Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Eu sincer am inceput sa ma indoiesc de capacitatea romanilor de a vedea efectele pandemiei in toata "splendoarea" lor.

 

Sper in continuare sa ma insel, sper ca imaginea ce-o vad, imaginile ce-mi sunt inspirate sa fie false.

Te cam inseli.

In general lumea respecta regulile. Pe bune. Si e linistita. si sunt constienti si de efectele pandemiei in toate domeniile, economice, sociale, psihice etc.

Aia care fac tam tam si nu respecta sunt prezenti in bucla la stiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sincer am inceput sa ma indoiesc de capacitatea romanilor de a vedea efectele pandemiei in toata "splendoarea" lor.

 

Sper in continuare sa ma insel, sper ca imaginea ce-o vad, imaginile ce-mi sunt inspirate sa fie false.

Nu ma refer numai la romani. Și aici se string idioți! Din fericire sintem vaccinați in proporție mare, dar tot nu m-aș îngrămădi la meetinguri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tragedia este ca in India nu exista nici infrastructura in spate, dezinfectanti, masti, combinezoane, nu mai vorbim de medicamente, spitale, ambulante, etc.

 

Lockdown se pare ca a inrautatit situatia, ramasi fara lucru, multi s au intors acasa la inghesuiala in familii numeroase si conditii de viata improprii. 
Si daca scapi,de virus, mori de foame, ca nu mai ai de lucru.

 

https://www.fr.de/politik/der-indische-sonderfall-90042419.html

Alt aspect :in Delphi doar pe 60 %din certificate este trecuta cauza mortii, iar in zonele rurale prcentul e si mai mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colega mea mi a povestit de o petrecere sparta de politisti in vecini. O aniversare cu zece invitati, fiecare  doua sute euro amenda.

 

Dar na, elevii stau acasa, magazine inchise, ca alti nesimtiti sa fie la distractie. Pt ca asta e mai greu de controlat si se cam profita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost si frustrarea mea, recunosc: cand vedeam aglomeratii la mare, aglomeratii pe partii, petreceri ilegale in cluburi (cluburi care scriau la intrare: nu postati imagini sau live-uri pe FB, pt a putea continua activitatea), cozi la diverse promotii, aglomeratii in piete, lume multa in mall-uri, dar elevii acasa, in online, cu scoli inchise de peste 1 an de zile.

 

Ma gandeam asa: pt astia de nu au chef sa respecte nici o regula elementara trebuie sacrificati atata amar de vreme copiii? Adica educatia la scoala este mult mai putin importanta decat inghesuiala din malluri, piete, partii si petreceri?!

 

Din pacate ai nostri au gandit doar sub aspect economic: inchiderea scolilor nu aduce nici o paguba bugetului de stat, pt cand inchiderea unor magazine, da (ca aia sunt platotiri de impozite si taxe, ofera locuri de munca). Inteleg si punctul asta de vedere, dar pana la o limita, in orice caz nu pe o perioada asa de lunga.

 

Eu una as fi deschis scolile si as fi inchis mallurile, magazinele din mall pot vinde 1-2 luni si online (mai ales ca e multa lume amatoare de cumparaturi online, pe vanzatoarele din magazin le relocau la procesare comenzi, gaseau niste solutii). Adica as fi gasit solutii alternative, acolo unde online-ul nu produce pagube economice grave. Iar unde stii sigur ca se creaza aglomeratii (la mare vara, la munte, la ski iarna, la anumite magazine in anumite momente cunoscute - inainte de sarbatori, chestii previzibile) vii si suplimentezi putin mai mult supravegherea cu forte de ordine. Asta e, situatiile extreme impun masuri extreme... Pt petrecerile ilegale dai amenzi drastice si suspenzi autorizatia de functionare (asta am inteles ca fac de la un moment dat, au sustendat cateva autorizatii)...

Dar na, elevii stau acasa, magazine inchise, ca alti nesimtiti sa fie la distractie. Pt ca asta e mai greu de controlat si se cam profita.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o fotografie in "Le Monde" care m-a enervat. Ieri a reinceput scoala pt elevii de primara, cei de gimnaziu si liceu sint inca la distanta saptamina asta. In poza,  Macron inconjurat de o multime de copii de scoala primara, ii saluta cu pumnul strins (adica in loc sa dea mina, atinge pumnul). Copiii purtau masca sub nas, unii nu aveau deloc. Unde e distanta sociala?!!! Cum ar zice maica-mea "pestele de la cap se impute". Daca ditamai presedintele nu respecta regulile, ce pretentie sa mai avem de la restul lumii?!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca exemplul e prost. E dor asa, pt imagine...

Eu sincer nu prea am inteles chestia asta cu pumnul in loc de stransul mainii. Prin piele oricum nu se transmite, iaar daca omul a stranutat peste maini si nu s-a slapat apoi, iar cel care il atinge nu se spala si pune mana la nas sau la gura, e cam acelasi lucru, parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colega mea mi a povestit de o petrecere sparta de politisti in vecini. O aniversare cu zece invitati, fiecare  doua sute euro amenda.

 

Dar na, elevii stau acasa, magazine inchise, ca alti nesimtiti sa fie la distractie. Pt ca asta e mai greu de controlat si se cam profita.

 

Wow, in Franta sau Germania?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...