Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

dana vio

 

eu gasesc doar ca s-a propus ca de la 1 ianuarie 2020 sa fie conditionata alocatia de frecventarea scolii, nu ca s-a si adoptat aceasta propunere sub forma de lege...

 

in schimb, in 1 ianuarie 2020 au votat majorarea cu 20%, de s-a ajuns acum la 200+ lei/luna...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Verisorii mei si-au inmormantat mama dupa ce a decedat din cauza de covid. Au adus-o de la morga in sicriu sigilat cu masina de la pompe funebre. Au adus-o acasa, unde preotul a tinut slujba ce se tine acasa. Au mers apoi la cimitir unde au urmat ritualul de acolo. Au fost prezenti copiii, nepotii, frati, surori, vecini (cu masca, distantare). In afara faptului ca sicriul era inchis si ca nu au intrat in biserica, toata slujba si ritualurile au fost urmate. Toate astea dupa ce una din fetele matusii mele a sunat la DSP si a intrebat exact ce pot si ce nu pot face. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar este foarte bine ca permit accesul preotilor in spitale. Va fi cu siguranta un sprijin moral pentru credinciosii aflati la limita dintre viata si moarte. In plus, poate dupa ce vad realitatea se duc la enoriasi si ii indeamna sa se vaccineze  (acum stiu 3 persoane care nu se vaccineaza pentru ca le-a interzis duhovnicul) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca preotii au f mare influenta asupra persoanelor credincioase practicante. Si nu prea inteleg de unde retinerea asta, mai ales ca e vorba de o boala grava, mai ales ca se fac si alte vaccinuri inca de la nastere tot impotriva unor boli grave precum poliomielita, hepatita B, tuse convulsiva... si nu prea inteleg conceptia conforma careia religia si stiinta sunt 2 chestiuni antagonice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu pe d-nele cu copii minori si care traiesc in alta tara vreau sa le intreb ceva, daca doresc sa raspunda.

 

in cazul in care copilul vostru se imbolnaveste, dezvolta o afectiune ce nu necesita spitalizare, dar necesita investigatii - analize, uzuale si neuzuale (uzuala este glicemia, neuzuala este hormonul nu stiu care), ecografii, radiografii, sau, mai mult, CT sau RMN, sau altele, ce nu-mi vin acum in minte, ce nu pot fi amanate - adica nu poate fi pus copilul pe o lista de asteptare, programat nu stiu cand, chiar si o saptamana fiind mult -

 

cum va ajuta statul in care traiti, daca va ajuta?

 

gasiti unde sa faceti rapid aceste investigatii fara sa platiti? sau primiti vreo reducere pentru ca e copilul minor sau pentru ca, stiu eu, aveti venituri reduse? unde, adica in localitatea voastra, fara sa trebuiasca sa va deplasati la mama naibii?

 

sau e ca in romania, nu avem fonduri, reveniti luna viitoare sau peste doua luni? si va obliga sa apelati la sistemul privat, ca nu aveti cum astepta, copilul suferind?

 

in romania m-am ciocnit de x ori de problema asta cu baiatul. si nu numai eu, ci si zeci de alti parinti. suntem nevoiti sa lasam in laboratoarele private sute de lei, pentru ca statul nu are cu ce sa ne ajute, cu atat mai mult acum, in perioada pandemiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, analize mi-am putut face in general prin medicul de familie, gratuit (dar nu aveam nevoie urgent), pt copii, la fel, analize, exudate, nu am platit nimic.

De RMN sau eco sau radiografii nu am avut nevoie, RMN de ex, stiu ca este scump, daca as avea nevoie urgent si nu as gasi gratuit/compensat, as plati, ce naiba sa fac... la privatii de se umplu de bani... :(((

Din fericire nu am avut nevoie...

Acum pe perioada pandemiei ti se recomanda lejer privatul sau amanarea consultatiilor regulate, de preventie, daca nu e ceva grav...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monicabo, inseamna ca in bucuresti inca au fost resurse.

in provincie, cel putin la mine, nici vorba. degeaba aveai trimitere.

 

eu pentru baiat am avut nevoie si am in continuare. o mama de fata de am cunoscut-o acu' vreo 2 saptamani, tot pe la analize, a lasat cateva sute bune pentru analize. pentru fata, nu pentru ea.

 

pun o poza cu un articol de anul trecut, ca nu pot cita...

 

 

post-135589-0-94812700-1617899689_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, m-am feresit la analize uzuale de sange sau exudate, alte analize specifice nu cunosc daca sunt decontate, cat costa etc. 

 

Stiu, au fost foarte multe firme inchise... magazine. Dupa mai-iunie cand s-a dat drumul, au fost cateva magazine micute, pe care le stiam si care au disparut atunci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ieri un articol si se pare ca infectia prin contact f mica (contrar a ceea ce se spunea acum 1 an), si ca principala cale de transmitere este prin aerosolii. 

 

https://www.futura-sciences.com/sante/questions-reponses/coronavirus-coronavirus-transmet-il-plus-air-surfaces-contaminees-15085/

Chiar cred ca nu strica. Iar mie imi e usor, mi-a intrat in rutina.

La noi la Mega Image, de exemplu, ne anunta prin difuzoarre sa dezinfectam produsele inainte de folosire. La raionul fructe si legume sunt etichete pe care scrie sa le spalam bine inainte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...