca reactie adversa...ma cam doare bratul, zona unde a avut loc intepatura si simt durere (suportabila) daca fac miscari de brat (intins, ridicat) in rest, sunt ok... nu am avut febra sau alta reactie deocamdata...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine e sa fii baiat / barbat.... folosesc masina de tuns de multi ani.  [:)]

 

 Pentru tine , da. Altii nu folosesc masina de tuns...

 

Ne-am impotmolit in tunsori :)

Cat timp stai pe acasa e ok , dar cand mergi la serviciu trebuie sa te adaptezi cumva

 

Oricum, ma bucur ca s-au deschis scolile . Pana la urma , un teatru, un shopping, o iesire la restaurant , un tuns, biblioteca,etc, pot sa mai astepte.

Stiu ca in Romania se practica, dar la noi spalatul face parte din pret, nu am auzit sa te speli acasa .

 

Cel mai tare pe mine ma doare in momentul asta faptul ca scoala a fost data peste cap, teoretic, dpdv academic e bine dar nu au mai fost activitatile extra care faceau diferenta . Nu au mai fost excursiile interne si internationale, a mea a pierdut excursii in Grecia, Italia, Islanda, Franta, toate erau importante pentru pregatirea examenelor care urmeaza.Plus tabere tematice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, si pe mine, in pandemie m-a afectat cel mai tare inchiderea scolilor si trecerea in online. De 1 an si ceva de zile, fetele mele (clasa a6-a si a7-a acum) nu au mai mers la scoala, cu exceptia a 2 saptamani in occtimbrie, cand s-a incercat scenariul hibrid o scurta perioada de timp, pana la inchiderea totala. E fff mult, 1 an de zile sa nu mergi la scoala. Da, au facut online, dar nu a fost acelasi lucru. E mai ineficient. Normal ca le-am mai ajutat eu pe unde am putut, dar na.... locului unui elev este la scoala, in clasa, contact fata in fata cu profesorii, nu acasa, pe scaun, in fata calculatorului. Plus le lipseste socializare cu colegii de clasa, s-au vazut ff putin cu cate o colega, asa din cand in cand...

Nu mai pun la socoteala alte neajunsuri, fara concedii, fara multe din iesirile pe car le faceam odata, fara intalniri in familie, doar contacte asa, pe fuga, serviciul exclusiv online...

Daca ar fi fost vorba de 1-2-3 luni, mergea... dar deja s-a intins prea mult pandemia.... si inca nu s-a terminat, deci mai dureaza nu se stie cat. Sper ca vaccinarea sa o poata opri si sa nu apara mutaii rezistente sau alte nebunii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am tuns si vopsit la salon si-n pandemie. si acasa la mine, apoi unde m-am mutat. in afara de anul trecut in situatia de urgenta cand a fost totul inchis.

 

tuuns si vopsit, spalat, aranjat cu peria, la mine acasa intre 125 si 150

 

in capitala dau 210 fara bacsis pt vopsit , spalat,aranjat si 230, fara bacsis pt tuns, vopsit, spalat, aranjat cu peria. ma tund la maxim 4 luni, vopsesc la 2 luni.

 

si nu, n-am bani, dar nu suport parul alb si netuns. prea mult am albit in ultimii ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am mai fost din octombrie la coafor, totul inchis pina la 1 martie(parca...sau 7 martie, nu mai tin minte exact).

 

Apoi sa obtii o programare ...inca aproape o luna de asteptare.

 

La noi sunt interzise activitatile(frizerie/coafura) la domiciliu...adica este o activitate in care nu se respecta conditiile impuse de pandemie, se platesc amenzi foarte mari daca te prind.

 

A inteles ca in Louxemburg au fost deschise saloanele si mergeau clienti din Mübchen sa-si aranjeze pletele in Louxemburg!!! [alcool] [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...