Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

andacos

 

cum se reface economia daca firmele alea care s-au inchis nu mai deschid? de romania vorbesc.

cati someri poate sustine romania? somaj tehnic sau nu?

acum elevii romani, exceptand clasele 8 si 12, sunt intr-o vacanta fortata de o luna. daca nu era vacanta asta, parintii copiilor pana in 12 ani puteau solicita ajutor de 75% din salariu pentru ca sunt acasa cu copiii pentru scoala online. in vacanta asta fortata, nu mai pot solicita acest ajutor. cica masura e in beneficiul populatiei, sa poata oamenii sa fie mai OK in vara.

 

in orasele mai mici si mai lovite de modificarea economiei, nici nu mai conteaza cata populatie este sanatoasa. ca n-are unde se angaja.

 

in romania alimentele se scumpesc de la o luna la alta. concret, un kg de ardei rosii grasi, 15 lei azi. 15 lei!!! cand erau 10-11 lei pana acum. mere 5 lei de la 3,5 lei. la mine, da.

 

deci ai

somaj tehnic

somaj de-alalalt, oameni pusi pe liber

oameni fara economii, dar cu rate si multe alte cheltuieli

oameni care nu au unde sa se angajeze

 

dar bagi scumpiri si ti se pare ca e OK. ca lumea e sanatoasa si poate sa duca.

 

stii, ca sa ramai sanatos, mai trebuie sa si mananci. si nu franzela de 1 leu si cremvursti cu fire de par in ei cu 2 lei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa am citit si eu. Targuiala cu reprezentantii cultelor legata de informarea enoriasilor privind vaccinarea trebuia sa vina si cu un pret, nu ?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

alocatia nu mai este conditionata de prezenta la scoala.

 

Acum în condițiile școlii online, vrei sa zici. 

Ptr ca altfel : 

Ce condiții trebuie să îndeplinesc?

Pentru a putea beneficia de alocația de stat, copiii trebuie:

  • să aibă reședința legală în România;
  • să urmeze cursurile unui liceu sau ale unei școli profesionale/vocaționale în cazul în care au peste 18 ani.

Copiii cetățenilor străini și ai persoanelor fără cetățenie rezidenți în România beneficiază de alocația de stat dacă locuiesc împreună cu părinții.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu iei virusul sau cel mult faci o forma asimptomatica daca indeplinesti macar una din urmatoarele conditii:

- esti fan Sosoaca

- te imbratisezi cu Sosoaca fara masca

- te duci in Pta Victoriei fara masca la proteste

- esti politician si trebuie si participi la cate o intalnire/aniversare/cumetrie (acestea au loc la in spatii inchise, se mananca si se bea, deci nu se poarta masca)

 

:)))))

Concluzia : habar n-am cum se transmite virusul asta.  [smulgpar]  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

toti ministrii si parlamentarii astia pe care ii vaneaza acum sa ii prinda un minut fara masca intr-un spatiu public sunt vaccinati din ianuarie-februarie. Riscul sa se imbolnaveasca sau sa transmita virusul e ca si inexistent. Nu de astia trebuie sa ne cramponam noi , parerea mea, decat daca vrem musai sa le gasim un nod in papura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica citindu-te, in ff multe aspecte, zici ca scriu eu  [:D]  

 

da, asta zic si eu, cel putin de cand am vazut 2 linii pe test, nu, nu ala de sarcina, CA COvidul asta e de origine nesimtit, parsiv, pervers, perfid si prost. tine cu oamenii pe care-i caracterizeaza adjectivele enumerate. aia nu fac sau majoritatea fac forme usoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi mai spun parerea si aici, ca sa mai sochez lumea putin :)))

 

Sincer, mi s-a parut dintotdeauna nedrept si degradant procedul de inmormantare al unei persoane care a fost bolnava de covid.

1. aruncat dezbracat in sicriu, in pielea goala sau in pozitia in care a murit exact

2. fara slujba crestineasca la biserica, asa cum cere obiceiul

3. inmormantat direct in cimitir ca un animal, cu ceva citit pe repede inainte, nu slujba care se face de obicei la groapa

Nu are omul nici o vina ca a murit de covid, are dreptul la o inmormantare crestineasca.

 

Punctul 1 il pot intelege, ca fiind periculos cu risc de contaminare.

