Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Si sotul meu a fost racit in oct anul trecut, raaau de tot, cu tuse, muci, nas infundat, fara febra, frisoane, etc... Eu am zis ca e covid, el nu ca nu are, pana la urma a facut de gura mea un test rapid, a iesit negativ. Totusi aveam o urma de indoiala, acum in februarie si-a facut analizele de sange si testul de anticorpi si i-a iesit negativ, deci n-a avut.

Am inteles ca sunt mai multe tipuri de teste, unele iti arata si daca ai avut covid inainte de vaccin. Eu vreau sa stiu macar daca am anticorpi. V-am mai spus cred, soacra-mea dupa covid are 97% anticorpi, una din colegele mele, cea care a fost si cel mai rau bolnava, are 5% anticorpi. Acum asteapta si rapelul si vrea sa-si faca test iarasi, sa vada cum sta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Valentina, ce înseamnă procentul la acei anticorpi? Eu știu că la analizele de anticorpi ai o limită peste care se consideră că anticorpii sunt protectori. Tot ce este peste este considerat pozitiv, ce este sub acea limită dă rezultat negativ la anticorpi.

 

Și eu mi-am făcut testul de anticorpi neutralizanți la un moment dat, au ieșit negativi :) (aveam sub 12 AU/mL, care era intervalul biologic de referință la tipul de analiză pe care l-am făcut eu). Mi-am făcut testul pentru că am avut un episod cu febră mare (39 de grade), frisoane de stăteam cu plapuma pe mine la 28 de grade în casă, stare de slăbiciune, dar probabil am avut alt virus, nu-mi explic ce a fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, nu la conspiratii m-am gandit cand am spus ce am spus acolo.

Ci la faptul ca dintre toate virusurile care circula, SARS COV2 pare a fi cel mai transmisibil de la om la om. Si protejandu-ne atata de acest virus, atunci automat ne-am protejat si de celelalte, de care in alti ani nu ne protejam asa de mult (nu ne protejam pastrand masca si distanta ca acum). De ex. virusul gripal a fost mult diminuat anul acesta, fata de alti ani. Asa m-am gasit ca o fi fost si cu celelalte virusuri, care dau racelile comune. 

Si atunci cand racesti putin, indirect te gandesti la covid, "oare daca...?" Din fericire la mine nu a fost cazul, or fi si alte virusuri mai sprintene :)

Vezi experienta ta arata cit de gresita e o asemenea afirmatie(si desi testul tau a fost negativ, tu faci si tu aceasi greseala "conspirationista").

 

Sotul meu-doar un exemplu, a fost internat anul trecut cu pneumonie bacteriana, daca ar fi asa o conspiratie mondiala cum se vehiculeaza absolut peste tot, ar fi fost foarte usor sa spuna ca are covid si nu pneumonie.

 

Insa medicii isi fac treaba, nu tin cont de astia ce lanseaza neincetat mizerii conspirationiste.
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mizeriile conspirationiste sunt sustinute inclusiv de acele cadre medicale si institutii medicale care pervertesc actul medical inregistrand ca morti de covid pacienti decedati din cu totul alte cauze. da, stiu cazuri, inclusiv persoane pe care le-am cunoscut personal. da, am indemnat apartinatorii sa depuna plangere. doar ca nu vor sa se lupte cu sistemul, considera lupta pierduta din start.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mizeriile conspirationiste sunt sustinute inclusiv de acele cadre medicale si institutii medicale care pervertesc actul medical inregistrand ca morti de covid pacienti decedati din cu totul alte cauze. da, stiu cazuri, inclusiv persoane pe care le-am cunoscut personal. da, am indemnat apartinatorii sa depuna plangere. doar ca nu vor sa se lupte cu sistemul, considera lupta pierduta din start.

De ce ar face asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daniela, al meu sot a avut sub 1% anticorpi. Scria acolo pe buletin ca peste 1,4 sau 1,5 se considera pozitiv. Ma gandesc ca totusi 97% inseamna multi anticorpi, fata de 5%. Nu stiu microbiologie, asa imi suna mie ca mai multi inseamna protectie mai mare.

 

Testul ce îl facem noi in laborator, are “pragul” de 1,4 (unități/ml). Ce e peste sau egal cu 1,4, e pozitiv, ai anticorpi. Așa iese răspunsul la pacient, “anticorpi prezenți”. Ce e sub, e negativ. Nu ai anticorpi. Rezultatul este “lipsa anticorpi”. 
 

Nu are nicio importanta cred, procentul. Cum e socotit? Eu nu am auzit niciodată. 
 

ps. Nu e microbiologie când vorbim de anticorpi, e imunologie. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius

 

nu este treaba mea sa caut, cu nume si prenume, cine. pentru ca nu ma afecteaza direct. si daca nu ma afecteaza direct, as face-o doar pentru suma potrivita. :) pe care nu mi-o da nimeni, ha ha.

 

avand in vedere ca stiam cine sunt apartinatorii, i-am sfatuit ce sa faca. accepta, bine, nu accepta, tot bine.

 

e alegerea ta sa traiesti intr-o bula roz si sa crezi ca pandemia asta chiar a mentinut iluzia egalitatii dintre oameni si ca virgula cadrele medicale - luate asa, global, ca tagma - sunt eroi. eu prefer sa fiu realista. si am asa, sentimentul ca orice optimist devine brusc realist cand da cu capul de grinda de sus si il doare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...