Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

In starea de urgenta bicicleta presupunea un drum mai lung si relativ departe de casa, de-asta probabil nu era voie, in rest, atata timp cat nu se creau aglomeratii era voie la plimbare. 

Ideea este ca si in Buc parcul s-a inchis datorita grupurilor de oameni, daca se plimbau cu respectarea distantarii era ok. 

Pepco, cum sa nu treaca strada ... eu ti-am mai spus ca exagerezi. 

La stomatolog, ca si la orice medic, romanii sunt axati pe "medicul lui", asa ca daca acela nu era disponibil nu merg la altul.

Si asa mai departe ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

unul din colegii lui alex cred ca poate fi considerat caz de abandon scolar.

copilul are 13 ani.

cata vreme s-a mai mers normal la scoala (scoala lui alex nu a fost tot timpul in online), mai dadea pe la ore.

de cand cu online-ul, nu a mai participat la nici o ora.

alti colegi au f.f.f. multe absente, dar macar mai au cate o nota pe ici, pe colo.

 

Asta trebuia raportat la Protectia copilului din timp. 

Stii si tu ca alocatia este conditionata de prezenta la scoala, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta trebuia raportat la Protectia copilului din timp. 

Stii si tu ca alocatia este conditionata de prezenta la scoala, 

Si copiii care nu au nici curent electric, nici internet cu ce sunt de vina? O tableta le de scoala, dar cum sa o foloseasca daca nu o pot incarca?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, in starea de urgenta toate parcurile in Bucuresti au fost inchise, si Herastraul si Carol si parcurile mai mici, tot (locurile de joaca chiar mai mult, acolo sa zic ca era ceva mai delicat, ca erau spatii mici, unele portiuni gen tuburi inchise). Atunci in martie 2020 cand s-a inchis totul nici nu s-a pus problema de "puteti iesi in aer liber, dar respectati distanta". Nu, mesajul a fost clar "stati in casa si iesiti cu declaratie doar in situatii exceptionale". De iesit asa, de voie, puteai doar in zona locuintei, nu mai departe (acel "mai departe" nu era stilulat exact, pe o raza de cati m te poti plimba). Patrulau f multe masini de politie si am mai auzit discutii  de genul "indreptati-va catre casa, e bine sa nu va mai plimbati". 

Stiu sigur toate chestiile astea, nu le exagerez, pt ca le-am trait pe pielea mea, le-am vazut/auzit, de aici si teama si teroarea pt mine, pt o noua potantiala carantinare. Statul prelungit in casa nu e genul meu, nestand la curte, simt nevoia sa ies la aer, sa ma plimb, sa ma misc, mai ales ca acum lucrez de acasa, deci nici drumul pana la serviciu nu-l mai fac.

 

De stomatolog, din fericire nu am avut nevoie, iar de alte servicii medicale non-covid, tot asa, mi-au mai povestit diverse cunostinte, alea nu le-am trait pe pielea mea, ca la fel, din fericire nu am avut nevoie.

 

Poate in alte zone ale tarii a fost un pic mai flexibil (cu plimbari in parcuri sau zone neaglomerate permise etc) dar in Bucuresti, nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu copiii absenti in online, sunt multe aspecte... 

Daca la scoala fizica era mai usor de spus "nu mergi la scoala, se suspenda alocatia" orele online presupun curent, conexiune internet, un nr de device-uri egal cu nr de copii din casa... E mult mai greu pt familiile sarmane, de buna credinta, care in mod normal si-ar fi trimis copiii la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De asta nenorocita asta de pandemie a lovit mai rau persoanele defavorizate, familiile cu copii mici, oamenii bolnavi, elevii cu dificultati la scoala.

 

Pe probleme medicale, am pierdut o programare la ortodont, o programare dureaza intre 6 si 8 luni.

Dar fii mea a beneficiat de un control post operator, cu toate masurile de rigoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monica, ce tot povestesti tu s-a intamplat in urma cu un an. Acum nic iun parc nu este inchis,  in afara de mersul la restaurant, cinema, pacanele si intratul in casa la ora 20  /22 , nimic nu este restrictionat in tara. Poti sa te plimbi pe unde vrei, poti sa mergi unde vrei.  Exceptie fac cele cateva localitati in carantina, si alea pt un timp limitat. Fata de alte tari la noi e relaxare aproape totala.  Si se vede in nr de bolnavi internati, in nr de morti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am înțeles de ce nu se poate merge cu bicicleta???

 

Pt ca se parcurg distante mari. (doar daca nu e un copil mai mic care se invarte in jurul blocului)

La francezi, in primul val, aveai voie la max un km distanta de casa. Acum sunt 10 km. Si s a renuntat la decoaratii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si copiii care nu au nici curent electric, nici internet cu ce sunt de vina? O tableta le de scoala, dar cum sa o foloseasca daca nu o pot incarca?

Vad ca ai modificat mesajul intre timp...strict la curentul electric, nu e datoria parintilor sa asigure un minim pentru copiii lor?

 

Permite-mi sa ma indoiesc ca un parinte ce traiueste intr-o casa neracordata la curent electric, e interesat de pregatirea scolara a proiilor copii.

 

S oricum cazurile sunt rare...nu e oricum vina scolii in cazurile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...