Punctul 2 nu il inteleg absolut deloc. Daca sicriul este sigilat, inchis, care este pericolul?? De ce nu se poate oficia o slujba, cu respectarea regulilor si a distantei??? Cu un nr restrans de persoane, cat permite legea. Exact ca la un botez sau la o casatorie, care sunt permise. Nu cred ca iese virusul din sicriu, sa fim seriosi.

3 momente cheie are omul in viata crestina: botezul, casatoria si inmormantarea, toate cu slujbele specifice la biserica. 

Punctul 3 e degradant daca se face doar cu groparul care il arunca in groapa ca un ibiet stricat...

Mai am o intrebare strict medicala: cum poate o persoana fara viata sa transmita virusul? Ca nu mai respira... in plus celulele lui sunt fara viata, deci nici virusul nu mai are de ce se fixa...logic ar trebui si el sa moara, ca nu are cu ce se mai hrani.

Dar am zis, punctul 1 il inteleg, e periculos, nu are cine sa faca toate operatiunile, nu e timp etc. Punctele 2 si 3 mi se par batjocura in toata regula. Poate persoana decedata a fost credincioasa, poate familie lui este, si dupa cee ca cineva a pierdut pe cineva drag, nici macar de o slujba si de o vorba din parrea preotului nu are parte. De parca ar fi o stigma si un pacat ca boala care a cauzat decesul a fost covid si nu cancer, infarct, avc, accident auto sau altele.

 

Este foarte bine daca mai revizuiesc regulile si pot imbina siguranta sanitara cu obiceiurile bisericii.

 

Nu sunt habotnica, nici macar nu sunt 100% practicanta (ca in mediul rural, de ex., dar nu numai), dar sunt credincioasa, merg la biserica in momentele importante, ma rog, aprind o lumanare, m-am cununat religios si mi-am botezat copiii in biserica - nu pt imagine sau pt petrecerea de dupa, ci pt ca asa am simtit eu ca trebuie sa fac (de asta de ex. eu nu agreez ideea de "casatorie fara acte" si nu as fi acceptat sa traisc o viata cu cineva fara cununie religioasa).

Asa am citit si eu. Targuiala cu reprezentantii cultelor legata de informarea enoriasilor privind vaccinarea trebuia sa vina si cu un pret, nu ?!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, daca e lege, sa fie pentru toata lumea. Nu scriue nicaieri ca persoanele vaccinate au alte drepturi. Inca nu a aparut certificatul de vaccinare care sa faca diferente. Nu e cazul doecamdata nici sa apare, deoarece nu toata lumea a avut acces la vaccinare, desi vor.

Asa, daca tu ca si conducator al tarii, sau facand parte din conducere, tu insuti nu respecti propriile hotarari, atunci dai apa la moara tuturor celor care cred ca e o conspiratie, care cred ca totul e un aranjament, se duce naibii si campania de vaccinare.

E la mintea cocosului, nu cred ca trebuie sa ma duc eu sa le zic ce implica pt ei si societate nerespectarea normalor sanitare.

 

Iar pe bec au calcat si anul trecut, cand inca nu aparuse vaccinul. Au fost tot felul de agape la partid cu doamne si domni fara masca, ca incepusem sa ma iau si eu de ganduri....

toti ministrii si parlamentarii astia pe care ii vaneaza acum sa ii prinda un minut fara masca intr-un spatiu public sunt vaccinati din ianuarie-februarie. Riscul sa se imbolnaveasca sau sa transmita virusul e ca si inexistent. Nu de astia trebuie sa ne cramponam noi , parerea mea, decat daca vrem musai sa le gasim un nod in papura. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, velvet  [flo2]  Mersi pt intelegere.

 

De unde se poate trage concluzia ca nesimtirea (in cantitati cat mai mari) este un bun antidot pt covid.  :)))

Monica citindu-te, in ff multe aspecte, zici ca scriu eu  [:D]  

 

da, asta zic si eu, cel putin de cand am vazut 2 linii pe test, nu, nu ala de sarcina, CA COvidul asta e de origine nesimtit, parsiv, pervers, perfid si prost. tine cu oamenii pe care-i caracterizeaza adjectivele enumerate. aia nu fac sau majoritatea fac forme usoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...